Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota GR 86 zadebiutuje podczas Goodwood Festival of Speed

Pierwsza dynamiczna prezentacja nowej Toyoty GR 86 odbędzie się podczas kultowego Goodwood Festival of Speed w dniach 8–11 lipca 2021 roku. GR 86 to następca modelu GT86.

Dynamiczna prezentacja sportowych modeli Toyoty podczas Goodwood Festival of Speed to już niemal tradycja. W 2018 roku w tym miejscu po raz pierwszy zaprezentował swoje właściwości jezdne model GR Supra. Nie inaczej było z modelem GT86, który był jedną z nowości imprezy w 2012 roku tuż przed swoim rynkowym debiutem. Samochód ten przez cały okres produkcji znalazł około 200 tys. nabywców. GT86 wykorzystywano w wyścigach GT, rajdach czy seriach monomarkowych.

Prestiżowy debiut

Pokaz GR 86 podczas tegorocznej edycji Goodwood Festival of Speed odbędzie się na terenie posiadłości Goodwood House w West Sussex w dniach 8–11 lipca. Samochód będzie częścią wystawy pod tytułem “First Glimpse”, gdzie na zwiedzających będą czekały najbardziej ekscytujące i ekskluzywne modele przed swoim rynkowym debiutem. GR 86 będzie można też zobaczyć na trasie legendarnego wyścigu górskiego, na której auto pokaże swoją zwinność i dobre prowadzenie. Będzie to pierwsza dynamiczna prezentacja GR 86, zanim trafi do sprzedaży w 2022 roku.

Model GR 86 został pokazany po raz pierwszy w kwietniu podczas prezentacji online. Samochód jest rozwinięciem swojego poprzednika, czyli modelu GT86. Nowy samochód zachowa wszystkie kluczowe cechy poprzednika. To wciąż łatwe w prowadzeniu sportowe coupe.

Mocniejsza niż GT 86

Samochód zachował klasyczną konfigurację, w której motor znajduje się z przodu, a napędzane są tylne koła, ale otrzymał nowy, mocniejszy silnik typu bokser o pojemności 2,4 litra. Wymiary auta są niemal identyczne jak poprzednika, ale 50-procentowy wzrost sztywności skrętnej pomógł osiągnąć bardziej precyzyjne kierowanie i pewniejsze prowadzenie. Skupiono się także na redukcji masy m.in. poprzez zastosowanie aluminium na dachu oraz w panelach karoserii, co pomogło uczynić z GR 86 najlżejsze czteromiejscowe auto w swojej klasie (prognozowana masa własna to 1270 kg).

Precyzyjnie zaprojektowane elementy aerodynamiczne, jak przednie wloty powietrza czy boczne panele, to jedne z tych detali, które zaczerpnięto bezpośrednio ze sportowej działalności Toyota Gazoo Racing. Zawieszenie składa się z przednich kolumn MacPhersona oraz podwójnych wahaczy z tyłu, a auto wyposażono w 18-calowe felgi z oponami w rozmiarze 215/40R18. Samochód został opracowany w ramach współpracy Toyota Motor Corporation z Subaru Corporation i jest efektem podpisanego w 2019 nowego biznesowego i kapitałowego porozumienia obu firm.

Total
0
Shares