Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota THUMS dostępny za darmo

THUMS, czyli kompletny wirtualny symulator zachowania ludzkiego ciała, włącznie z zachowaniem wszystkich kości, narządów i tkanek Toyota udostępnia bezpłatnie!
Najbardziej zaawansowany symulator anatomiczny ludzkiego ciała jest udostępniany bezpłatnie (fot. Shutterstock)

THUMS to skrót od wyrażenia Total Human Model for Safety. Jest to bardzo zaawansowany cyfrowy model ludzkiej anatomii przeznaczony do symulowania wpływu sił zewnętrznych na całą fizjologię ludzkiego ciała w szerokim zakresie scenariuszy. Toyota korzysta z niego oczywiście podczas testów, badań i analiz bezpieczeństwa podróży, ale model THUMS może mieć zastosowanie w wielu innych dziedzinach, w których dokładna znajomość tego jak reaguje ludzkie ciało jest kluczowa. Najciekawsze jest to, że ów cyfrowy konstrukt opracowany przez specjalistów z japońskiej marki Toyota postanowiła udostępniać nieodpłatnie każdemu zainteresowanemu.

Najgorsze auta wg Euro NCAP

THUMS, czyli cyfrowy model dynamiczny ludzkiej anatomii to zaawansowany produkt przeszło 20 lat badań naukowców Toyoty. Zdaniem przedstawicieli japońskiej marki THUMS jest dziś najbardziej zaawansowanym na świecie modelem symulacji zachowania wirtualnego ludzkiego ciała. Projektanci tworzący produkty z ergonomicznymi wymaganiami, niekoniecznie związane z motoryzacją mogą bezpłatnie skorzystać z tego symulatora. Toyota udostępnia kod THUMS na dedykowanej podstronie swojego serwisu internetowego.

THUMS to kompletny dynamiczny symulator zachowań ludzkiego ciała bez względu na wiek, czy posturę (fot. Toyota)

Kogo może zainteresować udostępniane oprogramowanie z symulatorem ludzkiej anatomii? Zakres wykorzystania takiego rozwiązania jest bardzo szeroki. Oprócz oczywistych projektów motoryzacyjnych, THUMS może być wykorzystywany np. do projektowania łóżek z myślą o zapobieganiu odleżynom (dla osób obłożnie chorych), projektowania kasków ochronnych, odzieży ochronnej i wiele, wiele więcej.

THUMS pierwotnie został pomyślany jako swego rodzaju “cyfrowy manekin” do testów zderzeniowych. Symulator uwzględnia kompletną ludzką anatomię, strukturę i wytrzymałość wszystkich kości, narządów, tkanek, ścięgien i mięśni ludzkiego ciała. Co więcej wirtualny manekin nie jest modelem uśrednionym. W zależności od potrzeb użytkownika symulowane może być ciało (i anatomia) dziecka (w różnym wieku), kobiety, mężczyzny etc. Symulowana postać może przyjmować różne postawy. To sprawia, że ​​THUMS jest jednym z najbardziej zaawansowanych dostępnych systemów do symulacji i analizy urazów spowodowanych przez siły zewnętrzne w nieskończonych możliwych scenariuszach.

Symulator THUMS ewoluował na przestrzeni ponad 20 lat. Obecna wersja uwzględnia zachowanie niemal każdej tkanki ludzkiego ciała (graf. Toyota)

Tjark Kreuzinger, Senior Manager w TME R&D Safety Research & Technical Affairs zachwala system THUMS następującymi słowami: “W porównaniu do rzeczywistych manekinów powszechnie stosowanych w testach zderzeniowych pojazdów, THUMS jest w stanie bardziej szczegółowo analizować urazy związane z kolizją, ponieważ precyzyjnie modeluje kształty i wytrzymałość ludzkich ciał, biorąc pod uwagę różne płeć, grupy wiekowe i rozmiary ciała, jak również różne postawy. THUMS może pomóc w poprawie bezpieczeństwa i komfortu w szerszym zakresie zastosowań. Dlatego Toyota chce szerzej rozpowszechniać wykorzystanie THUMS poza branżę motoryzacyjną, udostępniając ten symulator bezpłatnie.

Najbezpieczniejsze auta wg Euro NCAP

Total
0
Shares