Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wkrótce nasze stacje zaleje nowe paliwo E10. Czy jest się czego obawiać?

stacja paliw nowe paliwo E10
Nowe paliwo E10 wchodzi do polskich stacji paliw (fot. Shutterstock)

Zgodnie z informacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 1.01.2024 roku na stacje paliw w Polsce sukcesywnie ma trafiać nowe paliwo. To benzyna silnikowa 95-oktanowa o symbolu E10. Przypominamy, że dotychczas spotykana na większości stacji paliw benzyna Pb95 była oznaczona symbolem E5. Co zatem znaczy nowy symbol? A także ważniejsze pytanie: czy nowe paliwo będzie miało wpływ na trwałość silników w naszych autach? Kto bezpiecznie będzie mógł tankować nowe paliwo E10? Wiele pytań, czas poznać odpowiedzi.

Nowe paliwo E10 – czym różni się od paliwa E5?

Peugeot 3008 GT Pack PureTech 180 KM
Peugeot 3008 GT Pack z najmocniejszą benzyną w gamie, takiemu silnikowi E10 nie zaszkodzi (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Odpowiedzi na to dostarczy wyjaśnienie, w jaki sposób interpretować te tajemnicze cyfry z literą “E” na początku. Zarówno w przypadku E5, jak i E10 mamy do czynienia z benzyną 95-oktanową. Różnice w cyfrach po literce E dotyczą procentowej ilości tzw. biokomponentów w paliwie. Tym samym w przypadku benzyny o oznaczeniu E5 mamy do czynienia z paliwem z 5-procentową domieszką biokomponentów, natomiast w przypadku nowo wprowadzanego do polskich stacji paliwa E10, będzie to benzyna w 10 procentach domieszkowana biokomponentami. Czy to, które paliwo wleję do baku posiadanego auta z silnikiem benzynowym ma znaczenie? Uczciwa odpowiedź brzmi: to zależy. Czas zatem to wyjaśnić.

Dla kogo E10 jest bezpieczne?

Audi 100
Audi 100 – nawet tak stare auto może jeździć na E10, ale nie każdy stary samochód spełnia ten warunek (fot. materiały prasowe)

W praktyce, jeżeli wasz samochód z silnikiem benzynowym został wyprodukowany w 2010 roku i później, to najprawdopodobniej wyposażony jest w układ napędowy zdolny poradzić sobie z przetworzeniem paliwa o zwiększonej ilości biokomponentów. Dla ułatwienia Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło online formularz, pozwalający sprawdzić czy twój samochód jest kompatybilny z benzyną E10. Formularz ten (jego wygląd pokazujemy na poniższej ilustracji) znajdziecie na Wyszukiwarka E10 (klimat.gov.pl).

Udostępniona wyszukiwarka online pozwala łatwo sprawdzić, czy nasz pojazd jest zgodny z nowym paliwem (źr. MKiŚ)

Jednak uwaga! Fakt, że nasz pojazd wyprodukowany został wcześniej, wcale nie musi oznaczać, że nie będzie on współpracował z nowym paliwem E10. To już zależy od konkretnego modelu i marki. Np. praktycznie każda wersja Forda Focusa z 2005 roku z silnikiem benzynowym bez przeszkód może korzystać z benzyny E10. Również wiele starszych (nawet bardzo starych modeli, takich jak np. Audi 100 z 1973 roku) według tej wyszukiwarki również może tankować paliwo E10. Nie brakuje jednak i takich modeli, które z tego paliwa korzystać nie mogą. Luksusowy youngtimer Bentley Continental z 1991 roku z silnikiem V8 o pojemności 6,8 litra, z benzyny E10 korzystać nie może. Co, gdy naszego auta wyszukiwarka ministerialna nie znajduje? Oznaczenie obsługiwanych paliw (E5, E10) powinno być naniesione na wewnętrzną stronę klapki wlewu paliwa.. Kolejna ważna rzecz. Jeżeli samochód jest zgodny z paliwem E10, zdaniem producentów ma to nie wpływać na zużycie silnika. Zmiana paliwa nie ma też wpływu na moc, czy awaryjność jednostek napędowych pojazdu. O ile są one zgodne z nowym paliwem.

Nowe paliwo E10 – po co je wprowadzono?

Toyota Supra
Oznaczenie paliw zgodnych z danym autem znajdziemy również po wewnętrznej stronie klapki osłaniającej wlew paliwa (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

Decydują o tym unijne przepisy dotyczące obowiązkowego udziału energii odnawialnej w transporcie. Co nam da korzystanie z paliwa zawierającego większy odsetek biokomponentów? Zdaniem europejskich urzędników jest to sposób na redukcję negatywnego wpływu spalinowej motoryzacji na zdrowie i środowisko. Czym są te biokomponenty? W benzynie jest po prostu bioetanol. Tyle, że to nie do końca prawda z tym wpływem na zdrowie. Spaliny z benzyny E10 wcale nie są szczególnie czystsze od spalin z benzyny E5. Natomiast różnica polega na tym, że większa ilość biokomponentów w paliwie zmniejsza zależność sektora transportu od paliw kopalnych, czyli – mówiąc wprost – od ropy naftowej.

Mniejsza zależność od ropy, ale… większe spalanie? Tak

Nowe paliwo E10 ma faktycznie większy udział komponentów pozyskiwanych w sposób zrównoważony. W sensie – nie pochodzących z paliw kopalnych. Jednocześnie wiadomo, że benzyna E5 w trakcie spalania generuje więcej energii niż ta sama ilość benzyny E10. Oznacza to, że aby uzyskać tę samą energię, benzyny E10 trzeba spalić… więcej. Co prawda wzrost zużycia nie jest tożsamy z wzrostem udziału biokomponentów w paliwie. Szacuje się, że auto spalające określoną ilość benzyny E5, nowej benzyny E10 spali ok. 2 proc. więcej. Zatem mimo większego spalania E10 pozostaje – teoretycznie – bardziej “ekologiczna”. Choć kierowcom nie w smak jest jakakolwiek podwyżka, a większe zużycie paliwa o ok. 2 proc. oznacza, że za paliwo trzeba będzie o te 2 proc. więcej zapłacić.

Mój pojazd nie może być tankowany benzyną E10, co to oznacza?

Nie możesz tankować E10? Pozostaje Ci kupowanie droższej Pb98 (fot. Shutterstock)

Nie jest to dobra wiadomość dla posiadaczy starszych pojazdów. Kierowcy aut, które nie mogą być tankowane benzyną z 10-procentowym udziałem bioetanolu będą musieli kupować benzynę E5. W czym problem, zapytacie? Ano w tym, że benzyny Pb95 E5 wkrótce nie będzie. Będzie ona stopniowo wycofywana ze stacji paliw. Ktoś, kto posiada auto niekompatybilne z nowym paliwem będzie musiał więcej zapłacić za paliwo. Benzyna z mniejszą ilością biokomponentów wciąż ma być dostępna w wersji 98-oktanowej, która już standardowo jest droższa od benzyny Pb95.

Nowe paliwo E10 – dodatkowe źródła informacji

paliwo, dystrybutory
Nowe paliwo E10 jest już powszechnie stosowane na świecie (fot. Shutterstock)

Już w 2021 roku Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA opublikowało raport E10 Petrol Vehicle compatibility list,. To dokument zawierający informacje na temat modeli zgodnych z paliwem E10. Link do tego dokumentu: E10_petrol_fuel-vehicle_compatibility_list-2021_update.pdf (acea.auto).

Benzyna E10 do Polski wchodzi w praktyce dopiero w tym roku. Na całym świecie jest to już bardzo popularne paliwo. Od 2016 roku benzyna E10 jest paliwem wzorcowym. Oznacza to, że nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów (testy WLTP) właśnie na tym paliwie. Oczywiście w przypadku testów jednostek benzynowych. Polska wprowadza nowe paliwo niemal na końcu w całej UE. Nasz kraj jest 19. państwem Unii, w którym na stacjach pojawi się E10. Wcześniej ta benzyna pojawiła się już w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii. Zatem jeżeli planujecie wyjazd na narty, to na zagranicznych stacjach również zatankujecie E10.

Total
0
Shares