Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen “Samba” – historia kultowego busa

VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)

70 lat temu, na pierwszych powojennych targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie, zaprezentowano „wersję specjalną” Volkswagena T1 – eleganckiego ośmiomiejscowego minibusa.

Frankfurt nad Menem, kwiecień 1951:

VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
Stoisko VW w 1951, a na nim T1 Samba (fot. mat. prasowe)

IAA po raz pierwszy po wojnie ponownie otwiera swoje podwoje. Volkswagen korzysta z tej okazji i prezentuje swoje nowe pojazdy stoisku o powierzchni 1350 metrów kwadratowych, gdzie buduje nawet kopię części linii montażowej Garbusa. Na stoisku pojawił się model, który dziś jest znany na całym świecie pod nazwą „Samba” i cieszy się szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników marki. Bez wątpienia była to absolutna nowość – Volkswagen zaprezentował mniejszą wersję eleganckiego autokaru. Produkcja seryjna Volkswagena Minibusa „wersja specjalna” rozpoczęła się 27 czerwca 1951 roku, a zakończyła w lipcu 1967. Wyprodukowano niemal 100 tysięcy jego egzemplarzy, a w USA sprzedawano go jako Microbus „Deluxe”. W Niemczech jednak firma skromnie pozostała przy „wersji specjalnej”, a od 1952 roku przy równie nieemocjonującym określeniu „model specjalny”.

Samba to „szczyt kultu” Bulli

VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
Trzy VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)

Jednym z najważniejszych wydarzeń tej wystawy była bez wątpienia światowa premiera nowego pojazdu wieloosobowego, którego w momencie wprowadzenia na rynek Volkswagen nazwał zwyczajnie i prosto: Minibus – “wersja specjalna”. Różnice między nim, a wersją standardową nie były jednak zwyczajne: za cenę, która początkowo wynosiła prawie 3000 DM, klient otrzymywał zestaw dodatkowych funkcji. Na zewnątrz, ten elegancki minibus charakteryzował się harmonijnym dwukolorowym malowaniem z atrakcyjnymi aluminiowymi listwami ozdobnymi i eleganckim, chromowanym przednim zderzakiem. Spotykane wcześniej tylko w omnibusach pełne przeszklenie boków pojazdu, w tym charakterystyczne “świetliki” – łącznie 23 okna – sprawiło, że ta wersja Bulli wyglądała niczym turystyczny autobus. Do tego dochodził jeszcze duży, przesuwany, składany harmonijkowo dach, dzięki któremu pasażerowie z tyłu mieli wrażenie jazdy w kabriolecie. Atmosferę kabiny pasażerskiej potęgowało eleganckie wyposażenie, tapicerowane boki i chromowane wykończenia. Odpowiednią rozrywkę muzyczną dla małej grupy podróżnych zapewniało montowane na życzenie radio (model “Auto Super”) w desce rozdzielczej.

Samba, czyli wersja specjalna ze specjalnym wyposażeniem

VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
Tutaj widać różnicę między wersją 23 okna (lewa, środkowa) a 21 okien (prawa) (fot. mat. prasowe)Samba

Sami klienci jednak szybko zadbali o to, by nadać nowemu modelowi fajną nazwę, choć dziś nie można już niestety dokładnie prześledzić źródła jej pochodzenia. Najprawdopodobniej nazwa „Samba” jest skrótem od niemieckiego określenia: ”Sonnendach-Ausführung mit besonderem Armaturenbrett” (wersja z szyberdachem i specjalną deską rozdzielczą) albo raczej od „Sonder Ausführung mit besonderer Ausstattung” (wersja specjalna ze specjalnym wyposażeniem). Biorąc pod uwagę ówczesne czasy i modę, nie jest również wykluczone, że inspiracja pochodzi od egzotycznie brzmiącej nazwy żywiołowego brazylijskiego tańca. W pewnym momencie okazało się, że potoczna nazwa weszła do stałego użytku. W holenderskim cenniku z roku 1954 znajdziemy oficjalne oznaczenie wersji: „Samba”.

Kupić Sambę

Pojemna kabina dla 8 osóbw w VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
Pojemna kabina dla 8 osóbw w VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)

W przypadku kupna i sprzedaży „Samby” prześledzenie i udokumentowanie jej historii ma z reguły nieocenioną wartość, ponieważ nie każda wersja Volkswagena, która wygląda jak „Samba”, została jako „Samba” wyprodukowana. Wersje „Samba” są w tej chwili bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów, co znajduje odzwierciedlenie w ich cenach. W ostatnich latach modele w najlepszym stanie wielokrotnie osiągały na aukcjach zawrotnie wysokie ceny. Przykładowo, najwyższa cena osiągnięta do tej pory za „Sambę”, to 302 500 dolarów amerykańskich (sprzedana w 2017 roku przez firmę aukcyjną Barrett-Jackson).

Najstarszy klejnot

Najstarszy VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
Najstarszy VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)

Najstarsza znana „Samba” jest prywatną własnością kolekcjonera z niemieckiej Nadrenii. Praktycznie cała jej historia jest udokumentowana. Właściciel posiada nawet oryginalną fakturę. W porównaniu z dzisiejszymi cenami rynkowymi wydaje się, że 9025 DM (marek zachodnioniemieckich) za ten samochód, to niemal darmo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w tamtych czasach średni roczny dochód w Zachodnich Niemczech wynosił tylko 3579 DM.

Przyszłość

Faltdach VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)
Faltdach w VW T1 Samba (fot. mat. prasowe)

Dziś kult Samby jest jeszcze potężniejszy, niż kiedykolwiek. Dla wielu jest uosobieniem kultury hippisów, ale popularnym minibusem został na długo przed pokoleniem “Flower Power”. W pewnym sensie duchowym spadkobiercą Samby jest Multivan, który jest obecnie rozchwytywany, ponieważ idealnie wpisuje się w nową pandemiczną rzeczywistość. Ciekawe, czy za kilka dekad kupienie Multivana T3 lub T4 będzie równie drogie, co dziś Samby… czas pokaże.

Total
0
Shares