Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wyczynowy koncept na bazie Hyundaia Ioniq 6 – RM22

Bardzo prawdopodobne, że najnowszy Ioniq 6, w pełni elektryczny fastback z Korei, posłużył jako baza do stworzenia wyścigowego konceptu RM22.
Hyundai RM22 Ioniq 6
Hyundai RM22 oparty na Hyundai Ioniq 6 (fot. The Korean Car Blog)

W piątek 15 lipca w stolicy Korei Południowej, Seulu odbędzie się Hyundai N Day 2022. Wszyscy doskonale wiemy, co znaczy literka “N” w koreańskiej marce. Będzie dużo mocy w jednym miejscu. Jednak internet to medium, które wyprzedza często wydarzenia, nam interesujący wydał się przeciek z koreańskiego bloga pokazujący rzekomy koncept pojazdu wyścigowego RM22 zbudowanego na bazie elektrycznego Hyundaia Ioniq 6.

Hyundai Ioniq 6 – kolejny rywal Tesli Model 3

Pierwsze zdjęcia na temat koncepcyjnego RM22 opublikował The Korean Car Blog, który jednocześnie wyjaśnia, że zdjęcie nie przedstawia oczekiwany przez niektórych model Hyundai Ioniq 6 N, lecz koncepcyjną wyścigówkę RM22. Zbudowaną jednakże na bazie Ioniq 6, co widać od razu. Wystarczy rzut oka na fotografię.

Ciekawostką jest fakt, że poprzednie wozy z serii RM (RM14, RM15, RM16, RM19 i RM20e) były konceptami zbudowanymi na bazie modelu Veloster. Jeżeli koreańskie źródło jest wiarygodne (podkreslamy – to nie jest informacja oficjalna), najnowsze wydanie wyczynowego pojazdu bazuje na w pełni elektrycznym modelu.

Kadr z filmu z kanału Shorts Car prezentującego koncepcyjny RM22 (źr. Shorts Car)

Agresywny bodykit choć jednoznacznie definiuje sportowy charakter RM22, budzi wątpliwości co do napędu jaki trafił do tego auta. Wiadomo, Ioniq 6 to auto w pełni elektryczne i nie potrzebuje wlotu powietrza z przodu. Tymczasem w RM22 taki element jest i to potężny, do tego oczywiście wyczynowa aerodynamika, przedłużenia progów, boczne wloty (które akurat można tłumaczyć koniecznością chłodzenia układu hamulcowego).

Również moc pozostaje tajemnicą. Należy jednak oczekiwać parametrów nie gorszych niż u poprzednika, czyli RM20e opartego na Velosterze. Ów pojazd sprzed dwóch lat był w stanie wygenerować ok. 810 KM i monstrualne 960 Nm momentu obrotowego dostępnego od startu, bo RM20e korzystało z centralnie umieszczonego silnika elektrycznego. Odpowiedź na pytanie jaka jest faktyczna moc i parametry interesującego konceptu RM22 na bazie Ioniq 6 poznamy już jutro, podczas trwania w Seulu wydarzenia Hyundai N Day 2022.

Total
2
Shares