Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Krok po kroku – jak wykupić e-TOLL lub E-bilet A2 i A4?

1 grudnia 2021 roku z autostrad zniknęły szlabany. Jest to związane ze zmianami wprowadzonymi w systemie poboru opłat drogowych. Jedynym sposobem, na zapłacenie za przejazd, będzie bilet autostradowy w formie elektronicznej lub E-toll, a bramki „manualne”, w których pobiera się lub opłaca bilety, przestają funkcjonować.
Głównym powodem zmian jest upłynnienie ruchu na autostradach. Na odcinku A2 między Koninem a Strykowem oraz A4 między Wrocławiem a Sośnicą, samochody osobowe oraz motocykle nie muszą już zatrzymywać się na bramkach.

Według Krajowej Administracji Skarbowej dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie odbywał się płynnie.

Zmiany w organizacji ruchu

korki na autostradach
Korki na autostradach mają odejść w zapomnienie (fot. shutterstock)

W związku ze zmianami w systemie, na wybranych odcinkach wprowadzono nowe zasady organizacji ruchu. Obejmują one głównie PPO (Plac Poboru Opłat). Są to między innymi:

  • Nowe oznakowania PPO. Zostaną wprowadzone na nich ograniczenia prędkości do 50 km/h.
  • Na PPO Stryków oraz PPO Żdżary zostaną wyłączone środkowe pasy ruchu. Do dyspozycji kierowców będą tylko cztery prawe skrajne pasy wjazdowe i wyjazdowe. Podobna sytuacja będzie obowiązywać na PPO Żernica i Karwiany.
  • Absolutny brak możliwości zakupu papierowego biletu autostradowego na bramkach. Dzięki zmianie jedyną respektowaną formą są elektroniczne bilety.

Metody opłacania przejazdu autostradą. E-bilet i e-TOLL Bilet

Zarówno kierowcy ciężarówek jak i auto osobowych mogą nabyć bilety dzięki aplikacji (fot. shutterstock)

E-bilet autostradowy można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Konieczne jest zadeklarowanie daty, ponieważ sam bilet jest ważny do 48h od podanego terminu przejazdu. Możliwe też są zwroty – w ten sam sposób, co zakup biletu. E-bilet można mieć w formie elektronicznej lub papierowej, uwzględniając w nim podstawowe informacje do pobrania opłaty: numer rejestracyjny, data przejazdu oraz szczegóły trasy.

Ułatwieniem jest aplikacja e-TOLL Bilet, którą można pobrać na smartfona z AppStore oraz sklepu GooglePlay. Poprzez aplikację jest możliwość zakupu i zwrotu biletu szybciej niż online.

Kup e-TOLL: krok po kroku

Kalkulator e-TOLL - dostępne opcje i należność. (źródło: zrzut ekranu strony e-TOLL.gov.pl)
Kalkulator e-TOLL – dostępne opcje i należność. (źródło: zrzut ekranu strony e-TOLL.gov.pl)

Operację można zacząć od skorzystania z kalkulatora opłat, by wiedzieć przed podróżą ile zapłacimy. Znajduje się on na stronie rządowej e-TOLL. My, symulacyjnie zmierzyliśmy opłatę za samochód osobowy (kategoria “Lekkie”) na odcinku Konin-Stryków. Narzędzie pozwala na wyszukiwanie trasy po dwóch kryteriach: najkrótszej, albo najszybszej. Chcąc przetestować opcje płatności wybraliśmy opcję drugą. Należność pokazała się momentalnie: 9,90 zł. Nie jest to opcja konieczna, ponieważ aplikacja pokaże Wam dokładnie tą samą wartość tuż przed płatnością.

Według oficjalnych zaleceń, najlepiej zapłacić mobilnie. Pobraliśmy więc e-TOLL Bilet. Wpisaliśmy konieczne dane i wybraliśmy datę przejazdu. Bilet można zwrócić w odpowiedniej zakładce w aplikacji.

Jeśli chcesz skorzystać z innych źródeł płatności, e-TOLL współpracuje na dzień dzisiejszy z sześcioma firmami. Są to: Autopay, PKN Orlen, Lotos, mPay, aplikacja Spark i aplikacja Skycash. Na stacjach paliw Orlen i Lotos bilet można kupić stacjonarnie w formie fizycznej. Każdy bilet ma swój własny numer identyfikacyjny, dlatego warto go zachować i pokazać w przypadku kontroli.

Kara za brak opłat na autostradzie

Na punktach wjazdowych i wyjazdowych z autostrad zostały zainstalowane urządzenia kontrolne. Za jazdę na wyżej wymienionych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty, na użytkownika samochodu będzie nałożona kara 500 zł. Termin płatności wynosi 14 dni. W przypadku zapłacenia kary w terminie niższym niż 7 dni kara zostanie zmniejszona do 400 zł. Jeśli natomiast w ciągu 3 dni od przejazdu autostradą opłata za przejazd zostanie wniesiona na elektroniczny bilet, kara nie będzie pobierana.

Total
17
Shares