Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota kupuje dział samochodów autonomicznych Lyfta

Poprzez swoją spółkę zależną Woven Planet Holdings, Toyota kupuje dział pojazdów autonomicznych Lyfta.

Rok po swoim arcykonkurencie Uberze, Lyft jest drugą firmą transportową, która sprzedała swój dział samochodów autonomicznych (AV). Do tej pory Toyota była bardzo dyskretna w kwestii technologii autonomicznej jazdy, nad którą pracuje.

Zgodnie z warunkami umowy, Woven Planet Holdings przejmie dział autonomicznych pojazdów Lyfta za 550 mln dolarów w gotówce, z czego 200 mln dolarów zostanie wypłacone z góry. Pozostała część zostanie wypłacona Lyftowi w ciągu pięciu lat, co pomoże firmie osiągnąć zysk.

Po sfinalizowaniu umowy, która ma nastąpić w trzecim kwartale 2021 roku, Lyft zakończy swoje wysiłki na rzecz rozwoju autonomicznych samochodów. W zeszłym roku również Uber sprzedał swój dział AV firmie Aurora, startupowi założonemu przez byłego dyrektora ds. badań antywirusowych Google’a.

Inwestycje od 4 lat

Lyft powołał dział AV w 2017 roku, twierdząc wówczas, że do 2021 roku większość jego kursów będzie odbywała się w pojazdach samojezdnych. Jak wiemy ta zapowiedź nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Niemniej jednak Lyft uruchomił szereg projektów pilotażowych w Las Vegas, gdzie samochody autonomiczne (z kierowcami bezpieczeństwa na pokładzie) odbyły dziesiątki tysięcy podróży. Projekt był wynikiem współpracy z Aptiv poprzez spółkę Motional, spółkę joint venture z Hyundaiem, w którą zaangażowany był też Lyft.

Pomimo początkowego optymizmu, wprowadzenie autonomicznych pojazdów na dużą skalę wciąż wydaje się odległe, a żaden z dużych graczy nadal nie jest skłonny do wyznaczenia jakiegokolwiek harmonogramu komercjalizacji na pełną skalę.

Projekty Toyota AV

W międzyczasie Toyota rozpoczęła również serię własnych projektów prowadzenia samodzielnej jazdy i wspomagania kierowców. W 2018 roku Toyota zobowiązała się do zainwestowania 500 milionów dolarów we wspólny projekt z Uberem, który miał pracować nad samodzielną jazdą, ale transakcja upadła, gdy Aurora przejęła dział AV Ubera.

Toyota planowała zaoferować samojezdny pojazd w Tokio na Igrzyska Olimpijskie 2020 roku, ale wszystko zostało opóźnione z powodu globalnej pandemii. Producent samochodów zaczął również rozwijać swoje Woven City na terenie dawnej fabryki samochodów w Japonii, gdzie może testować autonomiczne pojazdy, innowacyjny projekt uliczny, technologię inteligentnego domu, robotykę i nowe produkty mobilne.

W oświadczeniu Toyota napisała, że transakcja przejęcia projektu AV firmy Lyft zaowocuje wymarzonym zespołem składającym się z około 1200 osób, reprezentujących jedną z najbardziej zróżnicowanych, dobrze wyposażonych i utalentowanych grup w tej dziedzinie na świecie.

Woven Planet i Lyft uzgodniły również, że Woven Planet wykorzysta dane systemu i floty Lyfta do „przyspieszenia komercjalizacji technologii zautomatyzowanej jazdy”.

Total
0
Shares