Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

“Baby Lambo” obchodzi 50 urodziny. Jest polski akcent

Zapraszamy na 50 urodziny Lamborghini Urraco. Z czego najbardziej znane jest dziś pierwsze “baby Lambo”?
Lamborghini Urraco wydech logo

W październiku tego roku Lamborghini Urraco obchodzi 50-lecie istnienia. Firma uznaje ten model za pionierski. Czy faktycznie Urraco to kamień milowy w historii marki? Dziś Lamborghini postrzega Urraco za model, który zainspirował całą generację „małych” modeli Lamborghini, od Gallardo do obecnego Huracána.

Lamborghini Urraco dynamika
Nie do wiary, że kultowe Urraco ma już 50 lat (fot. Lamborghini)

Historia Lamborghini Urraco

Lamborghini Urraco pierwotnie zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Turynie w 1970 roku, to charakterystyczne coupé 2 + 2, którego nazwa dosłownie oznacza „Mały Byk”. Samochód został zaprojektowany przez Marcello Gandiniego i opracowany przez Paolo Stanzaniego. Urraco było pomysłem samego Ferruccio Lamborghiniego, który miał pragnienie zaoferowania ekskluzywnego stylu i osiągów Lamborghini szerszej publiczności. Kształt samochodu przybrał kontury Miury, ale zamienił je w dynamiczny klin, który później stał się znakiem rozpoznawczym Lamborghini Countach. Dzięki charakterystycznym reflektorom w kształcie łezki i żaluzjom w tylnej części nadwozia oraz skośnej linii dachu Uracco jest teraz prawdziwą ikoną designu w historii motoryzacji. Wnętrze małego Lamborghini zasłynęło zakrzywionymi oknami, rewolucyjnym projektem deski rozdzielczej i czteroramienną kierownicą.

Lamborghini Urraco wnętrze
Fantastyczny kokpit Lamborghini Urraco (fot. Lamborghini)

Co pod maską Urraco?

Pierwsze Lamborghini Urraco posiadało 2,5-litrowy silnik V8 z pojedynczymi wałkami rozrządu w głowicach każdego rzędu cylindrów. Oryginalny model P250 zapewniał sportowe wrażenia z jazdy dzięki pokaźnej, jak na tamte czasy, mocy 220 KM przy 7800 obr/min. Prędkość maksymalna wynosiła 245 km/h. To osiągnięcie zostało następnie przyćmione w późniejszej wersji P300, która zwiększyła pojemność skokową silnika do 3 litrów, uzyskując moc 265 KM. 

Lamborghini Urraco profil
Piękna stylistyka Urraco to dzieło Marcello Gandiniego (fot. Lamborghini)

Polski akcent

Lamborghini Urraco było najdroższym pojazdem odrestaurowanym w programie “Fani czterech kółek”. Co ciekawe Mike Brewer i Ed China kupili ten samochód… w Polsce. Podobno transakcję pomógł sfinalizować Jacek Balkan, który jest polskim dziennikarzem motoryzacyjnym. Zakup Urraco nad Wisłą i jego odbudowa w Wielkiej Brytanii są dokładnie pokazane w jednym z odcinków 10 serii “Wheeler Dealers” z 2013 roku. Fragment tego nagrania można zobaczyć na oficjalnym kanale YouTube – TUTAJ

Lamborghini Urraco Wheelers Dealers
Mike Brewer i Ed China przy Lamborghini Urraco (fot. Wheeler Dealers)

Gorzki sukces

Włoski producent planował budować 2000 egzemplarzy Lamborghini Urraco rocznie, ale tak się nie stało. Zamiast tego w 6-letnim cyklu produkcyjnym samochodu wyprodukowano mniej niż 1000 egzemplarzy w różnych wersjach. Teraz to samochód poszukiwany przez kolekcjonerów na całym świecie. Życzymy więc wszystkiego najlepszego dla „Małego Byka” i dziękujemy za pięćdziesiąt lat niezapomnianych emocji.

Jeśli ktoś z was miał przyjemność jeździć tym samochodem, albo nawet ma szczęście mieć go w garażu, napiszcie do nas na adres redakcja@automotyw.com lub skontaktujcie się z nami przez nasz profil na FB.

Total
0
Shares