Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wymiana oleju – co warto wiedzieć? Jaki olej wybrać?

Wymiana oleju to obowiązkowa czynność eksploatacyjna w każdym samochodzie spalinowym. Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Wymiana oleju – to obowiązek. Jaki olej? Jak często? Odpowiadamy nie tylko na te pytania (fot. Shutterstock)

Wymiana oleju w każdym aucie spalinowym to konieczność. Dbałość o silnik, poprzez stosowanie właściwych środków smarnych, regularną ich wymianę w odpowiednim dla danego modelu czasie czy przebiegu to jeden z najprostszych sposób na realne zwiększenie bezawaryjności podstawowego elementu napędowego – silnika.

Po co olej w samochodzie?

Olej nie tylko smaruje, ale też chłodzi i oczyszcza elementy silnika (fot. Shutterstock)

To przecież wie każdy. Olej służy do smarowania. Czy to silnika, czy np. skrzyni biegów (i nie jest to ten sam olej!). To prawda, ale nie cała. Olej separuje pracujące ze sobą elementy silnika, odpowiada także za chłodzenie niektórych elementów (np. w niektórych konstrukcjach silnikowych obecne są dysze natryskowe chłodzące dno tłoka od strony skrzyni korbowej), jak również usuwa zanieczyszczenia z pewnych obszarów silnika. Dobry olej o właściwych dla danego silnika parametrach nie pozwala na nadmierne gromadzenie się sadzy (w silnikach diesla) i nagaru w silniku, wypłukuje osady i transportuje je do filtra. Olej chroni też wiele elementów przed korozją. Jedno jest pewne, olej w samochodzie spalinowym jest absolutnie niezbędny. W ten sposób dochodzimy do kolejnego pytania.

Jak często zmieniać olej?

Skrócenie resursu wymiany oleju na pewno wyjdzie silnikowi na dobre (fot. Shutterstock)

Sugerowane przez producentów okresy między przeglądowe, dotyczące również wymiany oleju w konkretnym modelu z konkretnym silnikiem zakładają, że motor będzie pracował w optymalnych warunkach. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej surowa dla samochodów. Zdarza się, że musimy przejechać krótki dystans w mroźny zimowy dzień, wielu kierowców lubi również korzystać z dynamiki. To oznacza jedno – dla dobra posiadanego samochodu często okres pomiędzy kolejną wymianą oleju silnikowego i filtrów warto skrócić o połowę. Wasze auto i silnik odwdzięczą się większą trwałością. Jeżeli kupujesz auto na lata to zadbaj o wymianę oleju nawet co 10 tys. km, a silnik nawet po przejechaniu 150 tys. km wciąż będzie w stanie doskonałym. Dokładniejsze dane na temat tego jak często zmieniać olej zawarliśmy w naszym wcześniejszym poradniku eksploatacyjnym. Niemniej warto przyswoić sobie prostą regułę, olej zmieniamy nie rzadziej niż co roku. Jeżeli w ciągu roku jeździmy więcej niż 15 tys. km, wymiana powinna następować co taki właśnie przebieg. W przypadku aut sportowych, którymi czasem lubimy weekendowo poszaleć na torze, warto ten okres jeszcze skrócić o połowę. Masz samochód z LPG? Również warto skrócić resurs olejowy, bo gaz LPG ma wyższą temperaturę spalania i większą ilość siarki od oleju napędowego czy benzyny.d oleju napędowego czy benzyny.

Jak często zmieniać olej? Oto odpowiedź

Jaki olej jest najlepszy?

To pytanie powinniśmy w istocie postawić nieco inaczej: jaki olej jest najbardziej odpowiedni dla silnika mojego samochodu? Pierwszym źródłem do jakiego powinniśmy sięgnąć jest po prostu instrukcja obsługi posiadanego przez nas modelu auta. Znajdziemy w niej informacje dotyczące wymaganej klasy lepkości , klasy jakości , aprobat producenta silnika jakie powien posiadać olej silnikowy odpowiedni dodanego modelu samochodu . Stosując odpowiednio dobrany olej silnikowy, unikniemy kosztownych napraw jednostki napędowej.

Jeżeli nie mamy dostępu do instrukcji obsługi, to dobrym tropem jest skorzystanie z wyszukiwarek konkretnych olejów umieszczonych na witrynach producentów środków smarnych. Przykładem może być wyszukiwarka Dobierz Olej na stronie www.orlenoil.pl, na której wskazujemy po prostu typ pojazdu, markę, model, rocznik, wariant silnikowy, wariant mocy, etc. W wynikach otrzymamy konkretne wskazania nie tylko co do konkretnych produktów olejowych, ale również sugestie co do resursu wymiany, zależnie od warunków eksploatacji. Poniżej przykładowy wynik wyszukiwarki ORLEN OIL dla modelu Peugeot 5008 2.0 BlueHDI z roku 2021 o mocy 133 kW proponowany jest olej Platinum Max Expert FR 0W-30.

Przykładowy wynik działania wyszukiwarki olejów na stronie ORLEN OIL (źr. ORLEN OIL)

Skoro mam dobry olej, czy dalej muszę go regularnie wymieniać?

Olej po długim przebiegu lub czasie eksploatacji nie jest już dobry, nawet gdy go pozornie nie ubyło (fot. Shutterstock)

Odpowiedź brzmi: tak, ponieważ nawet najlepszy olej pracujący w silniku z czasem traci swoje właściwości. Po pierwsze wynika to z przemian i reakcji chemicznych zachodzących w samym oleju na skutek warunków panujących w silniku (ciśnienie, temperatura), a po drugie wynika z fizyki i konstrukcji samego silnika spalinowego. Praktycznie wszyscy pasjonaci motoryzacji znają przynajmniej niektóre nieudane silniki, które “biorą olej”. Tymczasem olej zużywa się i jest częściowo spalany tak naprawdę w każdym silniku – zarówno benzynowym, jak i wysokoprężnym. Owszem, w jednym przypadku ubytki oleju są większe, w innych niezauważalne, ale zjawisko to jest immanentną cechą silnika spalinowego. Środek smarny miesza się po prostu z paliwem, co wynika z tego, że część niespalonego paliwa spływa po ściankach cylindrów do miski olejowej. W efekcie nawet, gdy nie widzisz żadnych ubytków po dłuższym okresie eksploatacji, to ten olej wciąż pracujący w silniku twojego auta jest już innym olejem niż substancja, którą wlano do bloku silnika w trakcie przeglądu serwisowego pojazdu. Benzyna czy olej napędowy rozrzedzają olej silnikowy, zmieniając jego lepkość i właściwości smarne – zatem objętość może i się zgadza, ale parametrów smarnych taka substancja już nie trzyma.

A co się stanie, jeżeli nie zmienię oleju?

Zaniedbałeś wymiany oleju? Spodziewaj się awarii, ta zwykle zdarza się zawsze w najmniej spodziewanym momencie (fot. Shutterstock)

Nie jest tak, że zaniedbanie zmiany oleju w silniku powoduje natychmiastową awarię jednostki napędowego. Z wymianą oleju w silniku jest trochę tak jak z dbałością o zdrowie. Możesz mieć w poważaniu diety, dbałość o tężyznę fizyczną i kondycję, zdrowe odżywianie czy regularne kontrole lekarskie, korzystasz z używek szkodliwych dla zdrowia itp., ale w takim przypadku statystyki są nieubłagane – nie dbasz o zdrowie? Żyjesz krócej. Tak samo w przypadku zaniedbań serwisowych i eksploatacyjnych samochodu. Ważne, by pamiętać, że olej to nie tylko kwestia smarowania samego silnika. Ignorowanie zaleceń eksploatacyjnych producenta (i tak już powszechnie nadwerężających realnie potrzebny resurs olejowy) to proszenie się o kłopoty m.in. z układami hydraulicznymi sterującymi pracą zaworów, napędem rozrządu, panewkami, równie czułym elementem na jakość oleju jest turbosprężarka, kiedyś wyłącznie ciekawostka, dziś – w dobie downsizingu – element niemal powszechnie stosowany w silnikach spalinowych, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Tak naprawdę przyśpieszonemu zużyciu mogą ulec wszystkie elementy, dla których olej pełni rolę ochronną w tak ekstremalnych warunkach pracy jakie zachodzą we wnętrzu silnika.

Podsumowując, warto dbać o prawidłową i odpowiednio częstą wymianę oleju. To nie tylko dbałość o silnik pojazdu, ale też o wartość rezydualną twojego auta. Zadbane auto łatwiej sprzedać i uzyskasz za nie dobrą cenę.

Total
2
Shares