Jeżeli Twoje kryteria wyboru auta to cztery wygodne miejsca, ale niewielkie gabaryty nie sprawiające kłopotu na wąskich miejskich drogach. Chcesz, żeby auto poradziło sobie jednak także podczas dojazdu na działkę poza miastem i żebyś po drodze nie zbankrutował wydając na paliwo to… nie szukaj już dalej, znaleźliśmy takie auto – oto Toyota Yaris Cross. Ideał? Nie, ale spełnia wszystkie wymienione warunki.
Toyota Yaris Cross – nie porównuj jej z Yarisem
Mówiąc “Yaris” kojarzysz zapewne popularnego, miejskiego hatchbacka segmentu B. Yaris Cross to skrajnie odmienne auto. Owszem, gabaryty ma podobne, ale jest jednak nieco większy. To “nieco” czuć przede wszystkim w kabinie, bo z zewnątrz Yaris Cross to skrajnie odmienne auto.
175 mm prześwitu pozwala bez lęku zapuścić się w rzadziej uszczęszczane szlaki, dojazd na działkę, nad jezioro czy na agroturystyczny wypad? Bez problemu.
Wnętrze dla czwórki o ile macie normalne gabaryty
Jeżeli żadne z was nie ma więcej niż 180 cm wzrostu to wnętrze Yarisa jest skrojone dla was bez względu na to, które miejsce w kabinie pasażerskiej zajmiecie. Z wyjątkiem może środkowej pozycji na tylnej kanapie – to zdecydowanie lokalizacja “awaryjna”, ale poza tym trudno się przyczepić do przestrzeni w kabinie – nieco gorzej jest z zajmowaniem miejsca, bo tylne drzwi są po prostu wąskie, ale – jak wspomniałem – macie normalny gabaryt? Nie będzie problemu.
Bagażnik? Wystarczy
Dysponowaliśmy wersją z napędem hybrydowym i elektronicznym rozdziałem napędu na obie osie (i-AWD). W tym przypadku bagażnik jest nieco mniejszy niż w wersji przednionapędowej (typ napędu nie wpływa już na przestrzeń bagażową). Mimo to do dyspozycji mamy 320 litrów. Zupełnie przyzwoicie, pamiętajmy że to segment B.
Pod maską? Oszczędna hybryda
W tym wydaniu jest to połączenie czterocylindrowej, półtoralitrowej jednostki benzynowej pracującej w oszczędnym cyklu Atkinsona (tak naprawdę, to zmodyfikowany Atkinson, ale liczy się, że jest oszczędny) oraz silnika elektrycznego. W naszym wydaniu 4×4 jest jeszcze trzeci silnik elektryczny, napędzający w pewnych sytuacjach drogowych (gdy np. przednie koła stracą przyczepność) również koła osi tylnej. To ten sam napęd co w znacznie większej Toyocie RAV4 Hybrid. Nie ma tu wału napędowego, a moc przenoszona jest na koła za pośrednictwem bezstopniowej przekładni e-CVT (zapomnijcie o wrażeniach z samochodów z klasycznymi biegami). Oprócz silnika z tyłu jest też – uwaga – wielowahaczowe zawieszenie tylnej osi (co wyjaśnia mniejszy bagażnik). Sumaryczna moc tego napędu to 116 KM. Yaris Cross przyzwoicie się zbiera, setkę osiąga w 11,8 sekundy, ale w mieście radzi sobie bardzo dobrze.
No dobrze, ale napisaliśmy, że to oszczędne auto. Oto wynik spalania na naszej pętli testowej:
Naszą pętlę testową Toyota Yaris Cross pokonała notując znakomity wynik: 4,1 l/100 km. Średnia z całego testu, uwzględniając próby dynamiczne, jazdę autostradową, w korkach, etc., to 5,4 l/100 km. Doskonały rezultat.
Toyota Yaris Cross – werdykt i ceny
Tym modelem Toyota nie tylko atakuje bardzo trudny segment crossoverów segmentu B, ale jednocześnie udowadnia, że ma bardzo dobre argumenty do walki z konkurencją. Toyota Yaris Cross to bardzo przemyślane, funkcjonalne, zaskakująco przestronne, dość pakowne, zwinne i przede wszystkim – oszczędne auto, które nadaje się nie tylko do miasta, ale poradzi sobie też na trudniejszych szlakach, gdzie zwykłym Yarisem już byśmy się nie zapuszczali. Ile kosztuje?
Bazowa Toyota Yaris Cross Active z silnikiem 1.5 Dynamic Force o mocy 125 KM i 6-biegowym manualem startuje od 75 800. Biegniecie do salonów? Naprawdę się nie dziwię, ale wersja przez nas testowana jest sporo droższa. Bo biały Yaris Cross, którego widzicie na zdjęciach to wersja Toyota Yaris Cross Premiere Edition + JBL. A za auto w tym wydaniu trzeba zapłacić 135 400 zł
Plusy:
- Zaskakująco wiele przestrzeni wewnątrz
- Wygodne zajmowanie miejsca w pierwszym rzędzie
- Prosta obsługa kokpitu i multimediów
- Czytelny head-up display
- Pewne możliwości na delikatny offroad
- To naprawdę oszczędnie gospodarujące paliwem auto
- Dobre wybieranie nierówności
- Zwinność także na gorszych drogach
- Bogaty zestaw asystentów kierowcy
Minusy:
- Brak gniazd ładowania USB z tyłu
- Skrzynia e-CVT nie nadaje się do dynamicznej jazdy
- Zajęcie miejsca na tylnych siedzeniach wymaga pewnej zwinności
- Siedziska nie podpierają za dobrze ud
- Im szybciej, tym głośniej, ale na autostradzie jest ZA GŁOŚNO!
- Dynamika raczej tylko w miejskich prędkościach
- Automatyczne światła drogowe działają… różnie
- Zawieszająca się nawigacja/system multimedialny