Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wyższa płaca minimalna to… wyższe kary za brak OC

Kary za brak OC czy niezapłacenie podatku po kupnie używanego auta od osoby prywatnej będą wyższe, wiemy o ile.
Ubezpieczenie samochodu
(fot. Shutterstock)

Stawka obowiązkowego ubezpieczenia OC jest w Polsce regulowana ustawowo i jest powiązana z wysokością płacy minimalnej. Odgórnie ustalana jest także kara za brak tego ubezpieczenia. Rząd ustalił wysokość płacy minimalnej w 2022 roku na kwotę 3010 zł brutto. To przełoży się na podwyższenie kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Co więcej wzrost płacy minimalnej oznacza też wzrost… kwoty mandatu skarbowego za niezłożenie w terminie deklaracji PCC-3 (obowiązek podatnika po zakupie auta od osoby fizycznej). Ile wyniosą nowe kary?

Aktualnie maksymalna kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego to 5600 zł. Z kolei brak OC auta ciężarowego może być obciążony maksymalną karą w kwocie 8400 zł. Stawki te szczegółowo wyjaśniliśmy już w naszym wcześniejszym materiale:

Jak rosły kary za brak OC?

Nowe kary za brak OC

ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce jego brak oznacza karę (fot. Shutterstock)

Ponieważ stawki kar są powiązane z płacą minimalną jej wzrost oznacza też większe kary. Maksymalna kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla auta osobowego jest w Polsce dwukrotnością płacy minimalnej, a w przypadku OC auta ciężarowego – maksymalna kara to trzykrotność płacy minimalnej. Jak łatwo zatem policzyć, skoro płaca wzrasta do 3010 zł, to maksymalna kara za brak obowiązkowej polisy (14 dni lub więcej opóźnienia z opłatą składki) będzie oznaczać w 2022 roku karę w kwocie 6020 zł dla właściciela auta osobowego i aż 9030 zł w przypadku pojazdu ciężarowego.

Jeżeli spóźnienie z opłatą polisy za OC będzie krótsze niż 14 dni, wtedy stawka kary jest różna zależnie od wielkości tego spóźnienia: 1-3 dni to 20 proc. pełnej opłaty karnej, 4-14 dni to połowa pełnej opłaty karnej, a dalej to już wiemy. Pamiętajmy też, że polisa OC przedłuża się automatycznie (oczywiście trzeba opłacić składkę) tylko w przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest jeden podmiot. Gdy własność się zmienia, OC się nie przedłuża i to nowy właściciel jest zobowiązany zadbać o spełnienie obowiązku ubezpieczenia pojazdu.

Kary za brak deklaracji PCC-3

Kupując auto używane od osoby prywatnej musisz zapłacić podatek 2 proc. kwoty transakcji i złożyć deklarację PCC-3 (fot. Shutterstock)

Urząd Skarbowy życzy sobie 2 procent od kwoty transakcji kupna auta nabytego od osoby prywatnej. To kolejny – obok przeniesienia ubezpieczenia, czy rejestracji pojazdu – obowiązek spoczywający na nabywcy. Brak złożenia deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni (i uiszczenia kwoty podatku) to oczywiście kara. W przyszłym roku będzie ona również dotkliwsza, gdyż jest także powiązana z wartością płacy minimalnej. Urzędnik skarbowy może ukarać nas za brak deklaracji PCC-3 grzywną od 10 proc. minimalnego wynagrodzenia do aż 20-krotności tegoż! Zatem maksymalna grzywna skarbowa za wykroczenie (brak zapłaty podatku nie przekraczającego kwoty 15 050 zł – 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, stanowiącego 2 proc. sumy transakcji kupna auta) może wynieść nawet 60 200 zł!

A co w przypadku, gdy 2 proc. wartości auta (kwoty transakcji) przekracza 5-krotność minimalnej płacy, a my nie złożymy deklaracji? Wtedy to już grubsza sprawa, bo popełniamy przestępstwo skarbowe, a nie tylko wykroczenie karane wspomnianą grzywną. Pamiętajmy też, że jeżeli urzędnik uzna, że kwota transakcji jest zaniżona przez strony użyje średniej ceny transakcyjnej dla danego modelu. Inna sprawa, że w przypadku aut osobowych na rynku wtórnym, prawdopodobieństwo, że sam podatek przekroczyłby 5-krotność minimalnej płacy jest małe, to musiałaby być naprawdę bardzo drogi samochód.

Nowy i stary taryfikator mandatów – zmiany są olbrzymie!

Total
0
Shares