Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Tory wyścigowe w Polsce. Gdzie się wybrać?

Piłowanie auta na parkingu pod Biedronką, czy jazda w mieście do odcinki to fatalny i bardzo kosztowny pomysł. Istnieją w Polsce miejsca gdzie możesz poszaleć. Legalnie.
Tor wyścigowy

Ostatni tragiczny wypadek w Krakowie wywołał dyskusję na temat szybkiej jazdy po mieście. Niektórzy znów zaczęli przytaczać argumenty, że młodzi nie mają się gdzie wyszaleć. Otóż w tym temacie wcale nie jest tak źle.

Polska nie ma tak rozbudowanej infrastruktury motorsportowej i szkoleniowej jak nasi zachodni sąsiedzi, ale nie znaczy to, że odpowiedzialni kierowcy, którzy chcieliby realnie wypróbować własne (i nie tylko) auta bez narażania innych uczestników ruchu i łamania przepisów, nie mają gdzie tego zrobić w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie będzie przydatne. Zwłaszcza teraz, gdy niedawno w życie weszły nowe przepisy drogowe i znacznie droższy taryfikator mandatów karnych. Szybka jazda na drogach publicznych dziś może okazać się nie tylko kosztowna i skutkować szybką utratą prawa jazdy, ale może mieć też tragiczne skutki, co wiemy po ostatnim tragicznym wypadku Renault Megane RS III generacji, w którym zginęło czworo młodych mężczyzn.

Oto tory wyścigowe w Polsce, na których można się wyszaleć i udoskonalić swoje umiejętności jazdy.

Autodrom Jastrząb k. Szydłowca

Autodrom Jastrząb
Tor Jastrząb (fot. Tor Jastrząb)

Zaletą tego toru jest to, że został od on podstaw zbudowany z myślą o aktualnym przeznaczeniu – nie jest to, jak w przypadku wielu innych, podobnych obiektów, zaadaptowane lotnisko, czy inna podobna modyfikacja. Całość zajmuje powierzchnię 21 hektarów, obok głównej nitki asfaltowo-szutrowego toru o łącznej długości 3500 m, znajdują się m.in. plac manewrowy dla motocykli i dla samochodów. Tor wyposażony jest w kilka płyt poślizgowych (najazdową z szarpakiem, na wzniesieniu oraz okrąg poślizgowy przydatny w szlifowaniu umiejętności opanowania pod- i nadsterowności auta), kurtyny wodne i wiele innych udogodnień (włącznie z hotelem) obecnych na miejscu. Długość toru głównego to 2400 m. Oświetlenie toru umożliwia jazdę również po zachodzie słońca.

DriveLand niedaleko Warszawy

DriveLand
Tor DriveLand (fot. materiały właściciela obiektu)

Ten obiekt szkoleniowy pozwala wszechstronnie szkolić własne umiejętności jazdy w szerokim zakresie. Również na tym torze zlokalizowano różne rodzaje płyt poślizgowych (pierścieniowa, prostokątna z szarpakiem, na wzniesieniu), są też kurtyny wodne i oświetlenie pozwalające uczyć się również po zmroku. Tuż obok głównej nitki asfaltowego toru dostępny jest też odcinek terenowy o zróżnicowanej konfiguracji (beton, żwir, kłody drewniane, trawersy itp.) pozwalającej realnie sprawdzić możliwości terenowe wielu pojazdów. Dobra wiadomość jest taka, że kierowcy mogą się wybrać razem z rodziną, nawet niezainteresowaną samym torem. Nieopodal k. Mszczonowa znajduje się Suntago – Park of Poland, wodny park rozrywki. Zatem rodzinka do parku rozrywki, a sami możemy śmigać na tor. Jego nitka ma długość 1800 metrów.

Motopark Kraków

Motopark Kraków
Motopark Kraków (fot. Motopark Kraków)

Kolejny ośrodek doskonalenia jazdy, promujący się jako najlepszy w Małopolsce. Długość toru szkoleniowego zależnie od jego konfiguracji wynosi od 800 do 1200 metrów, w przypadku wyznaczenia toru wyścigowego może on mieć długość 1050 m. Obiekt dysponuje prostokątną płytą poślizgową z kurtynami wodnymi, zakrętem poślizgowym oraz nawadnianą szykaną. Klienci mogą skorzystać również z toru offroadowego.

Motopark Koszalin

Motopark Koszalin (fot. Google Earth)

Obiekt umożliwia szlifowanie umiejętności w szerokim zakresie, zarówno pod względem celu (dyscyplina), jak i typów pojazdów – od kartingu po 4×4 i motocykle. Tor asfaltowy Motoparku Koszalin ma długość 1050 m, oprócz tego dostępny jest również długi na 1450 metrów tor offroadowy, zarówno dla aut 4×4 jak i motocykli crossowych czy quadów. Oprócz tego jest też konfiguracja łączona nazwana torem supermoto. W tym przypadku tor asfaltowy łączony jest z wytyczoną sekcją gruntową – całość mogą pokonać motocykle czy SUV-y.

Motopark Toruń

Motopark Toruń (fot. Google Earth)

Zajmujący aż 20 hektarów Motopark Toruń to kolejny certyfikowany ośrodek doskonalenia techniki jazdy z sześcioma płytami poślizgowymi oraz z możliwością wytyczenia toru wyścigowego o długości 1050 metrów. Ośrodek prowadzi szkolenia zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla… służb specjalnych (choć biorąc pod uwagę głośne medialnie przypadki wypadków rządowych kierowców – powinni się jeszcze doszkolić). Na obiekcie dzięki połączeniu toru asfaltowego i szutrowego przeprowadzane są m.in. zawody w Rallycrosie rangi mistrzostw Polski.

Motopark Ułęż

Długość nitki toru wykorzystującego nieczynne lotnisko, wynosząca 2,5 km daje naprawdę bardzo duże możliwości sprawdzenia dynamicznych możliwości auta. Tor jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miejsc dla pasjonatów motoryzacji na terenie województwa lubelskiego. Oprócz tego jest to w pełni kwalifikowany ośrodek doskonalenia jazdy działający od 2011 roku, wyposażony m.in. w płyty poślizgowe (trzy), czy półkilometrową płytę slalomową o dowolnej konfiguracji (szerokość 60 m).

Silesia Ring w Kamieniu Śląskim

Silesia Ring
Nasz Naczelny – Łukasz Walkiewicz – za kierownicą bawarskiej maszyny na Silesia Ringu (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Zdecydowanie jeden z najlepszych torów wyścigowych w Polsce, drugi pod względem długości. Bazowa nitka wyścigowej trasy na tym obiekcie ma długość 3636 metrów. Najdłuższa prosta o długości 0,73 km pozwala w szybkich (i dobrze hamujących) autach uzyskać trójkę z przodu. Bardzo rozbudowana baza infrastrukturalna (włącznie z zapleczem hotelowo-gastronomicznym) pozwala organizować na tym obiekcie imprezy motorsportowe praktycznie dowolnego rodzaju.

Bednary Driving City k. Poznania

300 hektarów przestrzeni dla zmotoryzowanych to naprawdę sporo (fot. Google Earth)

Duży obiekt szkoleniowy (300 ha powierzchni) zbudowany na byłym lotnisku wojskowym Poznań-Bednary. Zawiera wszelkie niezbędne udogodnienia do organizowania za równo szkoleń z doskonalenia jazdy, jak i imprez typu track day. Do dyspozycji klientów 2 pełnowymiarowe płyty poślizgowe, szarpak, odcinki do jazd slalomowych, trzy trasy terenowe, sztuczne oświetlenie i wiele więcej. Motocyklistów informujemy, że tor ten dysponuje również wydzieloną częścią przeznaczoną do zaawansowanych szkoleń jazdy motocyklem włącznie z mechaniczną przeszkodą mającą symulować nagłe zmiany pasa ruchu. Nitka okrążenia w Bednarach ma solidne 2,5 km długości.

Tor Kielce w Miedzianej Górze

Tor wyścigowy Kielce (fot. Google Earth)

Tor Kielce istnieje od czerwca 1977 roku, kiedy został otwarty. Nitka toru w Miedzianej Górze obejmuje tzw. “Dużą Pętlę” o długości 4160 metrów, a także mniejszy tor owalny o długości 1140 metrów. Na miejscu znajduje się również tor kartingowy o długości 880 metrów. Najdłuższa część toru pokrywa się częściowo z DK 74, dlatego nie jest ona czynna codziennie, ale już na krótszych trasach można poszaleć. Atutem tego obiektu jest prosta o długości 450 km, na której naprawdę można sprawdzić dynamikę auta.

Tor Krzywa – Wrocław

Tor Krzywa
Tor Krzywa (fot. materiały właściciela obiektu)

Jeżeli mieszkacie na Dolnym Śląsku to oprócz wspomnianego Silesia Ringu macie jeszcze do dyspozycji asfaltowy, płaski tor Krzywa pod Wrocławiem, powstały na miejscu zamkniętego wcześniej toru Pixers Ring. Długość toru to 2 km, jego szerokość waha się od 8 do 16 metrów. Umiejętności prowadzenia auta weryfikuje 12 zakrętów.

Tor Łódź

Tor Łódź
Tor Łódź to kolejny obiekt godny polecenia – wiemy, bo korzystaliśmy (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Obiekt położony w okolicach Łodzi z bardzo dobrym dojazdem (w pobliżu węzła Stryków – skrzyżowania autostrad A1 i A2) zarówno ze stolicy, jak i z innych miejsc kraju, jest kolejnym certyfikowanym centrum szkolenia i doskonalenia techniki jazdy. 1,5-kilometrowa nitka toru o szerokości od 8 do 12 metrów, płyty poślizgowe, kurtyny wodne i inne udogodnienia czynią z tego obiektu miejsce warte odwiedzenia dla każdego pasjonata motoryzacji. To ma konfigurację zapewniającą naprawdę szybką i bezpieczną jazdę w ściśle kontrolowanych warunkach.

Tor Modlin

Położony nieopodal lotniska Warszawa-Modlin tor jest kolejnym, certyfikowanym ośrodkiem doskonalenia jazdy. Jest to obiekt nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony. Płyty poślizgowe, kurtyny wodne, automatyczne przeszkody, pierścień poślizgowy, odcinek offroadowy o zróżnicowanej konfiguracji i wiele więcej. Nitka głównego toru sportowo-treningowego ma 1,2 km długości. Nie zapomniano o krytej trybunie, tarasach widokowych czy obsłudze gastronomicznej gości.

Tor Poznań

Tor Poznań
Klasyki BMW na Torze Poznań (fot. Autoclassicservice / Wikimedia)

Na koniec deser. Zarządzany przez Automobilklub Wielkopolski obiekt, to oficjalnie najdłuższy tor w Polsce. Jego długość to 4083 m (tak, ten w Kielcach jest teoretycznie dłuższy, ale tylko w sytuacji, gdy z ruchu wyłączy się DK 74). Tor oferuje 14 zakrętów (5 lewych i 9 prawych), najdłuższa prosta ma 560 metrów, a łączna długość prostych to 2205 m. Różnica poziomów 6,7 m. Oprócz tego obiekt dysponuje wydzielonym 1,5 kilometrowym torem kartingowym.

Na koniec proponujemy wam krótkie wideo z przejazdu Porsche Taycanem. Oczywiście na torze:

Total
1
Shares