Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen Arteon i Arteon Shooting Brake. Nowe wersje w ofercie marki

Topowa limuzyna z Wolfsburga – Volkswagen Arteon – doczekała się dwóch nowych odmian napędowych: prawie bezemisyjnej i mocno emocjonującej.
Volkswagen Arteon
Nowe odmiany VW Arteona (fot. materiały prasowe producenta)

Volkswagen poszerzył właśnie dostępną na polskim rynku gamę najnowszego Arteona. Volkswagen Arteon i Arteon Shooting Brake można już zamawiać w najszybszej, usportowionej wersji R, a także w odmianie z napędem hybrydowym plug-in, czyli eHybrid.

Nowe hybrydy w gamie Arteona

Arteon eHybrid
Arteon eHybrid. Ponad 50 km na samym prądzie – tyle obiecuje Volkswagen (fot. VW)

Hybrydowa ofensywa Volkswagena nabiera rozpędu. Do już dostępnych z napędem eHybrid modeli Golf, Tiguan, Passat czy Touareg, dołączył właśnie Volskwagen Arteon i Arteon Shooting Brake. Hybrydowy system napędowy obu odmian nadwoziowych najnowszego Arteona generuje moc maksymalną 218 KM, co jest wartością więcej niż przyzwoitą, ale producent podkreśla jeszcze jedną zaletę – zasięg. Zgodnie z deklaracją Volkswagena nowe Arteony eHybrid mają być w stanie pokonać jednorazowo (bez ładowania i tankowania) ponad 900 km.

W mieście da się ponoć na samym prądzie

Oczywiście ponieważ mamy do czynienia z hybrydami plug-in, akumulator zasilający elektryczny zespół napędowy pozwala część trasy pokonać całkowicie bezemisyjnie. Ile będziemy w stanie pokonać Arteonem eHybrid na samym prądzie? Volkswagen obiecuje zasięg 59 km w przypadku liftbacka i 57 km w nadwoziu Shooting Brake. Maksymalna prędkość jaką można uzyskać w trybie czysto elektrycznym to 130 km/h. W miejskich warunkach (a do takich zalecane jest wykorzystywanie jazdy bezemisyjnej) wystarcza aż nadto.

Volkswagen Arteon
Volkswagen Arteon eHybrid będzie dostępny tylko z dwoma najwyższymi poziomami wyposażenia (fot. VW)

Hybrydowe odmiany Arteona zapewnią też dobrą dynamikę. Maksymalny moment obrotowy 400 Nm i wspomniana wcześniej moc systemowa 218 KM pozwala rozpędzić opisywane modele do setki w czasie 7,8 sekundy. Ten wynik ma być taki sam dla obu wersji nadwozia. Prędkość maksymalna to 222 km/h.

Hybrydowe odmiany nowego Arteona oferowane są w dwóch najbogatszych poziomach wyposażenia: Elegance i R-Line. W pierwszym postawiono na luksus, w drugim na sportowy charakter. Ceny nowego Volkswagena Arteona eHybrid startują od 199 190 zł. Za hybrydową odmianę Arteona Shooting Brake zapłacimy o 5 tys. zł więcej.

Mało mocy? Nadjeżdża Volkswagen Arteon R

Volkswagen Arteon
Przyśpieszenie 4,9 s do 100 km/h. Niezależnie od nadwozia (fot. VW)

Jeżeli moc nowych odmian hybrydowych dla potencjalnego nabywcy jest zbyt mała, do oferty wchodzi również najmocniejszy Arteon jaki kiedykolwiek powstał. Pod maską modeli Volkswagen Arteon R pracuje silnik EA888 evo4. To najnowsza generacja tej turbodoładowanej jednostki benzynowej. 2.0-litrowy silnik TSI już przy 2100 obr./min. osiąga maksymalny moment obrotowy 420 Nm. Na stałym poziomie utrzymuje się on do 5350 obr./min., dzięki czemu zakres użytecznych obrotów silnika jest szeroki.

Maksymalną moc aż 320 KM silnik generuje w zakresie od 5350 do 6500 obr./min. Moment obrotowy jest przekazywany na cztery koła za pośrednictwem 7-biegowej przekładni o dwóch sprzęgłach. O sprawności układu napędowego świadczy niskie zużycie paliwa obu modeli R – od 8,9 l/100 km (cykl mieszany, wg WLTP). Arteon R, niezależnie od wersji nadwozia, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h. W połączeniu z opcjonalnym pakietem R Performance (6380 zł) prędkość maksymalna Arteona i Arteona Shooting Brake wynosi 270 km/h.

Arteon R – podporządkowany dynamice

Arteon R - najszybszy w gamie
Volkswagen Arteon R to najszybszy, ale też najdroższy Arteon w gamie (fot. VW)

Sam silnik to nie jedyny element umożliwiający sportową jazdę nowym Arteonem. Wersje R producent wyposażył w napęd 4MOTION z R-Performance Torque Vectoring. Oznacza to elektroniczny rozdział momentu obrotowego nie tylko pomiędzy przednią, a tylną oś. Różny moment obrotowy może być przekazywany także na każde z tylnych kół niezależnie. Powinno się to przełożyć na większą zwinność podczas dynamicznie pokonywanych krętych tras. Kierowca może określać poziom dynamiki napędu również poprzez wybór trybu jazdy. Najwięcej adrenaliny ma zapewnić uruchamiany niebieskim przyciskiem na kierownicy tryb R. Po jego wciśnięciu silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, układ kierowniczy i systemy asystujące przełączają się natychmiast w tryb wyścigowy Race.

Za Arteona R trzeba zapłacić od 249.090 zł. Dopłata do Arteona Shooting Brake w wersji R wynosi 6.000 zł. Nowo wprowadzone odmiany eHybrid i R można już zamawiać za pośrednictwem salonu online Volkswagena, jak i w stacjonarnych, autoryzowanych salonach marki.

Total
0
Shares