Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Top 10 najchętniej kupowanych aut 2020 roku

Przedstawiamy wam Top 10 najchętniej kupowanych aut w 2020 roku w Polsce. To są dane rynkowe, a nie nasze widzimisię.
Rynek - kupno auta
(fot. Shutterstock)

Postanowiliśmy przyjrzeć się kompleksowo całemu polskiemu rynkowi aut osobowych w 2020 roku. Dane dotyczące rejestracji są już kompletne, więc nic nie stoi na przeszkodzie by wymienić te top 10 najchętniej kupowanych aut 2020 roku.

Uwzględniliśmy tylko auta osobowe, dzieląc tę grupę na dwie podkategorie: samochody klasy – nazwijmy ją umownie – “popularnej” i modele klasy premium. W każdej z grup po pięć najlepszych modeli wraz z cenami i znanymi nam cechami tych wozów. Dobra, już bez zbędnego przedłużania, start!

Top 5 najchętniej kupowanych aut klasy popularnej

Zaczynamy od pięciu modeli klasy popularnej. Ponieważ zgodnie z danymi IBRM Samar za zakupy nowych samochodów osobowych w 72,62-proc. odpowiadały firmy, to w rzeczy samej nie gusta indywidualnych klientów kształtują rynek. Niemniej siłą rzeczy najpopularniejszy samochód 2020 roku w rękach prywatnych – Toyota Yaris – siłą rzeczy także znajdzie się w naszym zestawieniu. Nasz przegląd ustawiony jest od najchętniej kupowanego modelu w danej grupie – obok nazwy danego modelu podajemy też liczbę zarejestrowanych egzemplarzy w całym 2020 roku w Polsce.

1 – Škoda Octavia (18 667 aut)

Škoda Octavia
Škoda Octavia – dwie generacje, ten sam rocznik 2020 – lider polskiego rynku (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Swój rynkowy sukces Škoda zawdzięcza biznesowi. W Polsce najwięcej nowych aut kupują firmy, a Octavia w 2020 roku była pierwszym wyborem zakupów flotowych w wielu przedsiębiorstwach. Bez dwóch zdań jest to przemyślane auto. Obecnie chcąc zamówić nową Octavię do wyboru mamy już tylko najnowszą generację tego modelu, ale za to Czesi oferują szeroki wybór konfiguracji: zróżnicowane pakiety wyposażenia i sporą gamę zespołów napędowych od spokojnego 1.0 TSI o mocy 110 KM, do 245-konnej hybrydy plug-in. Ceny tego modelu startują aktualnie od 76 200 zł za bazową wersję Ambition wyprodukowaną w 2020 roku. Rocznik 2021 startuje od 82 200 zł.

Więcej o tym modelu:

2 – Toyota Corolla (17 507 aut)

Toyota Corolla
Japońska marka wciąż cieszy się opinią niezawodnej, to z pewnością pomogło Toyocie Corolli (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Trzybryłowe nadwozie kompaktowego Japończyka jest lubiane, nie szokuje, we wnętrzu można się spodziewać solidnego wyposażenia, no i Toyota to od lat marka ciesząca się bardzo dobrą opinią jeżeli chodzi o bezawaryjną eksploatację. To musiało zadziałać. I zadziałało. Drugie miejsce w Polsce wśród najczęściej kupowanych samochodów osobowych w 2020 roku mówi samo za siebie. Ceny nowej Toyoty Corolli zaczynają się już od 69 900 zł (za wersję hatchback i sedan – rocznik 2020), w przypadku kombi kwota wejścia to 72 900 zł.

Więcej o tym modelu:

3 – Toyota Yaris (15 379 aut)

Toyota Yaris
Najpopularniejsze wśród klientów indywidualnych auto roku 2020 w Polsce; w ogólnym ujęciu także na podium – Toyota Yaris (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Spośród ponad 15 tysięcy egzemplarzy Toyoty Yaris zarejestrowanych w 2020 roku, aż 7 739 sztuk kupili indywidualni nabywcy i to oni właśnie wyprowadzili ten model na tak wysoką lokatę. Żaden inny samochód wymieniony w niniejszym materiale nie może poszczycić się tym, że w ogólnej puli aut, które trafiły na rynek, większość dostała się w ręce prywatnych nabywców. Yaris jest po prostu nie tylko funkcjonalnym, ale i lubianym autem. Cennikowo nowego Yarisa z zerowym przebiegiem możemy obecnie kupić już za kwotę 56 900 zł. Oczywiście dotyczy to egzemplarzy z datą produkcji 2020. Tegoroczne startują od 60 900 zł.

Więcej o tym modelu:

4 – Dacia Duster (12 967 aut)

Dacia Duster
Tuż za podium lider roku 2019 wśród klientów indywidualnych: Dacia Duster (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Wśród klientów indywidualnych przed pandemią to właśnie Dacia Duster była najchętniej wybieranym nowym autem. W ubiegłym roku rumuński szlagier sprzedaży musiał uznać wyższość Toyoty Yaris, ale Duster to wciąż bardzo popularne auto, które na dodatek jest już powoli schodzącą generacją. W tym roku oczekujemy nowego Dustera i jesteśmy ciekawi jak zareaguje rynek. Sukces Dustera jednak niespecjalnie nas dziwi. SUV w cenie już od 48 900 zł? Bo tyle dziś trzeba zapłacić za najtańszą wersję Access.

Więcej o tym modelu:

5 – Škoda Fabia (12 136 aut)

Škoda Fabia
Pierwszą piątkę najchętniej kupowanych aut w Polsce zamyka Škoda Fabia (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Fabia to kolejne – obok Dustera – popularne auto, które niebawem zostanie zastąpione przez nową generację. Nie przeszkodziło to jednak 12 136 klientom, którzy w 2020 roku zdecydowali się właśnie na zakup tego modelu. Jesteście dalej zainteresowani tym autem? Aktualnie Škoda wycenia nowe Fabie z rocznika 2020 na kwotę zaczynającą się od 47 800 zł za bazową wersję Ambition. W przypadku samochodów z bieżącego rocznika kwoty startują od 51 800 zł.

Więcej o tym modelu:

Top 5 najchętniej kupowanych aut klasy premium

Czas przejść do bardziej ekskluzywnej kategorii samochodów osobowych. Liczby rejestracji są oczywiście niższe, ale to oczywiste. Wszystkie poniższe modele są droższe od tych wyżej wymienionych. Co ciekawe lider jest cały czas ten sam, od ponad dekady. Zobaczcie sami. Oto top 5 najchętniej kupowanych aut klasy premium.

1 – Volvo XC60 (4 533 auta)

SUV-y są modne, a Volvo zdaniem klientów ma “to coś”. Model Volvo XC60 przyciąga nabywców od lat i nie daje się konkurencji (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Ten szwedzki SUV to rynkowy fenomen. Od co najmniej dekady model Volvo XC60 jest najchętniej rok w rok wybieranym samochodem klasy premium w Polsce. Sytuacja nie uległa zmianie nawet w tak szalonym roku jak ubiegły. Ponad 4,5 tysiąca klientów mogło położyć ręce na swoich pachnących świeżością kierownicach XC60. Ceny tego modelu startują obecnie od 184 850 zł.

2 – BMW serii 3 (3 465 aut)

Seria 3 od bawarskiego producenta to najpopularniejsze niemieckie auto klasy premium w Polsce w 2020 roku – na zdjęciu hybrydowy model BMW 330e Touring (fot. BMW)

BMW serii 3 było najchętniej kupowanym samochodem klasy premium w ostatnim miesiącu 2020 roku. Świąteczny prezent? Dla BMW z całą pewnością, bo dzięki temu marka jest wiceliderem klasy premium w Polsce, a BMW 3 było drugim najchętniej kupowanym samochodem premium w całym 2020 roku. W cenniku bawarskiej marki seria 3 startuje od kwoty 134 000 zł, jednak dla majętnych nabywców to dopiero początek – szeroka gama silników i opcji wyposażenia potrafią znacznie wywindować tę kwotę.

3 – Audi Q5 (2 902 auta)

Podium w klasie premium za rok 2020 zamyka znowu SUV, tym razem z Ingolstadt – Audi Q5 (fot. Audi)

Drugi z trzech SUV-ów klasy premium w pierwszej piątce najchętniej kupowanych “tych droższych” aut w Polsce to doskonale rozpoznawalne auto z czterema pierścieniami na masce. Ceny Audi Q5 startują od 187 000 zł, ale to Audi, dodatkowych opcji jest co niemiara. W efekcie z salonu marki wielu klientów wyjeżdża modelem Q5 kupionym za wielokrotność tej kwoty.

4 – Mercedes A Klasa (2 808 aut)

Klasa A była pierwszą w niemieckiej marce, w której zadebiutował nowoczesny system cyfrowy MBUX (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Zajmujący czwartą lokatę Mercedes ze swoją klasą A jest – co ciekawe – jedynym modelem tej marki w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w Polsce samochodów klasy premium w Polsce (w roku 2020). Doskonale rozpoznawalne auto z komfortowo wyposażonym wnętrzem i z imponującymi rozwiązaniami cyfrowymi. Ceny klasy A aktualnie startują od 99 100 zł za model Mercedes A160 z 6-biegowym manualem.

5 – Volvo XC40 (2 482 auta)

Najmniejszy SUV w gamie szwedzkiej marki – Volvo XC40. W tym roku będzie pierwszym, który otrzyma system Android Automotive OS (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Pierwszą piątkę najpopularniejszych nowych aut klasy premium w Polsce w roku 2020 zamyka ponownie Volvo, ze swoim mniejszym od XC60 SUV-em, modelem Volvo XC40. Ceny tego modelu startują od 136 300 zł.

Total
0
Shares