Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen uchyla rąbek tajemnicy na temat VW ID. BUZZ w wersji autonomicznej

Autonomiczny VW ID. BUZZ
Autonomiczny VW ID. BUZZ (graf. materiały prasowe VW)

W pełni elektryczny VW ID. BUZZ, ma być pierwszym masowo produkowanym pojazdem w gamie Volkswagena zdolnym do w pełni autonomicznej jazdy. To nie plotka, lecz oficjalna informacja koncernu z Wolfsburga. Przewidywany czas pojawienia się autonomii w VW wraz z modelem ID. BUZZ to 2025 rok.

„Wraz z zatwierdzeniem przez radę nadzorczą grupy naszego programu badawczo-rozwojowego w zakresie autonomicznej jazdy wyznaczamy kurs na przyszłość mobilności. Autonomiczna jazda na napędzie elektrycznym w istotny sposób przyczyni się do mobilności w mieście i bezpieczeństwa na drogach. Nasze pojazdy są logicznym pierwszym wyborem do zastosowania takich systemów”, wyjaśnia Carsten Intra, dyrektor generalny Volkswagen Samochody Użytkowe, po wczorajszym (piątek, 26.02.2021 r.) posiedzeniu Rady Nadzorczej Grupy Volkswagen.

Oczywiście autonomiczny VW ID. BUZZ nie będzie pierwszym w ogóle pojazdem autonomicznym, bo wystarczy przypomnieć eksperyment o nazwie MOIA, który Volkswagen przeprowadza na ulicach Hamburga. Systemem decyzyjnym, w oparciu o który, przyszłe VW ID. BUZZ mają być zdolne do samodzielnego kierowania pojazdem ma być opracowany wspólnie z Ford Motor Company system Argo AI. Szkic koncepcyjny opublikowany przez Volkswagena ujawnia pojazd o znanej już nam sylwetce odwołującej się do legendarnego minivana VW i dość podobny do auta koncepcyjnego zaprezentowanego m.in. na Poznań Motor Show w 2018 roku, poniżej zdjęcie z tej imprezy:

VW ID. Buzz na Poznan Motor Show w 2018 roku (fot. Grzegorz Czapski / Shutterstock)
Ta grafika jest jedyną, oficjalnie opublikowaną wizją autonomicznego VW ID. BUZZ. Widoczny jest charakterystyczny moduł obserwacji otoczenia na dachu pojazdu (graf. materiały prasowe VW).

Jak widać graf opublikowany przez Volskwagena nie różni się znacząco od nieautonomicznego, wcześniej prezentowanego konceptu. Oczywiście w wersji autonomicznej widoczne są rozbudowane systemy “cyfrowej percepcji” pokładowej sztucznej inteligencji (najprawdpopodobniej LIDAR na dachu pojazdu, system kamer zamiast bocznych lusterek itp.)

Warto przy tym zaznaczyć, że docelowo autonomiczne pojazdy mają służyć nie jako auta prywatne, lecz w roli np. autonomicznych taksówek, czy samochody wykorzystywane w systemie car poolingu (czyli znany również i u nas carsharing, wynajem krótkoterminowy). VW ID. BUZZ jeszcze jako nieautonomiczny samochód będzie miał swoją premierę w przyszłym roku, ale jeżeli wszystko pójdzie z planem w 2025 roku na drogi wyjadą pierwsze VW ID. BUZZ bez kierowcy.

Total
0
Shares