Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zmiana na stanowisku szefa Porsche Motorsport. Fritz Enzinger przekazuje pałeczkę Thomasowi Laudenbachowi

Od 1 października 2021 r. 53-letni Thomas Laudenbach obejmie kierownictwo Porsche Motorsport. Ten ceniony niemiecki inżynier przejmuje obowiązki 65-letniego Fritza Enzingera, który kierował wyścigowym działem producenta sportowych aut od 2011 r., odnosząc w tym czasie niezliczone sukcesy. 

– Brak nam słów, by wyrazić naszą wdzięczność dla Fritza Enzingera za ostatnie 10 lat i jego niezwykle udaną pracę. Fritz ukształtował całą epokę Porsche Motorsport – epokę, która doprowadziła nas do niesamowitych triumfów i zdobycia wielu tytułów mistrzowskich – skomentował Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju. – Sport motorowy odgrywa bardzo szczególną rolę w strategii korporacyjnej Porsche. Od zawsze wykorzystywaliśmy wyścigowe platformy jako laboratoria do testowania najnowszych rozwiązań. Thomas Laudenbach ma wszystko, czego potrzeba, aby z powodzeniem kontynuować tę misję. Z niecierpliwością czekamy na przyszłość motorsportu – i chcemy brać aktywny udział w jej kształtowaniu. Prototyp Mission R, zaprezentowany na targach IAA MOBILITY w Monachium, stanowi ekscytującą zapowiedź tego, co przed nami.

Thomas Laudenbach

Ojciec sukcesu w Le Mans odchodzi

Kiedy Austriak Fritz Enzinger przybył do Porsche w 2011 r., stanął na czele obfitującego w sukcesy programu LMP1 z udziałem 919 Hybrid. W latach 2014-2017 pod jego kierownictwem Porsche odniosło trzy zwycięstwa w generalnej klasyfikacji 24-godzinnego wyścigu Le Mans i w ciągu trzech lat z rzędu zdobyło łącznie sześć tytułów mistrza świata. W 2019 r. Enzinger przejął całkowitą odpowiedzialność za Porsche Motorsport. W tym samym roku na koncie producenta pojawiły się dwa kolejne tytuły mistrzowskie, tym razem z 911 RSR w kategorii GTE-Pro Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC. Pod wodzą Enzingera Porsche przystąpiło również do rywalizacji w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA i z pomocą 911 RSR wywalczyło tytuły w północnoamerykańskiej serii IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC) w mocno obleganej klasie GTLM.

Fritz Enzinger

– Z dumą i wdzięcznością wspominam to, co razem osiągnęliśmy – powiedział Fritz Enzinger. –  Za nami niesamowicie intensywny czas. Rozwój programu LMP1, hat trick w Le Mans i tytuły mistrza świata z 919 Hybrid, tytuł mistrzowski z 911 RSR, nasze wejście do Formuły E oraz przygotowywanie naszych startów maszyną LMDh od 2023 r. – to wszystko od każdego z nas wymagało hartu ducha i skupienia. Takie sukcesy zawsze są efektem doskonałej pracy zespołowej. W szczególności dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – w kokpicie, na torze, w Weissach, Flacht i w Zuffenhausen. Dziękuję również silnym ekipom klientów Porsche, które triumfowały między innymi w 24-godzinnych wyścigach na Nürburgringu oraz Spa Francorchamps – dodał Austriak. – Sporty motorowe zmieniają się podobnie jak cała branża motoryzacyjna. Doświadczenie i wiedza Thomasa Laudenbacha sprawiają, że jest on właściwym człowiekiem, by poprowadzić Porsche Motorsport w przyszłość.

Długodystansowe mistrzostwo to cel

– Bardzo doceniam zaufanie, jakim zostałem obdarzony i jestem podekscytowany czekającymi nas zadaniami – powiedział Thomas Laudenbach. – Naczelnym celem jest kontynuowanie wielkich sukcesów, osiągniętych pod kierownictwem Fritza Enzingera. To wspaniałe wyzwanie. Dostosujemy nasz wyścigowy dział do zmieniających się uwarunkowań w branży motoryzacyjnej – począwszy od aktywności klientów aż po udział fabrycznych ekip w najważniejszych seriach na całym świecie. Jesteśmy mocno skupieni na naszym 20. zwycięstwie w Le Mans i chcemy zdobyć mistrzostwa świata – zarówno w wyścigach długodystansowych, jak i w Formule E. Ważny jest również dalszy rozwój naszego wyścigowego programu dla klientów. A dzięki koncepcyjnemu studium Mission R pokazujemy, jak atrakcyjnie może wyglądać to w przyszłości.

Triumf Porsche w Le Mans

Inżynier z Chile. Ale niemiecki

Thomas Laudenbach urodził się w Santiago w Chile. Jest dyplomowanym inżynierem – ukończył studia inżynierskie w Instytucie Technologicznym w Karlsruhe. Karierę zawodową zaczynał od DTM i firmy serwisowej, która opracowywała komponenty zespołu napędowego dla różnych europejskich producentów samochodów. Jesienią 1998 r. trafił do Porsche AG, gdzie do 2013 r. – jako szef rozwoju układów napędowych – był zaangażowany w projekty samochodów wyścigowych i sportowych, takich jak 918 Spyder, 911 RSR, 911 GT3 R oraz 911 GT3 Cup.

Total
0
Shares