Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zmiany w przepisach, od dziś – 4 grudnia 2020 r.

Przepisy drogowe
(fot. Shutterstock)

Przegłosowana 14 sierpnia 2020 roku ustawa o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym zawiera część przepisów, z których część zaczyna obowiązywać od dziś (pełny tekst dokumentu opublikowanego w Dzienniku Ustaw). Kierowcom przypominamy co się zmienia. Zmiany w przepisach są tym razem raczej ułatwieniem niż zwiększeniem zakresu obowiązków dla kierowców.

Koniec problemu z pieczątkami w dowodzie rejestracyjnym

Stacja kontroli pojazdów
Nie trzeba już wymieniać dokumentu, gdy zabraknie miejsca na pieczątki (fot. Shutterstock)

Dokładnie od dziś, 4 grudnia 2020 r. możecie przestać się martwić, że w dowodzie rejestracyjnym waszego pojazdu zabrakło miejsca na kolejne pieczątki diagnosty, wbijane po badaniu technicznym auta. Dane dotyczące kolejnych wyników badań, jak również przebiegu obowiązkowo wpisywanego przez diagnostę i tak już od dłuższego czasu trafiają do cyfrowej bazy CEPiK. Tym samym odrobinę zaoszczędzimy na konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Od dziś nie trzeba tego robić, gdy zabraknie miejsca na pieczątki w dokumencie.

Wywóz za granicę z automatycznym wyrejestrowaniem

Również od dziś – 4 grudnia 2020 roku – wchodzi w życie przepis będący dużym ułatwieniem dla niektórych właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Nieważne, gdzie kupiłeś (w Polsce) auto – zarejestrujesz je od razu

Tymczasowa tablica rejestracyjna
Od 4 grudnia auto tymczasowo może zarejestrować starosta właściwy dla miejsca zakupu pojazdu (fot. Shutterstock)

Jeżeli zamierzasz niebawem sprawić sobie świąteczny prezent w postaci auta, to dzięki zmianom w przepisach nie musisz już “kombinować” jak dojechać nim na kołach (jeżeli było niezarejestrowane). Od dziś, 4 grudnia, na wniosek właściciela starosta właściwy dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu zarejestruje czasowo pojazd umożliwiając legalny przejazd do domu. Na wniosek właściciela auto będzie mogło być zarejestrowane przez starostę właściwego dla miejsca czasowego pobytu właściciela samochodu.

Przeprowadzka w nowe miejsce? Nie musisz już dostarczać dowodu zakupu przy przerejestrowaniu

Przeprowadzasz się na drugi koniec Polski? Zmiany w przepisach oznaczają, że łatwiej zarejestrujesz auto w nowym miejscu. Dotychczas było tak, że nawet jeżeli pojazd w nowej lokalizacji rejestrował ten sam właściciel (nie było zmiany własności), to trzeba było dostarczać do urzędu dowód zakupu pojazdu (faktura/umowa itp.). Od dziś (4.12.2020) nie jest to już konieczne. Do przerejestrowania wystarczą aktualne badania techniczne (dostępne w CEPiK) i aktualny dowód rejestracyjny. Przypominamy, że dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy nie zmienia się właściciel auta, a zmienia się jedynie miejsce zamieszkania kierowcy i posiadacza samochodu.

Bez prawa jazdy? Jeszcze 24 godziny

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie shutterstock_1271726182.jpg
Jeszcze dziś miejcie przy sobie dokument prawa jazdy – od jutra można będzie jeździć bez niego (fot. Shutterstock)

Od jutra, tj. od 5 grudnia 2020 roku kierowcy będą mogli podróżować swoimi samochodami bez potrzeby noszenia przy sobie prawa jazdy. W sensie, fizycznie nie musisz mieć przy sobie dokumentu. Zmiany w przepisach oczywiście dotyczą sytuacji, gdy mamy ważne uprawnienia do prowadzenia pojazdów! Możemy jeździć od jutra bez prawa jazdy, w sensie bez fizycznego dokumentu, ale uprawnienia ważne jak najbardziej trzeba mieć. Policjant w razie kontroli i tak ma dane kierowcy oraz informacje na temat jego uprawnień w bazie CEPiK.

Total
43
Shares