Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Tesla – wyniki kwartalne. Elon Musk wychodzi na prostą?

Tesla to swoisty fenomen. Producent aut, w którego w momencie powstania nikt poważnie nie wierzył. Dziś jest elektromobilnym potentatem.
Tesla
(fot. Tesla)

Tesla ogłosiła wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 roku. Wygląda na to, że już drugi kwartał z rzędu firma Elona Muska przynosi zysk, a nie straty. Jednak do pełnej radości jeszcze trochę brakuje. Dlaczego? Głównie dlatego, że sama sprzedaż aut – czyli główna działalność amerykańskiego producenta – wciąż nie odpowiadałaby za tak dobry rezultat.

Sprzedaż aut Tesli rośnie, producent deklaruje, że w trzecim kwartale liczba sprzedanych aut (dostarczono 139 593 samochody) była rekordowa, ale zyski tej firmy biorą się nie tyle z samej sprzedaży elektrycznych pojazdów, co z kredytowanego zaufania inwestorów, którzy w Elonie Musku widzą geniusza.

Gdy przyjrzymy się liczbom (pełną wersję raportu udostępniamy zainteresowanym) widać postępy. W trzecim kwartale 2020 roku Tesla osiągnęła przychody ze sprzedaży aut na poziomie 7,611 miliarda dolarów, co jest wartością o 47 proc. wyższą niż w poprzednim, drugim kwartale i o 42 proc. wyższą od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Całkowity przychód firmy w raportowanym okresie to 8,771 mld. dolarów, w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym jest wynikiem lepszym o 39 proc.

Tesla Model 3
Tesla Model 3 to “wół roboczy” biznesu Tesli (fot. Tesla)

Jeżeli wierzyć zapewnieniom Tesli (czyt. Elona Muska) to mimo rekordowego poziomu sprzedaży blisko 140 tys. aut w III kwartale, Tesla jest zdania, że w tym roku jest w stanie wyprodukować łącznie pół miliona aut. Gdy przyjrzymy się wynikom za trzy kwartały (102 672 auta w pierwszym, 82 272 samochody w drugim i 145 036 wyprodukowanych aut w trzecim kwartale), to w sumie amerykańskiemu producentowi brakuje jeszcze 170 020 aut. Wynik spory, ale gdy spojrzymy na wzrost pomiędzy II a III kwartałem, do zrobienia. Zwłaszcza że Tesla uzależnia to od ewentualnego dalszego zwiększenia mocy produkcyjnych fabryki Tesli w Szanghaju.

Oprócz liczby wyprodukowanych aut Tesla systematycznie rozwija również sieć Superchargerów. Na koniec III kwartału na całym świecie funkcjonowało już 2181 tych stacji ładowania, co jest przyrostem o 32 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Tesla rozwija też swój biznes solarny. III kwartał 2020 roku to najwyższe – od ubiegłego roku – poziomy zainstalowanej mocy fotowoltaiki (57 MW – 111 proc. w stos. do II kwartału 2020 i 33 proc. więcej niż w III kwart. 2019), a także zainstalowanych stacjonarnych akumulatorów (759 MW – o 59 proc. więcej rok do roku).

Total
1
Shares