Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

830 koni w SUV-ie GMC. Znamy szczegóły elektrycznego zabudowanego Hummera

GMC ujawnił garść szczegółów dotyczących nowego SUV-a, który według producenta będzie sprzedawał się lepiej niż pick-up.
GMC Hummer EV SUV
GMC Hummer EV SUV (fot. materiały prasowe producenta)

GMC Hummer EV SUV zadebiutował oficjalnie kilka dni temu. Szczegóły dotyczące auta ujawniane są jednak stopniowo. Jest coraz więcej zdjęć i danych, które pozwalają sądzić, że auto będzie się różniło od wersji z otwartym dachem i paką z tyłu, której dostawy mają nastąpić pod koniec 2021 roku.

GMC Hummer EV SUV (fot. materiały prasowe producenta)

To będzie prawdziwa elektro-terenówka

SUV GMV Hummer EV jest nieco krótszy od pick-upa (fot. materiały prasowe producenta)

Zacznijmy od wymiarów. SUV GMC Hummer EV jest nieco krótszy od pick-upa, dokładnie o 9 cali (23 cm). Jak chwali się producent, pozwala to na łatwiejsze manewrowanie, mniejszy jest bowiem promień skrętu. Jeśli doda się do tego opcję z czterema kołami skrętnymi, uzyska się w rezultacie mniejszy promień skrętu niż w przypadku większości dużo mniejszych pojazdów. Promień skrętu SUV-a wynosi dokładnie 35,4 stopy, czyli 10,8 metra. Opcja ze wszystkimi skrętnymi kołami daje także dostęp do trybu „crabwalk” (ang. chód kraba), który dodatkowo ułatwia manewrowanie w trudnym terenie.

To wszystko w połączeniu z rozstawem osi wynoszącym 126,7 cala (3218 mm) i bardzo krótkim zwisem tylnym, o 11 cali (279 mm) krótszym niż pick-upie, pozwala wierzyć, że SUV będzie pojazdem nadzwyczaj sprawnym w terenie. Kąty zejścia, natarcia i rampowy mają to umożliwiać, a dodatkowym atutem jest specjalny tryb podnoszący nadwozie o 6 cali (15 cm) przy niskich prędkościach.

W terenie pomóc ma również zestaw kamer, opcjonalnie jest ich aż 17. GMC w Hummerze SUV pozwala je umieścić przy kołach i na piastach kół, aby pomóc kierowcy ocenić, jaki ma do wyboru prześwit. Przewidziano też, że kamery w okolicach podwozia mogą się brudzić, będą więc specjalne urządzenia, które będą je czyścić.

Nieco mniejsza moc i zasięg

“Nieco mniejsza” to wciąż ponad 800 elektrycznych koni do dyspozycji (fot. materiały prasowe producenta)

Krótszy rozstaw osi przekłada się z jednej strony na większe zdolności terenowe, ale z drugiej na mniej miejsca na moduły bateryjne. Pick-up z większym rozstawem osi mieści 24 moduły akumulatorów Ultium, zaś SUV „jedynie” 20. Moc została więc ograniczona do 830 koni, a zasięg do nieco ponad 300 mil (480 km). Jak się okazuje, w konfiguracji z trzema silnikami ta moc wystarcza na osiągnięcie 60 mil na godzinę (96 km/h) w 3,5 sekundy.

Możliwość zdjęcia szklanego dachu, który mieści się w bagażniku z tyłu to atut. Pasażerowie mają jeszcze przestrzeń załadunkową z przodu auta (fot. materiały prasowe producenta)

GMC chwali się, że konstruktorzy popracowali nad sztywnością auta, integrując akumulatory z podwoziem. Na wizualizacji firma pokazuje również, że szklane elementy dachu można zdejmować, zamieniając SUV-a w rodzaj auta z otwartym nadwoziem. Szklane panele dachowe można przechowywać z tyłu auta, pod podłogą. Tył zostanie wówczas zajęty, ale do użytku pozostanie spory bagażnika przodu auta.

Auto jest bardzo przestronne, jeśli chodzi o ładowność. Po otwarciu tylnej klapy i złożeniu drugiego rzędu siedzeń uzyskać można przestrzeń ładunkową o wielkości 2316 litrów. SUV, podobnie jak pick-up, może zabrać na pokład do 5 osób.

Praktyczne dodatki i niepraktyczne gadżety

Kilkunastocalowe monitory na pokładzie elektrycznego Hummera

Wewnątrz kierowca i pasażerowie mają do dyspozycji dwa ekrany, jeden o średnicy 13,4 cala na środku, z którego obsługuje się system informacyjno-rozrywkowy, oraz drugi 12,3-calowy za kierownicą, z zegarami i ustawieniami trybów jazdy.

Na tym środkowym ekranie możesz wyświetlać przydatne funkcje do jazdy w terenie z aplikacji myGMC na telefonie, która działa również jako pilot. Aplikacja będzie zawierać w przyszłości mapy szlaków renderowane przez satelity, dzięki czemu kierowca będzie mógł dokładnie zobaczyć trasę przed i za samochodem. Aplikacja poinformuje również, ile energii będzie wymagał dany szlak i ile jej zostanie po przemierzeniu go.

Mała elektrownia na kółkach

Auto może być źródłem zasilania dla innych urządzeń (do 3 kW) i innych aut elektrycznych (do 6 kW) – fot. materiały prasowe producenta

W terenie auto można będzie przekształcić w elektrownię do zasilania pieca lub piły łańcuchowej. Opcjonalny generator „Power Station” dostarczy 3 kW energii (120V/25A/3 kW). Z jego pomocą będzie można doładować awaryjnie inne auto energią 6 kW (240V/25A/6 kW).

Już w momencie debiutu GMC oferować będzie całą masę akcesoriów. Firma chwali się, że wyprodukuje 200 różnych nakładek i ozdobników, od lekkich zderzaków po bagażniki dachowe. W wersji wyjściowej pojazd ma kosztować 80 tys. dolarów, a lista opcji ma być tak długa, by zapłacić można było nawet dwa razy więcej.

Kiedy auto pojawi się na amerykańskim rynku? Edycja 1, całkowicie już wyprzedana, ma trafić do garaży właścicieli na początku 2023 roku. To rok po tym, jak do klientów zacznie trafiać pick-up Hummer EV SUT.

Total
0
Shares