Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

WRC: Rajd Finlandii – prowadzi Evans

Rajd Finlandii – drugi dzień za nami. Fenomenalnie pojechał Elfyn Evans, ale on ma motywację – jeśli wygra ten rajd może jeszcze zostać Mistrzem Świata.
WRC
Elfyn Evans w swojej Toyocie Yaris WRC zmierza po zwycięstwo, czy całego Rajdu Finlandii? (fot. wrc.com)

Rajd Finlandii trwa, za nami już 15 odcinków specjalnych, które najszybciej pokonała brytyjska ekipa: Evans i Martin jadąca Toyotą Yaris WRC. Przewaga uzyskana w sobotnich zmaganiach nie jest duża, bo Evans wypracował 9,1 s nad drugim Ottem Tänakiem, podium klasyfikacji generalnej zamyka wczorajszy lider, Irlandczyk Craig Breen.

Największym konkurentem Evansa w Rajdowych Mistrzostwach Świata nie jest jednak ani Estończyk, ani Breen, lecz lider aktualnego sezonu WRC – Seb Ogier. Francuz doigrał się jednak kłopotów. Podczas 12 odcinka specjalnego sędziowie dopatrzyli się nieprawidłowo zapiętego (w zasadzie – w ogóle nie zapiętego) paska hełmu, w rezultacie Ogier został ukarany minutą kary. W efekcie Francuz po sobotnich zmaganiach zajmuje piąte miejsce ze stratą 1:23,7 do lidera – rzecz raczej nie do odrobienia biorąc pod uwagę fakt, że jutro mamy tylko 4 odcinki specjalne. Na poniższym wideo skrót pierwszych dzisiejszych odcinków – jeden z nich nie był udany dla Kallego Rovänpery – młody Fin uszkodził mocno swoją Toyotę Yaris WRC, zobaczcie:

Sobota była dla kierowców i ich pilotów startujących w Rajdzie Finlandii szczególnie wyczerpującym dniem, przejechano aż dziewięć odcinków specjalnych. Odcinki od 7 do 10. najszybciej pokonał właśnie Evans, później OS 11, 12 i 13 najszybciej przejechał Ott Tänak. W 14 odcinku znowu triumfował Brytyjczyk, a ostatni dziś 15 etap obaj kierowcy pokonali najszybciej dokładnie w tym samym czasie: 1:48,4 sekundy. Ostatecznie to Evans wjechał na nocny postój z nieco ponad 9-sekundową przewagą w 10. rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Poniżej skrót wideo popołudniowych odcinków:

Dla Evansa zwycięstwo w Finlandii jest o tyle istotne, że oznaczałoby dla niego utrzymanie szans w walce o tytuł mistrza świata. Czy uda mu się utrzymać prowadzenie? O tym dowiemy się jutro. Wczorajszy lider Craig Breen nie był w stanie dziś dorównać tempu rywalom. Najpierw ustąpił miejsca Evansowi (w drugim porannym etapie), a popołudniu, kiedy skrzydeł dostał Ott Tänak, Irlandczyk musiał również uznać wyższość Estończyka. W klasie WRC2 prowadzi Teemu Suninen – pecha miał Oliver Solberg, który miał groźnie wyglądającą kraksę. Jazdy kierowców WRC2 i kraksę Solberga zobaczycie na poniższym wideo:

Przypomnienie piątkowych zmagań w Finlandii – zobacz

Total
0
Shares