Wyższa płaca minimalna to… wyższe kary za brak OC

Kary za brak OC czy niezapłacenie podatku po kupnie używanego auta od osoby prywatnej będą wyższe, wiemy o ile.
Ubezpieczenie samochodu
(fot. Shutterstock)

Stawka obowiązkowego ubezpieczenia OC jest w Polsce regulowana ustawowo i jest powiązana z wysokością płacy minimalnej. Odgórnie ustalana jest także kara za brak tego ubezpieczenia. Rząd ustalił wysokość płacy minimalnej w 2022 roku na kwotę 3010 zł brutto. To przełoży się na podwyższenie kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Co więcej wzrost płacy minimalnej oznacza też wzrost… kwoty mandatu skarbowego za niezłożenie w terminie deklaracji PCC-3 (obowiązek podatnika po zakupie auta od osoby fizycznej). Ile wyniosą nowe kary?

Aktualnie maksymalna kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego to 5600 zł. Z kolei brak OC auta ciężarowego może być obciążony maksymalną karą w kwocie 8400 zł. Stawki te szczegółowo wyjaśniliśmy już w naszym wcześniejszym materiale:

Jak rosły kary za brak OC?

Nowe kary za brak OC

ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce jego brak oznacza karę (fot. Shutterstock)

Ponieważ stawki kar są powiązane z płacą minimalną jej wzrost oznacza też większe kary. Maksymalna kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla auta osobowego jest w Polsce dwukrotnością płacy minimalnej, a w przypadku OC auta ciężarowego – maksymalna kara to trzykrotność płacy minimalnej. Jak łatwo zatem policzyć, skoro płaca wzrasta do 3010 zł, to maksymalna kara za brak obowiązkowej polisy (14 dni lub więcej opóźnienia z opłatą składki) będzie oznaczać w 2022 roku karę w kwocie 6020 zł dla właściciela auta osobowego i aż 9030 zł w przypadku pojazdu ciężarowego.

Jeżeli spóźnienie z opłatą polisy za OC będzie krótsze niż 14 dni, wtedy stawka kary jest różna zależnie od wielkości tego spóźnienia: 1-3 dni to 20 proc. pełnej opłaty karnej, 4-14 dni to połowa pełnej opłaty karnej, a dalej to już wiemy. Pamiętajmy też, że polisa OC przedłuża się automatycznie (oczywiście trzeba opłacić składkę) tylko w przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest jeden podmiot. Gdy własność się zmienia, OC się nie przedłuża i to nowy właściciel jest zobowiązany zadbać o spełnienie obowiązku ubezpieczenia pojazdu.

Kary za brak deklaracji PCC-3

Kupując auto używane od osoby prywatnej musisz zapłacić podatek 2 proc. kwoty transakcji i złożyć deklarację PCC-3 (fot. Shutterstock)

Urząd Skarbowy życzy sobie 2 procent od kwoty transakcji kupna auta nabytego od osoby prywatnej. To kolejny – obok przeniesienia ubezpieczenia, czy rejestracji pojazdu – obowiązek spoczywający na nabywcy. Brak złożenia deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni (i uiszczenia kwoty podatku) to oczywiście kara. W przyszłym roku będzie ona również dotkliwsza, gdyż jest także powiązana z wartością płacy minimalnej. Urzędnik skarbowy może ukarać nas za brak deklaracji PCC-3 grzywną od 10 proc. minimalnego wynagrodzenia do aż 20-krotności tegoż! Zatem maksymalna grzywna skarbowa za wykroczenie (brak zapłaty podatku nie przekraczającego kwoty 15 050 zł – 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, stanowiącego 2 proc. sumy transakcji kupna auta) może wynieść nawet 60 200 zł!

A co w przypadku, gdy 2 proc. wartości auta (kwoty transakcji) przekracza 5-krotność minimalnej płacy, a my nie złożymy deklaracji? Wtedy to już grubsza sprawa, bo popełniamy przestępstwo skarbowe, a nie tylko wykroczenie karane wspomnianą grzywną. Pamiętajmy też, że jeżeli urzędnik uzna, że kwota transakcji jest zaniżona przez strony użyje średniej ceny transakcyjnej dla danego modelu. Inna sprawa, że w przypadku aut osobowych na rynku wtórnym, prawdopodobieństwo, że sam podatek przekroczyłby 5-krotność minimalnej płacy jest małe, to musiałaby być naprawdę bardzo drogi samochód.

Nowy i stary taryfikator mandatów – zmiany są olbrzymie!

Total
0
Shares