Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Stan techniczny i emisja spalin. Policja zaostrzy kontrole

Stan techniczny wielu aut poruszających się po polskich drogach w wielu przypadkach jest daleki od ideału. Zaniedbana mogą być kosztowne.
Policjanci będą częściej kontrolować stan techniczny pojazdów – będą mieli czym to robić (fot. DarSzach / Shutterstock)

Dotychczas faktyczne kontrole emisji spalin przeprowadzane przez funkcjonariuszy wydziałów drogowych należały do rzadkości. Powód był prozaiczny. Brak sprzętu. To się niebawem zmieni. Zgodnie ze słowami gen. inspl Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji, podległa mu formacja otrzyma 53 pojazdy, które będą służyć właśnie do kontroli stanu technicznego, hałasu i emisji spalin. To dwa razy więcej niż liczba takich aut jakimi policjanci dysponują obecnie.

Nowy taryfikator mandatów – oto jego pełna treść

Masz stare auto? Możesz mieć problem. Zły stan techniczny będzie kosztowny

Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora oraz nowelizacji przepisów drogowych możemy zapomnieć o 500-złotowym mandacie jaki można było otrzymać za niesprawne auto. Co prawda w nowym taryfikatorze nie ma dosłownie wykroczenia za “niesprawne auto”, ale taki przypadek podlega pod Kodeks wykroczeń, a tam kara może być znacznie wyższa – do 3000 zł. Dotyczy to zarówno aut faktycznie niesprawnych, jak i takich, które nie mają ważnego badania technicznego (w tym przypadku nie ma znaczenia, że auto może i jest w pełni sprawne – liczy się brak obowiązkowego, aktualnego badania technicznego).

Kontrola drogowa – jak się zachować? Prawa kierowcy, uprawnienia policji

Po polskich drogach jeździ wiele niesprawnych aut

Jak wiele? Tego na dobrą sprawę nie wie nikt. Jednak tylko w 2021 roku do Polski sprowadzono ponad 900 tys. używanych aut, których średni wiek przekracza 12 i pół roku. Większość tych aut sprowadzono z Niemiec (ponad pół miliona pojazdów tylko w 2021 roku). Niemcy to kraj, w którym – jak wykazały niemieckie badania – spośród 10 milionów zdiagnozowanych aut, aż 20 proc. nie przeszło kontroli technicznej. Co ciekawe po przekroczeniu polskiej granicy auta niemal magicznie zwiększają swoją sprawność. Zgodnie z polskimi danymi w roku 2020 na 19 mln badań technicznych przeprowadzonych w naszym kraju, zaledwie 2,5 proc. zakończyło się wynikiem negatywnym.

Polska jest szrotem Europy

W co będą wyposażone nowe radiowozy policji?

Specjalistyczne pojazdy, które trafią do wydziałów ruchu drogowe komend policji w naszym kraju będą wyposazone w specjalistyczne urządzenia umożliwiające ocenę faktycznego stanu technicznego pojazdów. Będą to m.in. dymomierze, analizatory spalin, sonometry (pomiar hałasu) czy mierniki przepuszczalności światła. Zdaniem policji inwestycja pozwoli wyeliminować z dróg pojazdy stanowiące zagrożenie dla innych, zarówno z powodu niesprawności grożących wypadkiem, jak też nadmiarowych emisji szkodzących środowisku.

W praktyce oznacza to, że sito kontroli “ekologicznych” prowadzonych przez policję znacząco zgęstnieje. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy zaniedbali stan techniczny swoich aut, jak również tych, którzy z premedytacją usuwają z układów wydechowych swoich pojazdów katalizatory. Nowe radiowozy mają trafić do policji do końca 2022 roku.

Total
0
Shares