Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Testy bezpieczeństwa Euro NCAP: 11 nowych modeli. Renault Zoe po lifcie rozczarowało.

Euro NCAP opublikowało ostatnie wyniki w tegorocznych testach. 11 modeli, większość najwyższe noty, ale jest też potężne rozczarowanie.
Renault ZOE potężnie rozczarowało podczas testów zderzeniowych (źr. YT / Euro NCAP)

Euro NCAP opublikowało oceny kolejnych 11 modeli aut przebadanych pod kątem bezpieczeństwa. Większość testowanych aut nie zawiodła uzyskując najwyższą możliwą ocenę w testach: 5 gwiazdek. Dwa z testowanych modeli uzyskały nieco niższy, ale wciąż dobry rezultat 4 gwiazdkowy, natomiast… co się z stało z Dacią Spring i Renualt Zoe? Te auta uzyskały odpowiednio: 1 gwiazdkę i… zero (!) gwiazdek!

Zobacz też – najgorsze auta wg Euro NCAP

Kolejni “pięciogwiazdkowcy”

Powyższe siedem modeli zdobyło maksymalną, pięciogwiazdkową notę (źr. EURO NCAP)

BMW iX, Genesis G70, Genesis GV70, Mercedes EQS, Nissan Qashqai, Škoda Fabia i Volkswagen Caddy – tak wygląda “siódemka wspaniałych”, czyli grupa kolejnych aut, których bezpieczeństwo nie budzi zastrzeżeń badaczy z Leuven. Łatwo zauważyć, że wysokie noty uzyskały nie tylko drogie modele klasy premium (jak BMW iX czy Mercedes EQS), ale również auta znacznie bardziej dostępne (Nissan Qashqai, Škoda Fabia). Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP w oficjalnym komunikacie powiedział: Brawo dla tych producentów za zapewnienie oczekiwanego przez konsumentów poziomu bezpieczeństwa. Wyniki po raz kolejny pokazują, że bezpieczeństwo zależy od dobrej inżynierii, a mniej od układu napędowego lub ceny.

Wszystkie powyższe modele spisały się bardzo dobrze pod względem ochrony i systemów unikania kolizji, co ważne wysoki rezultat uzyskano bez względu na to, czy dany pojazd był spalinowy, czy elektryczny. Spośród najlepszych eksperci wyróżnili w oficjalnym komunikacie nowego Nissana Qashqai, który wyróżnia się doskonałymi osiągnięciami w zakresie wspomagania bezpieczeństwa, pochwały zebrał również Mercedes EQS za ochronę dorosłych i dzieci.

Dwa modele z czterema gwiazdkami

Cztery gwiazdki to wciąż bardzo dobra ocena (źr. Euro NCAP)

Wyróżnione czterema gwiazdkami auta: MG Marvel R (kompletnie nieznany model w Polsce) oraz popularny Fiat 500e również zostały dobrze ocenione. Czego zabrakło do maksymalnej noty? W podsumowaniu testów Fiata 500e czytamy, że o ile kabina pasażerska po testach zderzeniowych pozostaje stabilna, a ochrona kolan i ud kierowcy oraz pasażera jest dobra, to już niektóre elementy deski rozdzielczej podczas zderzenia potencjalnie grożą uszkodzeniami ciała. 500e zarówno w teście z barierą boczną, jak i w przypadku uderzenia w słupek z boku ochrona krytycznych obszarów ciała była dobra, a zdobyta liczba punktów dawałaby ocenę maksymalną. Co zawiodło? Brak ochrony pasażera tylnej kanapy podczas uderzeń bocznych, wytknięto również brak w modelu 500e systemu eCall automatycznie powiadamiającego służby ratownicze w razie wypadku, a także systemu zapobiegającego wtórnym uderzeniom (tzw. hamulca pokolizyjnego).

W przypadku drugiego z czterogwiazdkowych modeli ocena podczas zderzeń czołowych również była wysoka, ale i tu nie uniknięto wpadek takich jak np. “nurkowanie” miednicy pasażera tylnej kanapy pod pas bezpieczeństwa (ryzyko uszkodzeń narządów wewnętrznych podczas zderzenia). Ponadto, mimo że auto wyposażone jest w centralną poduszkę mającą chronić głowy pasażerów podczas zderzeń bocznych, okazało się, że głowy manekinów i tak się zetknęły, co w praktyce groziłoby urazami.

Dacia Spring i Renault Zoe – co za rozczarowanie!

Dacia Spring to auto, w którym priorytetem było utrzymanie możliwie najniższej ceny, ale że ZOE okaże się jeszcze gorsze? Tego się nie spodziewaliśmy (źr. Euro NCAP)

Jednak nas najbardziej zaskoczyły wyniki marek Renault (model ZOE po liftingu) oraz nowej Dacii Spring. Jeszcze większe zaskoczenie stanowi fakt, że projektowana pod kątem minimalizacji kosztów Dacia Spring okazała się nieznacznie lepsza od pełnowartościowego samochodu elektrycznego za jakiego uznaje się model Zoe. Co poszło nie tak?

Poliftingowa wersja Zoe wprowadzona w 2020 roku została bardzo skrytykowana przez Euro NCAP: słaba ochrona w kolizjach, słaba ochrona niechronionych użytkowników dróg (piesi, rowerzyści) i poważne braki w systemach unikania kolizji. Poniższe wideo z testu pokazuje, że w jednym z testów doszło do… wyrwania ramienia manekina!

Podobnie problematyczna jest ochrona w Dacii Spring: wysokie ryzyko poważnych obrażeń klatki piersiowej kierowcy i głowy tylnego pasażera w testach czołowego zderzenia, słaba ochrona klatki piersiowe w razie zderzeń bocznych czy słaba technologia unikania kolizji dały temu modelowi jedną gwiazdkę. Poniżej wideo z testu Dacii Spring:

Publikujemy komentarz Michiela van Ratingena dotyczącego tych słabych wyników: Renault był kiedyś synonimem bezpieczeństwa. Laguna była pierwszym samochodem, który otrzymał pięć gwiazdek w 2001 roku. Jednak te rozczarowujące wyniki dla ZOE i Dacii Spring pokazują, że bezpieczeństwo stało się teraz czymś przeszkadzającym w przejściu grupy na samochody elektryczne. Zaledwie kilka miesięcy temu Dacia twierdziła, że ​​są „zaabsorbowani ciągłym zwiększaniem bezpieczeństwa osób na pokładzie” i że ich samochody zawsze poprawiają bezpieczeństwo pasażerów. Oczywiście tak nie jest: te samochody nie tylko nie oferują w standardzie żadnego znaczącego bezpieczeństwa czynnego, ale również ich ochrona pasażerów jest gorsza niż w jakimkolwiek innym pojeździe, który widzieliśmy od wielu lat. Cyniczne jest oferowanie konsumentowi niedrogiego ekologicznego samochodu, jeśli wiąże się to z wyższym ryzykiem obrażeń w razie wypadku. Inne samochody, takie jak FIAT 500e, niedawno nagrodzony 5 gwiazdkami w Green NCAP, pokazują, że bezpieczeństwa nie trzeba poświęcać na rzecz czystości środowiska”.

Które auto ma najlepszą asystę na autostradzie wg Euro NCAP?

Total
7
Shares