Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

VW Tiguan R – można już zamówić najmocniejszego Tiguana w historii

Nowy VW Tiguan R – 320 KM, 420 Nm, 250 km/h i 4,9 sekundy do setki. Chciałbyś takiego SUV-a? Możesz go już zamówić.
VW Tiguan R
Opcjonalny wydech Akrapović w nowym Tiguanie R (fot. materiały prasowe producenta)

Volskwagen wprowadził oficjalnie do swojego portfolio najmocniejszą wersję modelu Tiguan. Volkswagen Tiguan R – bo o tym aucie mowa – startuje od 237190 zł. Cena na pozór wysoka, ale “R” to nie jest zwykły SUV.

Nowy Tiguan R łączy dynamikę sportowego hot-hatcha z wszechstronnością i funkcjonalnością typową dla tak lubianych obecnie SUV-ów. Prędkość maksymalna jest abstrakcyjna na publicznych drogach, ograniczona elektronicznie do 250 km/h. 320-konny SUV Volkswagena pierwszą setkę osiągnie już po 4,9 sekundy.

VW Tiguan R
VW Tiguan R (fot. VW)

Jednostka pracująca pod maską tego bardzo szybkiego SUV-a to volkswagenowski motor EA888 najnowszej generacji. Choć swego czasu o silnikach z tym oznaczeniem nie można było wielu dobrych rzeczy powiedzieć, to Volkswagen usunął “choroby wieku dziecięcego” i dziś jest to jedna z bardziej dopracowanych, podwójnie turbodoładowanych jednostek w ofercie marki z Wolfsburga, jak i całej Grupy Volkswagena.

VW Tiguan R
VW Tiguan R – akcenty wyróżniające nadwozie tej wersji są od razu widoczne (fot. VW)

Maksymalny moment obrotowy o wartości 420 Nm generowany jest już przy 2100 obr./min. i utrzymuje się do 5350 obr./min. Auto jest oczywiście wyposażone (jak każdy model z literką R w ofercie Volkswagena) w napęd na wszystkie koła 4Motion, ale to nie jest “zwykłe” 4Motion. Duża moc silnika przenoszona jest za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni DSG.

VW Tiguan R
20-calowe felgi to standard w najszybszym Tiguanie (fot. VW)

Wspomniałem o tym, że 4Motion z nowego Tiguana R różni się od 4Motion ze zwykłych Tiguanów. W Tiguanie R Volkswagen po raz pierwszy zastosował tylny mechanizm różnicowy z dwoma sprzęgłami wielopłytkowymi. Dzięki temu siła napędowa jest rozdzielana nie tylko między koła przedniej i tylnej osi, ale również między lewe i prawe koło z tyłu. Ma to znacząco poprawiać zwrotność tego SUV-a. 

Oczywiście sportowy SUV VW wyróżnia się nie tylko dynamiką, mocą i trakcją, ale także wyróżniającym się poziomem wyposażenia na tle “cywilnych” Tiguanów. Nowe, bardziej agresywne elementy stylistyczne z przodu i z tyłu auta, chromowane, matowe osłony lusterek zewnętrznych, czarny dyfuzor, czarne nakładki na błotnikach i standardowo 20-calowe obręcze (tzw. wzór Misano).

VW Tiguan R
Wnętrze nowego VW Tiguana R, funkcjonalność SUV-a. Dopóki nie naciśniemy pedału przyśpieszenia o charakterze decydują akcenty (fot. VW)

Wewnątrz z kolei od razu rzucają się w oczy sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami i oczywiście z widocznym logo “R”. Siedziska opracowano ponoć specjalnie dla tego wydania Tiguana. W dynamicznym pokonywaniu kolejnych kilometrów z pewnością pomocą: wydajniejszy od wersji “cywilnej” układ hamulcowy R z niebieskimi zaciskami, amortyzatory o regulowanej charakterystyce tłumienia, czy obniżone o 10 mm zawieszenie w stosunku do “zwykłych” Tiguanów. Wszystko co wymieniliśmy to standardowe wyposażenie, obejmuje ono również całkowicie odłączany układ stabilizacji toru jazdy, co jest rozwiązaniem dla odpowiedzialnych kierowców dysponujących stosownymi umiejętnościami.

VW Tiguan R
Jeden rzut oka na kierownicę – przycisk “R” i już wiadomo z jaką wersją mamy do czynienia (fot. VW)

Volkswagen chwali się również tym, że VW Tiguan R nie tylko szybko jeździ, ale też jest błyskawicznie produkowany. Nowy egzemplarz Tiguana (wszystkich wersji) zjeżdża z taśm fabryk koncernu co 35 sekund. Z ofertą na najszybszego Tiguana w historii można się zapoznać na oficjalnej witrynie internetowej producenta.

Total
0
Shares