Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Warszawa ma nowe ambulanse na bazie modelu Fiat Ducato

Każda nowa karetka w obliczu pandemii koronawirusa i Covid-19 to większe możliwości zespołów ratunkowych.
Nowe karetki Fiat Ducato w Warszawie
(fot. FCA)

Koronawirus SARS-Cov-2 i Covid-19 wywrócił życie wielu ludzi do góry nogami. Sytuacja kryzysowa z pierwszej połowy ubiegłego roku przerodziła się w kryzysową codzienność dnia powszedniego. Na tym tle dobrą wiadomością jest, że park Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego “Meditrans” SPZOZ w Warszawie wzbogacił się o 16 nowych ambulansów zbudowanych na bazie modelu Fiat Ducato.

Pod koniec zeszłego roku na ulice Warszawy i okolicznych powiatów wyjechało 6 nowych (z łącznej puli 16 zamówionych w 2020 roku) ambulansów zbudowanych na bazie Fiatów Ducato. Pojazdy zostały zakupione przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie i przekazane stacjom wyczekiwania zespołów wyjazdowych stołecznych ratowników medycznych do niesienia pomocy pacjentom chorym na Covid-19.

16 egzemplarzy samochodów Fiat Ducato zostało profesjonalnie dostosowany do medycznej roli przez AMZ-Kutno S.A. (fot. materiały prasowe FCA)

Jak podaje WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie od początku pandemii liczba interwencji znacząco się zwiększyła, oprócz codziennych interwencji do obowiązków ratowników medycznych doszły niekończące się transporty chorych na Covid-19 do szpitali. Karetki powstały na bazie samochodów Fiat Ducato fabrycznie wyposażonych m.in. w ABS, ASR zapobiegający poślizgowi kół napędzanych przez zmniejszenie momentu obrotowego przekazywanego przez silnik w trakcie jazdy, elektroniczny rozdział siły hamowania EBD, system stabilizacji toru jazdy ESP czy wentylowane hamulce tarczowe przednie i tylne. Zabudowę Ducato do poziomu zaawansowanych ambulansów typu C wykonała firma AMZ-Kutno S.A.

Każdy jeden zespół ratowniczy więcej, to większe szanse na uratowanie ludzkiego życia (fot. materiały prasowe FCA)

Każdy pojazd jest wyposażony w najnowszej generacji sprzęt medyczny: defibrylator transportowy z możliwością teletransmisji danych medycznych do centrum teletransmisji WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie. Oznacza to, że w trakcie przewożenia pacjenta do szpitala możliwe będzie prowadzenie konsultacji kardiologicznych w czasie rzeczywistym (telemedycyna). W karetkach znalazły się także: transporter i nosze transportowe oraz profesjonalne urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Pojazdy dysponują dwoma miejscami siedzącymi dla zespołu ratunkowego, instalacją tlenową z punktami poboru tlenu typu AGA, trzema niezależnymi instalacjami elektrycznymi, w tym dwiema na 230V i jedną na 12V, z odpowiednią liczbą gniazd pozwalających na zasilanie różnego rodzaju sprzętu do monitorowania i ratowania życia pacjenta. Oświetlenie przedziału medycznego wykonano w oszczędnej energetycznie technologii LED. Samochody mają w pełni zautomatyzowany system ogrzewania i klimatyzacji w przedziale medycznym, ze sterowaniem za pomocą zintegrowanego panelu dotykowego. Ambulanse zyskały wzmocnioną konstrukcję ścian umożliwiającą montaż wyposażenia medycznego, przegrodę z oknem umożliwiającym komunikowanie się między przedziałem medycznym i kabiną kierowcy, oznakowanie i sygnalizację świetlno-dźwiękową pojazdu uprzywilejowanego.

Kolejne 10 nowych ambulansów zostało już wydanych, auta niebawem zostaną wprowadzone na stan WSPRiTS “Meditrans” i zobaczymy je na warszawskich ulicach. Wszystkie ambulanse są wykorzystywane jako jednostki intensywnej opieki, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów, a więc do ratowania życia w najcięższych przypadkach zagrożenia życia, w tym z powodu Covid-19. Jednego jesteśmy pewni: zakup 16 egzemplarzy Fiatów Ducato i dostosowanie ich do roli profesjonalnych, nowoczesnych ambulansów to wydanie publicznych pieniędzy z całą pewnością dużo bardziej społecznie akceptowane od kolejnych luksusowych limuzyn dla rządowych oficjeli. Bo my wiemy, czym jeżdżą ludzie władzy.

Total
0
Shares