Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Skyworth. Kolejny producent z Chin decyduje się na podbój polskiego rynku

Europejskie potęgi motoryzacyjne nadszarpnięte przez pandemię wciąż nie mogą czuć się bezpiecznie. Ofensywa chińskich marek trwa w najlepsze, a do ich grona na naszym kontynencie właśnie dołącza Skyworth Motor. Główna europejska baza firmy razem z fabryką ma się mieścić w Turcji, ale Chińczykom zależy na samochodowym podboju Europy, stąd otwarcie Skyworth Polska w Warszawie i rozpoczęcie działań na naszym rynku.

Fabryka Skyworth Motor w Turcji

plaża w Antalii
Turcja ma być produkcyjnym przyczółkiem dla Skyworth Motor (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Fabryka Skyworth Motor w Turcji swój pierwszy samochód wyprodukuje w drugim kwartale 2027 roku, ale potężne inwestycje już się dzieją. Chińczycy w pierwszym etapie wyłożą 480 milionów USD, natomiast w ciągu 10 lat będzie to aż 1,6 miliarda USD. Kompletna powierzchnia fabryki ma mieć milion m2, a zatrudnienie ma tam znaleźć 4 000 osób.

Co to jest Skyworth?

Skyworth Group istnieje od 1988 roku i aktualnie znajduje się na 425 miejscu wśród 500 najlepszych chińskich firm (dane za 2023 rok). Jeśli nie brzmi to zbyt imponująco, to pamiętajmy, że Chiny są trzecim państwem na świecie pod względem siły gospodarczej, a także powierzchni na świecie i mieszka tam 1,4 mld ludzi. Skyworth produkuje niemal kompletny asortyment technologiczny potrzebny do wyposażenia domów i mieszkań. W ich asortymencie znajdziemy: oprogramowanie, serwery, telewizory, lodówki, klimatyzatory, sieci fotowoltaiczne, ale też osobowe i dostawcze samochody elektryczne, czy napędzane prądem autobusy. W 2022 roku Skyworth był 4 producentem samochodów elektrycznych na chińskim rynku. Grupa Skyworth ma w tej chwili na świecie 17 fabryk i 22 przedstawicielstwa zagraniczne.

Skyworth K. Wymiary

Skyworth K
Skyworth K w kolorze granatowym (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

W tej chwili Skyworth wchodzi do Polski z ofertą na jeden model samochodu. To elektryczny, przednionapędowy Skyworth K, który produkowany jest od 2021 roku. Jest średniej wielkości, pięciomiejscowym SUV-em o wymiarach: 4720 mm długości, 1908 mm szerokości,1696 mm wysokości, 2800 mm rozstawu osi i 159 mm prześwitu. Bagażnik ma pojemność 467 litrów, po złożeniu oparć w drugim rzędzie można ją zwiększyć do 1141 litrów.

Skyworth K. Dane techniczne

Skywell
Skyworth czy Skywell? To w sumie to samo (fot. Skyworth Polska)

Jego moc to 201 KM, a moment obrotowy wynosi 320 Nm. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 7,9 sekundy. Akumulatory mają pojemność 86 kWh, a maksymalny zasięg wynosi według normy WLTP 642 kilometry. Szybkie ładowanie od 20 do 70% potrwać ma 38 minut (dane dla 380V i temperatury otoczenia 25 stopni Celsjusza). Za pomocą wallboxa Skyworth K będzie miał pełną baterię po 8 godzinach, czyli standardowo podłączamy auto na noc i rano mamy pojazd w pełni naładowany.

Wyposażenie standardowe

piano black
Piano black na konsoli środkowej. Na tym materiale widać każdą drobinkę kurzu i odciski palców (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

W standardowym wyposażeniu Skyworth K ma między innymi: kamerę cofania, bezkluczykowy dostęp, kierownicę obszytą skórą, system multimedialny z 12,8-calowym ekranem dotykowym, Bluetooth, 4 porty USB, tryb odpoczynku i fotel ułatwiający zasypianie (tutaj prawdopodobnie chodzi o drzemkę, kiedy czekamy pod stacją ładowania), dach panoramiczny, czujnik deszczu, elektryczną klapę bagażnika, LED-owe światła do jazdy dziennej, tempomat, kontrolę zajzdu ze wzniesienia, elektrycznie regulowany fotel kierowcy, chłodzony podłokietnik z przodu, podłokietnik dla drugiego rzędu, elektryczne szyby z przodu i z tyłu.

Kolory nadwozia i wykończenie wnętrza

fotele Skyworth K
Wnętrze wygląda dobrze, ale brak w nim wyróżników (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Producent zdecydował się na zaoferowanie tylko czterech kolorów nadwozia: granatowy, biały, czarny i szary. Według przedstawicieli firmy zostało to podyktowane badaniami opisującymi jakie kolory nadwozia cieszą się w Europie największym powodzeniem. Podobnie jest z wykończeniem wnętrza. Klienci mają do wyboru czarne lub szare wykończenie kabiny. Skyworth K ma już zaplanowany lifting na IV kwartał 2025 roku, a w 2026 na rynku ukaże się nowy SUV Skyworth B.

Ile kosztuje Skyworth K?

Czy Skyworth K osiągnie sukces na polskim rynku i w Europie? W Polsce samochody elektryczne stanowią niecałe 4% “tortu”, ale trzeba przyznać, że ich udział w sprzedaży wciąż rośnie. To chińskie auto można już zamawiać. Skyworth K wyceniony jest na 169 900 zł w odmianie wyposażeniowej K i 199 900 zł w odmianie Exclusive. Pierwsza cena jest dobrze skalkulowana, ale konkurencja nie śpi. PRzedstawiciele firmy podkreślają, że czas oczekiwania na samochód to maksymalnie 10 tygodni, a w przypadku Skyworth K w kolorze granatowym nawet kilka dni. Chińska firma ma też podpisane umowy serwisowe, które pozwalają wierzyć, że samochody będą miały w Polsce zapewnioną obsługę serwisową.

Total
0
Shares