Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wspaniałe kobiety motoryzacji. Poznaj naszą listę

Kobiety znaczą wiele w historii motoryzacji i sportów motorowych. Kogo warto znać? O kim pamiętać?

Kobiety – ten temat w ostatnich dniach stał się bardzo ważny, dlatego my zdecydowaliśmy, że podejdziemy do niego z innej perspektywy i przedstawimy listę wspaniałych Pań ze świata motoryzacji. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej istotnymi postaciami kobiecymi w historii samochodu. Na naszej liście nie mogło również zabraknąć Polki.

1. Bertha Benz (Niemcy) 1849 – 1944

Bertha Benz

Pionierka mobilności urodziła się 170 lat temu, 3 maja 1849 r. w Pforzheim, jako Bertha Ringer. W wieku 23 lat wyszła za Karla Benz i wkrótce stała się główną zwolenniczką jego zawodowych aktywności. Legendarna dalekobieżna podróż w sierpniu 1888 roku już za życia przyniosła Bercie Benz światową sławę. Kobieta zmarła 75 lat temu – 2 dni po swoich 95. urodzinach, 5 maja 1944 r. Jako pionierka mobilności otrzymała wiele wyróżnień, także pośmiertnych. Na przykład w 2016 r. trafiła do „Motoryzacyjnej galerii sław”.

Bertha Benz jedzie

Mannheim, styczeń 1886 roku. W gospodarstwie Benzów panuje prawdziwie pionierski duch, na miarę współczesnych start-upowców. Mąż Berthy Benz, wynalazca Karl Benz, złożył patent na swój trzykołowy pojazd silnikowy i jest gotowy do seryjnej produkcji pierwszego samochodu na świecie. Ale świat jeszcze nie jest gotowy. Maszyna spotyka się z poważnymi obawami, a konstruktor nie otrzymuje żadnych zamówień. W związku z tym w sierpniu 1888 roku jego żona Bertha potajemnie udaje się ulepszonym, opatentowanym pojazdem w najdłuższą wówczas podróż samochodem na świecie: liczącą około 200 km, z Mannheim do Pforzheim i z powrotem. Dzięki swojej legendarnej wyprawie demonstruje, jak niezawodne i proste jest użytkowanie pojazdu oraz że może on pokonywać znaczne odległości. Na trwałe wpływa to na rozwój samochodu oraz jego akceptację, rozwiewając wątpliwości potencjalnych nabywców, i stanowi znaczący wkład w powstanie firmy Benz.

2. June McCarroll (USA) 1867-1954

June McCarroll

Ta Pani jest uznawana za pomysłodawczynię wytyczania dróg białą, namalowaną linią w celu oddzielenia od siebie pasów ruchu drogowego. Urodziła się w Lewis County w stanie Nowy Jork. Była pielęgniarką (później lekarzem) w Southern Pacific Railroad na początku XX wieku. Według historyków June jadąc Fordem T została nieomal staranowana przez jadącą z naprzeciwka ciężarówkę 1917 r. Po tym zdarzeniu McCarroll postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i osobiście namalowała pierwszy znany pasek w Kalifornii na Indio Boulevard.

Ford Model T
Ford Model T (fot. Ford)

June McCarroll najpierw przekazała swój pomysł lokalnej izbie handlowej i Radzie Nadzorczej Riverside County, ale bez powodzenia. Wreszcie podjęła się własnoręcznego pomalowania białego pasa na środku drogi, aby zapobiec podobnym wypadkom. W listopadzie 1924 r. pomysł został przyjęty przez California Highway Commission i pomalowano 3500 mil (5600 km) linii kosztem 163 000 USD (równowartość 1,96 mln USD w 2019 r.).

3. Desiré Wilson (RPA) ur. 1953

Desire Wilson
Desiré Wilson to jedyna kobieta, która wygrała wyścig F1 (fot. grandprix247.com)

W historii Mistrzostw Świata Formuły 1 tylko pięć kobiet wystartowało w eliminacjach do Grand Prix, a tylko trzy z nich faktycznie zakwalifikowały się wyścigu. Desiré Wilson jest jedną z tych trzech kobiet, które z powodzeniem zakwalifikowały się i wzięły udział w zawodach w Formule 1. Znana jako najszybsza dama RPA przeszła do historii w 1980 roku, będąc jedyną kobietą, która wygrała w Formule 1, zajmując pierwsze miejsce w Brands Hatch w brytyjskiej serii Aurora F1. W wyniku jej sukcesu jedna z trybun toru Brands Hatch została nazwana jej imieniem.

4. Michèle Mouton (Francja) ur. 1951

Michèle Mouton (fot. Audi)

Michèle była pierwszą i jedyną kobietą, która wygrała rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Francuzka odniosła zwycięstwo w czterech rajdach Mistrzostw Świata w latach 80. i była wicemistrzem Rajdowym Świata FIA w 1982 roku. Michèle urodziła się w Grasse we Francji i rozpoczęła karierę w rajdach w wieku 22 lat, początkowo jako pilot, dopóki ojciec nie kupił jej pierwszego samochodu rajdowego, a ona zajęła się jazdą. Sukces był dość szybki i zwyciężyła w rundach Rajdowych Mistrzostw Europy FIA, a także zajęła drugie miejsce w tej serii. W 1981 roku została pierwszą kobietą, która wygrała rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. 

Mierząc się z największymi nazwiskami w sporcie, Michèle doprrowadziła kultowe Audi Quattro do historycznego zwycięstwa w Rajdzie San Remo. W następnym roku, nadal rywalizując w fabrycznym zespole Audi, odniosła zwycięstwa w Mistrzostwach Świata w Portugalii, Grecji i Brazylii, kończąc jako wicemistrz w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA 1982 i pomagając Audi w zdobyciu pierwszego tytułu mistrza świata producentów.

Ivory Coast Rally 1982
Ivory Coast Rally – Michèle Mouton (fot. Audi)

Michèle Mouton ponownie usiadła za kierownicą Audi (Sport quattro) w roku 1984, by od razu z sukcesem szturmować szczyt Pikes Peak. Francuzka wygrała wtedy klasyfikację rajdową, a rok później, w 1985, w pięciocylindrowym modelu o mocy 400 KM zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Na wysokość ponad 4000 metrów Mounton wjechała w czasie 11:25,39 minut, pobijając poprzedni rekord trasy o 13 sekund. W 1986 roku za kierownicą Peugeota, Michèle wygrała Rajdowe Mistrzostwa Niemiec, stając się pierwszą kobietą, która wygrała dużą rajdową serię. Wkrótce po zakazie używania samochodów rajdowych Grupy B Michèle wycofała się z zawodów. Oprócz wyczynów rajdowych Michèle rywalizowała także w Le Mans i wygrała w kategorii Prototype 2L w 1975 roku.

5. Martyna Wojciechowska (Polska) ur. 1974

Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska (fot. martyna.pl)

Martyna Wojciechowska 20 lat temu zaczęła swoją przygodę z telewizją, w której pracuje do dzisiaj. Jak pisze na swojej stronie internetowej – wszystko zaczęło się od pasji do motoryzacji. Martyna już w wieku 17-lat uzyskała licencję rajdową, a kilka lat później dołączyła do grona prowadzących program motoryzacyjny „Automaniak”.

Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska podczas rajdu Dakar (fot. martyna.pl)

W 2002 roku, jak pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej, wzięła udział i ukończyła rajd Dakar zajmując przedostatnie, 44. miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą 62 godzin do zwycięzcy. Samochód, którym się poruszała, Toyota Land Cruiser, początkowo planowany na sprzedaż, został skradziony podczas transportu na statku. Rok później Wojciechowska wystartowała w rajdzie Transsyberia,w którym była kierowcą na zmianę z Andrzejem Derengowskim. Trasa, licząca prawie 14 tysięcy kilometrów, zakończona została 30 września 2003 w Magadanie. Na mecie stawili się jako jedyna polska grupa, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W sierpniu 2002 rozpoczęła projekt zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych gór każdego z kontynentów. Jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie dziewięć szczytów, oraz drugą, która dokonała tego czynu w trudniejszej wersji Reinholda Messnera. Jedną z gór, które zdobyła Martyna Wojciechowska jest najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Polska podróżniczka dokonała tego w 2006.

A jak jest dziś? Polki w motoryzacji

.Małgorzata Rdest (fot. instagram.com/gosia.rdest)

Obecnie coraz więcej kobiet pisze ważne karty w historii motoryzacji. W Polsce najbardziej znane nazwiska to Małgorzata Rdest, która jako pierwsza i jedyna Polka, która wystartowała w W Series – serii wyścigowej przeznaczonej wyłącznie dla kobiet. Kolejne gorące nazwisko to Karolina Pilarczyk. Karolina z sukcesami startuje w wielu seriach driftingowych na całym świecie od 2005 roku. Miedzynarodową rozpoznawalność przyniósł jej udział w pierwszej edycji największego na świecie show motoryzacyjnego „Hyperdrive”, dostępnego na ogólnoświatowej platformie telewizyjnej Netflix

Karolina Pilarczyk (fot. karolinapilarczyk.pl)

źródła: Daimler press, Audi press, wikipedia.org, martyna.pl, GIMS press, karolinapilarczyk.pl

Total
4
Shares