Punktualnie w samo południe 19 kwietnia niemiecka marka zaprezentowała kolejny model oparty na nowej, modułowej architekturze dla samochodów elektrycznych klasy premium i luksusowych. Oto nowy Mercedes EQS SUV, auto łączące progresywny design i ponadprzeciętny komfort limuzyny EQS z przestrzenią i wszechstronnością wyróżniającą modne dziś nadwozie SUV. Czego możemy się spodziewać?
Mercedes EQS SUV – aerodynamiczne nadwozie
Nowy Mercedes EQS SUV dziedziczy najnowsze rozwiązania technologiczne znane już nam od czasu premiery limuzyny EQS. W kabinie mamy gigantyczny opcjonalny ekran (dokładniej, kilka ekranów) połączonych w jedną spójną taflę o nazwie MBUX HyperScreen. Przekątna tej tafli to imponujące 56 cali – tyle samo, ile w limuzynie EQS.
Całe auto jest oczywiście stale połączone cyfrowo ze światem zewnętrznym, aktualizacje oprogramowania pokładowego są dostarczane automatyczne w trybie OTA (Over the Air). Samochód będzie produkowany w Stanach Zjednoczonych (w fabryce w Tuscaloosa w Alabamie). To ten sam zakład, w którym powstają już takie auta jak Mercedes GLE/GLE Coupe czy Mercedes GLS (także w wersji Maybach GLS). Oprócz w pełni elektrycznego, zaprezentowanego dziś oficjalnie Mercedesa EQS SUV, w USA budowane będą również mniejsze SUV-y z napędem elektrycznym z serii EQE SUV. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa, głównie dlatego, że zespoły akumulatorów trakcyjnych do potężnego, w pełni elektrycznego SUV-a EQS dostarczać ma pobliska fabryka akumulatorów w Bibb County.
Nadwozie nowego, w pełni elektrycznego SUV-a EQS niemieckiej marki to projekt podporządkowany przede wszystkim aerodynamice, ale jednocześnie pozbawiony jakichkolwiek kompromisów w kwestii przestrzenności wnętrza i spójności wizualnej nadwozia. Nowy elektryczny SUV Mercedesa mierzy 5125 mm długości, jest szeroki na 1959 mm i ma tylko 1718 mm wysokości. Rozstaw osi jest tu imponujący: 3210 mm. Auto dziedziczy wiele elementów znanych już z innych modeli dywizji Mercedes-EQ. Mamy tu m.in. w pełni zabudowany grill oraz charakterystyczne, powstałe z myślą o jak najniższych oporach powietrza przetłoczenia w opływowym nadwoziu. Niski poziom oporów powietrza ma wpływ na zasięg tego pojazdu.
Mercedes EQS SUV – trzy warianty napędowe na starcie
Nowy Mercedes EQS SUV oferowany ma być w trzech wariantach napędowych: Mercedes EQS 450+, EQS 450 4Matic oraz topowej EQS 580 4Matic. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wersją jednosilnikową z napędem na tył. Jednostka elektryczna w tym przypadku generuje 265 kW mocy i 568 Nm momentu obrotowego.
Kolejna odmiana, czyli EQS 450 4Matic ma już napęd na wszystkie koła, ale taką samą moc 265 kW, jednak moment obrotowy to już imponujące 800 Nm. Najmocniejszy wariant EQS 580 4Matic to dwa silniki zdolne do wykrzesania aż 400 kW mocy i 858 Nm momentu obrotowego.
Kolejnym elementem, który został potwierdzony podczas prezentacji topowego elektrycznego SUV-a niemieckiej marki jest tylna oś skrętna – rozwiązanie również znane już wcześniej właśnie z limuzyny EQS. I w tym przypadku najprawdopodobniej marka będzie oferować dwa różne poziomy kąta skrętu tylnych kół, w standardzie mniejszy, a za większą zwrotność trzeba będzie dopłacić. Standardowy poziom skrętu tylnej osi to 4,5°, co pozwala zawrócić w okręgu o promieniu 11,9 metra. Opcjonalne zwiększenie kąta skrętu tylnej osi do 10° pozwala skrócić średnicę okręgu zawracania do 11 metrów.
Mercedes EQS SUV – zasięg i ładowanie
Zaprezentowana podczas premiery wersja Mercedes EQS SUV 450+ zdaniem producenta ma zasięg sięgający od 536 do 660 km. EQS 450 4Matic ma mieć zasięg (WLTP) w zakresie 507 – 613 km, a najmocniejsza wersja EQS 580 4Matic także 507 – 613 km. Auto zadebiutuje na rynku w drugiej połowie 2022 roku. Ceny nie zostały jeszcze ujawnione.
Zobacz polskie ceny limuzyny EQS.