Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

WRC Rally Estonia – jak na razie Kalle Rovanperä!

WRC Rally Estonia, czyli Rajd Estonii trwa. Po sobotnich zmaganiach rządzą Finowie, świetnie jechał Tänak, Polacy wspięli się na 2. pozycję w WRC3.
Kalle Rovanperä w swojej Toyocie Yaris WRC, czy będzie najmłodszym triumfatorem Rajdu WRC? (fot. wrc.com)

Sobotnie zmagania na szutrowych trasach Estonii zakończone, czas zatem na podsumowanie dzisiejszego dnia. Doskonale radzi sobie fińska załoga jadąca Toyotą Yaris WRC. Rovanperä i Halttunen byli liderami WRC Rally Estonia już wczoraj, ale ich przewaga nad Irlandzkim teamem (Breen / Nagle) wynosiła zaledwie 8,5 sekundy. Dziś Finowie znacząco odskoczyli rywalom. Bardzo dobrze pojechali też Polacy, Kajto po wczorajszych zmaganiach zajmował w klasie WRC3 czwartą pozycję, dziś Kajetanowicz i Szczepaniak wspięli się na drugą. Na pierwszej w WRC3 rządzi Aleksiej Łukjaniuk. Rosjanin sobotę może uznać za wyjątkowo udaną i pozostawał poza zasięgiem rywali w swojej kategorii.

Dla przypomnienia – wczorajsze zmagania w Rajdzie Estonii

WRC Rally Estonia, fiński młodziak i szalejący Ott Tänak!

Wysokie loty Finów (fot. wrc.com)

Smaczku dodaje fakt, że Rovanperä zmierzający po zwycięstwo Rajdu Estonii w imponującym stylu, ma zaledwie 20 lat! Jeżeli niedziela również będzie Finom sprzyjała, Kalle Rovanperä będzie najmłodszym w historii triumfatorem Rajdu WRC zaliczanego do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Jednak nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Rajd wciąż trwa, a każdy odcinek specjalny w Estonii jest bardzo wymagający. Niemniej styl w jakim jechali Finowie może imponować. Szkoda tylko pecha Otta Tanäka, który dziś po naprawie uszkodzonego wczoraj auta, wygrał sześć z dziewięciu odcinków specjalnych. To doskonale pokazuje, że gdyby nie wjazd na pole i przebicie dwóch opon wczoraj, to właśnie Estończycy byliby dziś liderami Rajdu Estonii. Niemniej fenomenalna jazda Tänaka pozwoliła mu przebić się z 37. pozycji w klasyfikacji generalnej do 32. pozycji. Poniżej wideo z jego świetnych jazd:

Kłopoty Breena

Breen miał pecha, ale i masę szczęścia. Uszkodzenia trafiły go pod koniec ostatniego z dzisiejszych odcinków (fot. wrc.com)

O ile wczoraj zastanawialiśmy się, czy Craig Breen swoim Hyundaiem i20 Coupé WRC dogoni fińską ekipę, o tyle sobotnie dziewięć szybkich odcinków szutrowych pokazało kto tu rządzi. Finowie zwiększyli przewagę z 8,5 sekundy do 50,7 sekundy nad Irlandczykami. Dodatkowo Irlandczycy mieli spore nerwy, kiedy na ostatnich fragmentach końcowego, dzisiejszego etapu uderzył w skałę. Efekt? Uszkodzone zawieszenie i wyciek oleju, na szczęście dla Breena było to na tyle blisko mety, że Irlandczycy zdołali się dotoczyć i zakończyć dzień na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. Kłopoty Breena pozwoliły zajmującym trzecią pozycję Belgom (Neuville / Wyadeghe), także jadącym Hyundaiem i20 Coupé WRC, zmniejszyć stratę do Breena z 30,2 sekundy do 17,9 sekundy.

WRC Rally Estonia – Ogier zachowawczo, liczą się punkty w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata

O ile w ogóle słowo “zachowawczo” ma sens w WRC, to tak można określić dzisiejszą jazdę Francuzów. Lider Rajdowych Mistrzostw Świata nie szalał, jechał w sposób kontrolujący sytuację. Po sobotnich zmaganiach Ogier zajmuje czwartą pozycję z przewagą 23,4 sekundy nad piątym (także w Toyocie Yaris WRC) Elfynem Evansem. Poniżej jeszcze wyniki klasyfikacji Rajdu Estonii po sobotnich dziewięciu odcinkach specjalnych.

WRC Rally Estonia – wyniki sobotnich zmagań

WRC Rally Estonia, wyniki po sobotnich odcinkach specjalnych
Wyniki WRC Rally Estonia po 18 etapach (źr. wrc.com)
Total
0
Shares