Toyota GR 86 zadebiutuje podczas Goodwood Festival of Speed

Pierwsza dynamiczna prezentacja nowej Toyoty GR 86 odbędzie się podczas kultowego Goodwood Festival of Speed w dniach 8–11 lipca 2021 roku. GR 86 to następca modelu GT86.

Dynamiczna prezentacja sportowych modeli Toyoty podczas Goodwood Festival of Speed to już niemal tradycja. W 2018 roku w tym miejscu po raz pierwszy zaprezentował swoje właściwości jezdne model GR Supra. Nie inaczej było z modelem GT86, który był jedną z nowości imprezy w 2012 roku tuż przed swoim rynkowym debiutem. Samochód ten przez cały okres produkcji znalazł około 200 tys. nabywców. GT86 wykorzystywano w wyścigach GT, rajdach czy seriach monomarkowych.

Prestiżowy debiut

Pokaz GR 86 podczas tegorocznej edycji Goodwood Festival of Speed odbędzie się na terenie posiadłości Goodwood House w West Sussex w dniach 8–11 lipca. Samochód będzie częścią wystawy pod tytułem “First Glimpse”, gdzie na zwiedzających będą czekały najbardziej ekscytujące i ekskluzywne modele przed swoim rynkowym debiutem. GR 86 będzie można też zobaczyć na trasie legendarnego wyścigu górskiego, na której auto pokaże swoją zwinność i dobre prowadzenie. Będzie to pierwsza dynamiczna prezentacja GR 86, zanim trafi do sprzedaży w 2022 roku.

Model GR 86 został pokazany po raz pierwszy w kwietniu podczas prezentacji online. Samochód jest rozwinięciem swojego poprzednika, czyli modelu GT86. Nowy samochód zachowa wszystkie kluczowe cechy poprzednika. To wciąż łatwe w prowadzeniu sportowe coupe.

Mocniejsza niż GT 86

Samochód zachował klasyczną konfigurację, w której motor znajduje się z przodu, a napędzane są tylne koła, ale otrzymał nowy, mocniejszy silnik typu bokser o pojemności 2,4 litra. Wymiary auta są niemal identyczne jak poprzednika, ale 50-procentowy wzrost sztywności skrętnej pomógł osiągnąć bardziej precyzyjne kierowanie i pewniejsze prowadzenie. Skupiono się także na redukcji masy m.in. poprzez zastosowanie aluminium na dachu oraz w panelach karoserii, co pomogło uczynić z GR 86 najlżejsze czteromiejscowe auto w swojej klasie (prognozowana masa własna to 1270 kg).

Precyzyjnie zaprojektowane elementy aerodynamiczne, jak przednie wloty powietrza czy boczne panele, to jedne z tych detali, które zaczerpnięto bezpośrednio ze sportowej działalności Toyota Gazoo Racing. Zawieszenie składa się z przednich kolumn MacPhersona oraz podwójnych wahaczy z tyłu, a auto wyposażono w 18-calowe felgi z oponami w rozmiarze 215/40R18. Samochód został opracowany w ramach współpracy Toyota Motor Corporation z Subaru Corporation i jest efektem podpisanego w 2019 nowego biznesowego i kapitałowego porozumienia obu firm.

Total
0
Shares