Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

WRC Rally Estonia – pogrzebane nadzieje Tänaka, dominacja Rovanpery

WRC Rally Estonia to trudny technicznie rajd, który tym roku dodatkowo utrudniają panujące w Estonii temperatury dochodzące do 30 stopni. Kto liderem? Finowie.
Po piątkowych zmaganiach prowadzą Finowie na swojej Toyocie Yaris WRC (fot. WRC.com)

Ott Tänak, estoński kierowca szykując się na rozpoczęty Rajd Estonii w cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata ostrzył sobie zęby na czwarte z rzędu zwycięstwo “u siebie”. Niestety, nic z tego nie wyjdzie, już na początku WRC Rally Estonia (trzeci odcinek specjalny) Estończycy przebili oponę, a kolejny etap wymusił rezygnację z dalszego ścigania dziś. To oznacza koniec marzeń o zwycięstwie. Po piątkowych zmaganiach cieszyć się może Kalle Rovanperä i team Toyoty. Yaris WRC fińskiego zespółu dziś nie zawodził, a imponująca koncentracja zaowocowała w zwycięstwie aż w siedmiu z dziewięciu dotychczas rozegranych odcinków specjalnych WRC Rally Estonia. W Rajdzie Estonii startuje też polska załoga (Kajetanowicz / Szczepaniak). Popularny “Kajto” mknie przez estońskie szutry w swojej Fabii Evo WRC3. Zobaczmy co się dziś działo. Zapraszamy na podsumowanie piątkowych zmagań.

Po wczorajszym, krótkim odcinku “rozgrzewającym” pierwsi byli Finowie. Rovanperä i Halttunen pokonali odcinek w czasie 1:42,8. To była dobra zapowiedź tego co działo się w piątek, bo Finowie jechali jak natchnieni.

Ott Tänak, który w czwartek był dopiero 8. (mimo zaledwie 0,9 sekundy straty!) na pierwszym piątkowym odcinku (drugim OS-ie rajdu) był pierwszy zostając jednocześnie liderem rajdu – niestety, na krótko. Podczas trzeciego odcinka w Otepää, Estończycy przebili oponę. Dotoczyli się do mety, ale ze stratą 26,6 sekundy do Rovanpery. W czwartym OS-ie było jeszcze gorzej dla Estończyków, którzy zjechali na pole uszkadzając obie opony, o dalszej jeździe nie było mowy.

Pecha dziś miał również Gus Greensmith z M-Sport Ford. Auto Brytyjczyka kilkukrotnie zatrzymywało się z powodu problemów technicznych, by ostatecznie zatrzymać się na dobre, również podczas czwartego odcinka WRC Rally Estonia w Kanepi.

WRC Rally Estonia – klasyfikacja po piątkowych zmaganiach

Wyniki po dotychczas przejechanych odcinkach Rajdu Estonii (źr. wrc.com)

Po dziewięciu odcinkach Rajdu Estonii liderem zmagań są Finowie. Rovanperä i Halttunen na swoim Yarisie WRC wykręcili czas 1:06:54,4. Drugie miejsce zajmują Irlandczycy (Breen / Nagle) jadący Hyundaiem i20 Coupé WRC, tracąc do Finów tylko 8,5 sekundy. Podium klasyfikacji zamyka również auto koreańskiej marki i belgijska ekipa (Neuville / Wydaeghe), którzy do liderów tracą 53,4 sekundy. A co z liderem klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata, czyli Sebastienem Ogierem? Można powiedzieć, że Francuz w pewien sposób kontroluje sytuację, jest obecnie na czwartej pozycji z czasem o 59,4 sekundy gorszym od Finów. Jednak to dopiero pierwszy dzień realnych zmagań. Zobaczymy co przyniesie sobota i aż dziewięć bardzo wymagających odcinków specjalnych. Jutro kontynuujemy doniesienia z WRC Rally Estonia.

Zobacz nasz test – Toyota GR Yaris – pitbull na czterech kołach

Total
0
Shares