Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wakacje 2021 – wypadki. Jest źle. Kierowcy! Co z wami jest nie tak?!

Wypadki z ofiarami śmiertelnymi. Podsumowujemy pierwsze 4 tygodnie wakacji. Jest fatalnie. Ofiar jest więcej niż rok temu, co będzie w sierpniu?
Wypadek na drodze to nie punkt w statystyce, lecz ludzka tragedia (fot. Shutterstock)

Za chwilę półmetek wakacji. Według danych na dzień 27 lipca 2021 roku, dla 206 osób były to ostatnie wakacje. To wynik o tyle fatalny, że gdy porównamy to z sytuacją jaka miała miejsce 27 lipca 2020 roku, to wówczas ofiar wypadków drogowych w pierwszej połowie okresu wakacyjnego było 199. Wciąż o 199 za dużo…

Prawna ochrona pieszych przynosi owoce

Wzrost liczby ofiar tegorocznych wypadków w stosunku do danych ubiegłorocznych nie wróży niczego dobrego przed drugą połową wakacji. Spójrzmy na mapę archiwalną (z dn. 27.07.2020 r):

Ubiegłoroczna mapa wypadków – stan na dzień 27 lipca 2020 roku (źr. policja)

A teraz spójrzmy na aktualną mapę:

Wypadki drogowe w Polsce - wakacje 2021
Aktualna mapa wypadków drogowych od początku wakacji – stan na 27.07.2021 r. (źr. policja)

Wizualizacja przygotowywana przez policję (tegoroczna policyjna mapa wypadków to już 3. edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego), ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg. Każdy punkt na powyższych mapach, kryje ludzką tragedię. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Wielu kierowców winą za wypadki obarcza wszystkich, tylko nie samych kierowców. Tymczasem wg policyjnych danych w całym ubiegłym (2020) roku aż 90 proc. wszystkich wypadków powstało z winy kierujących pojazdami. Najczęstszym przewinieniem (27 proc. kolizji) prowadzącym do wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Na drugim miejscu (26 proc. kolizji) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Ubiegłoroczny sierpień był też miesiącem, podczas którego policja najczęściej (spośród wszystkich miesięcy w ubiegłym roku) odnotowywała jako sprawców osoby prowadzące pod wpływem alkoholu…

Total
0
Shares