Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

To był samochód! Lamborghini Murciélago i legendarny silnik V12

fot. Lamborghini

Lamborghini znane jest z legendarnego, przeszywająco brzmiącego silnika V12, który od ponad 60 lat napędza różne modele tej włoskiej marki. Jednym z tych aut jest Murciélago, model Lamborghini, który po raz pierwszy pojawił się na Salonie Samochodowym we Frankfurcie we wrześniu 2001. W momencie debiutu jednostka o pojemności 6,2 litra osiągała potężną maksymalną moc 580 KM, okupioną użyciem dużych katalizatorów w związku z coraz bardziej rygorystycznymi normami emisji.

Kto zaprojektował Lamborghini Murciélago?

Murciélago
Murciélago, tak jak poprzednik, czyli Diablo, zostało wyposażone w charakterystyczne, otwierane do góry drzwi (fot. Lamborghini)

Murciélago było pierwszym Lamborghini, które zostało w całości zaprojektowane w systemie CAD-CAM, gwarantując precyzję projektowania na najwyższym poziomie i pozwalając podniesienie jakości montażu i wykończenia. Stylizacja Murciélago ukształtowana została w całości w ramach nowego działu projektowego, Lamborghini Centro Stile, pod kierownictwem Luca Donckerwolke’a. Miał on już okazję pracować przy drobnych zmianach stylistycznych w Diablo, ale w tym wypadku dostał zielone światło na zaprojektowanie superauta od czystej kartki, zarówno jeśli chodzi o karoserię, jak i wnętrze. Lamborghini Murciélago miało wysokość tylko 120 cm i dostało również znane z poprzednika, otwierane do góry drzwi, które stały się już symbolem marki.

Co oznacza Murciélago?

Lamborghini logo
Symbolem Lamborghini jest walczący byk, a Murciélago to po hiszpańsku nietoperz

Zgodnie z tradycją, Lamborghini wybiera nazwy swoich modeli ze świata walk byków. Murciélago to po hiszpańsku “nietoperz”, a legenda głosi, że byk o tym imieniu, który przeżył walkę na arenie, został podarowany słynnemu hodowcy Don Antonio Miura i został jednym z głównych reproduktorów linii Miura. W rzeczywistości to tylko piękna opowieść, która dodaje uwielbianego przez fanów kolorytu.

Ewolucja V12

V12 Lamborghini
V12 w Murciélago najpierw miało 6,2, a potem 6,5 litra pojemności (fot. Lamborghini)

Na początku Murciélago było dostępne tylko w jednej wersji z twardym dachem i 6,2-litrowym silnikiem o mocy 580 KM osiąganej przy 7200 obr./min. Jednostka napędowa dostała suchą miskę olejową, dzięki czemu była położona o 5 cm niżej niż w Diablo. Samochód potrafił rozpędzić się do 330 km/h i osiągać setkę w 3,8 sekundy.

W 2004 roku do Murciélago coupé dołączył roadster. Modele Murciélago drugiej generacji, formalnie Murciélago LP 640-4 (zarówno zamknięte, jak i roadster), zadebiutowały w 2007 roku i do 2010 roku miały pod maską silnik V12 o zwiększonej do 640 KM mocy. W 2010 r. na scenę wkroczyło Murciélago LP 650-4 Roadster z miękkim dachem i 6,5-litrowym silnikiem o mocy 650 KM, a w latach 2009-2010 pojawił się lżejszy o 100 kilogramów 670-4 SV (Super Veloce), którego motor osiągał 670 KM i mógł rozpędzić to włoskie superauto do 341 km/h.

Wszystkie modele Murciélago wyposażone są w napęd na wszystkie koła z mechanizmem różnicowym ze sprzęgłem wiskotycznym, który mógł przekazać maksymalnie 70 proc. momentu obrotowego na tylną i 30 proc na przednią oś. Przełomowa konstrukcja nośna auta, dzięki użyciu aluminium i włókna węglowego była najlżejszą, jaką kiedykolwiek wyprodukowało Lamborghini.
Murciélago to ostatnie Lamborghini z silnikiem V12 i tradycyjną, manualną skrzynią biegów, w tym przypadku 6-biegową. W późniejszych latach samochód dostał skrzynię sekwencyjną ze zmianą biegów przy kierownicy.

Lamborghini Murciélago w sporcie

Lamborghini Murciélago miało też swój epizod w sporcie motorowym (fot. Lamborghini)

W 2004 roku Murciélago zadebiutowało na torze wyścigowym z wersją R-GT, opracowaną specjalnie na Mistrzostwa Świata GT, które odbywały się pod szyldem FIA i ACO w Japonii. Stworzono dziewięć samochodów, wszystkie z napędem na tylne koła, znacznie lżejsze ze względu na szersze użycie włókna węglowego, ze zmienionym ogumieniem i hamulcami.

Serie limitowane

Murciélago LP 640 Versace
Lamborghini Murciélago LP 640 Versace (fot. Lamborghini)

Murciélago był również produkowany w limitowanych seriach. W 2003 z okazji 40 rocznicy Automobili Lamborghini wyprodukowano 50 sztuk, a model 40th Anniversary jest rozpoznawalny dzięki specjalnemu kolorowi „Verde Artemis”, dodatkowym detalom na karoserii z włókna węglowego i zmienionym felgom, innemu niż seria wydechowi i tabliczce z numerem zamontowanej na obszytej skórą desce rozdzielczej.

Inną, wyjątkową edycją było Murciélago LP 640 Versace, dostępne tylko w dwóch kolorach, czarnym i białym, które pojawiło się w 2006 roku. Projektanci działu odpowiedzialnego za personalizację, czyli Lamborghini Ad Personam wspólnie z marką modową Versace stworzyli specjalny projekt, z dwoma wnętrzami. Dopełnieniem modelu były specjalne akcesoria Versace: zestaw toreb, a także szalik i buty do jazdy samochodem, wszystko obrandowane Versace.

Wyłącznie rynek chiński wyprodukowano też zaledwie dziesięć egzemplarzy 670-4 SV „China Limited Edition”. Tę wersję rozpoznać można po pasku biegnącym wzdłuż maski i dachu. Produkcję Murciélago zakończono w 2011 roku, a łącznie wyprodukowanych zostało 4099 pojazdów.

Rekord prędkości na Nardò

Murcielago zegary
Nawet według dzisiejszych standardów Lamborghini Murciélago to wciąż bardzo szybki samochód. Tutaj widok na charakterystyczne zegary tego superauta (fot. Lamborghini)

W lutym 2002 r. Lamborghini Murciélago na torze testowym Nardò ustanowiło ówczesny światowy rekord prędkości dla samochodu produkcyjnego. Za kierownicą siedział kierowca testowy Giorgio Sanna, dziś szef Lamborghini Squadra Corse. Chociaż podczas bicia rekordu trzeba było wymienić opony, to cel został osiągnięty. Murciélago w ciągu godziny przejechało 305 kilometrów i 48 metrów, osiągając na najszybszym okrążeniu prędkość 325,98 km/h. Przy okazji pobito również rekordy na 100 kilometrów i 100 mil.

Lamborghini Murciélago na filmie i w grach komputerowych

Batman Początek
Christian Bale jako Bruce Wayne w filmie “Batman-Początek” (fot. pinterest)

Prawdopodobnie najsłynniejszym filmem jest „Batman – Początek” z 2005 roku z Christianem Bale w roli głównej, w którym Lamborghini Murciélago służy jako prywatny samochód Bruce’a Wayne’a. Murciélago świetnie sobie radzi również w grach komputerowych, a znajdziecie go w Gran Turismo 7, Forza Horizon (wersje 1, 2, 3, 4), Asphalt 7, Drive Club i Horizon Chase.

Co dalej z silnikiem V12 Lamborghini?

Najgorszą wiadomością dla fanów marki, a także wszystkich tych, który kochają silnik V12, jest informacja, że z końcem tego roku powstanie ostatnie auto Lamborghini z czystym nieskalanym elektrycznymi wspomagaczami silnikiem V12. Będzie to Lamborghini Aventador Ultimae. W 2023 roku Aventador dostanie nowy silnik V12 połączony z hybrydą plug-in…

Total
0
Shares