Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zdalna kontrola tachografów już w Polsce

Kontrola tachografów dotychczas wymagała zatrzymania kontrolowanego auta. Już to nie jest potrzebne, ITD otrzymało nowoczesny sprzęt.
Kontrola ITD (fot. GITD)

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że pomorscy inspektorzy otrzymali narzędzie od walki z przypadkami nielegalnych ingerencji w pracę tachografów. Możliwości urządzenia prezentowali inspektorzy WITD z Gdańska przy Punkcie Poboru Opłat Rusocin, przy udziale m.in. wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

Zobacz: miała być rutynowa kontrola tachografu, skończyło się wezwaniem policji.

Jak działa to urządzenie? Zgodnie z obowiązującym na terenie całej UE, a zatem również i w Polsce, prawem, tachografy najnowszej generacji muszą być wyposażone w funkcję bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Dzięki temu służby wyposażone w odpowiedni sprzęt, taki jak prezentowany przez pomorskich inspektorów, mogą odczytywać informacje z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających samochodach ciężarowych i innych, prowadzonych przez zawodowych kierowców. Dane te ułatwią wstępną selekcję pojazdów typowanych do kontroli drogowych.

Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić, czy kierowca prowadził pojazd bez zalogowanej karty, czy tachograf rejestruje prędkość i jazdę oraz czy występują błędy mogące wskazywać na manipulacje w tachografie.

Manipulowanie wskazaniami tachografu to bardzo głupi pomysł (fot. Shutterstock)

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku jest pierwszą jednostką kontrolną w Polsce, a trzecią w Europie, na wyposażeniu której znajduje się urządzenie do odczytu danych z tachografu bez konieczności zatrzymywania ciężarówki do kontroli. Zakup wyposażenia kontrolnego został w całości sfinansowany z budżetu wojewody pomorskiego.

Przypominamy, że manipulowanie przy tachografie to coś, co się absolutnie nie opłaca i jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Kierowco, jeżeli Twój przewoźnik zmusza się do tego typu praktyk, zmień przewoźnika. Kierowca zawodowy to obecnie zawód deficytowi, a doświadczeni kierowcy są naprawdę bardzo poszukiwani. Nie ryzykuj.

Total
0
Shares