Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Prowadził, mając 4 promile i pękniętą przednią szybę

Promile alkoholu we krwi i prowadzenie auta to głupota. 4 promile – to prawie dawka śmiertelna, jednemu z kierowców to nie przeszkadzało.
Badanie trzeźwości podczas rutynowej kontroli drogowej
Badanie trzeźwości podczas rutynowej kontroli drogowej (fot. Monika Gruszewicz / Shutterstock)

Małżeństwo z gminy Zamość podczas jazdy zauważyło samochód, który prowadzony był “dziwnym” wężykowatym torem jazdy. Świadek zdarzenia pojechał za niecodziennie zachowującym się pojazdem i zatrzymał kierowcę, którego stan wyraźnie wskazywał na to, że zdecydowanie nie powinien on wsiadać za kółko. Mieszkaniec gminy Zamość uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu – jak słusznie przypuszczał – kierowcy zabierając kluczyki do auta i wezwał policję.

25 marca około godziny 16 powiadomienie o obywatelsko ujętym na terenie miejscowości Bzowiec kierowcy samochodu marki BMW odebrał oficer dyżurny krasnostawskiej komendy policji. Zgłaszający 36-letni mieszkaniec gminy Zamość poinformował, że zauważył auto marki BMW, którego kierujący nie trzymał toru jazdy i miał pękniętą szybę czołową w aucie. Kierowcę w obywatelskich działaniach dzielnie wspierała jadąca z nim małżonka.

Nietrzeźwy kierowca to potencjalny drogowy zabójca – ryzyko wypadku w razie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu drastycznie wzrasta, a ofiarami są niewinni ludzie – tym razem dzięki obywatelskiej postawie małżeństwa z Zamościa nie doszło do tragedii (fot. Shutterstock)

Podejrzenia co do nietrzeźwości zatrzymanego obywatelsko kierowcy potwierdzili przybyli na miejsce zdarzenia policjanci. Ledwo trzymający się na nogach 31-latek miał aż 4 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna, jak się okazało, będzie za jazdę w stanie upojenia alkoholowego odpowiadał przed sądem w warunkach recydywy, za co grozi mu nawet kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nieodpowiedzialnym kierowcą, dla którego jak się okazało po sprawdzeniu policyjnych baz danych nie był to pierwszy przypadek prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości, okazał się 31-letni mieszkaniec z gminy Izbica. Był on już wcześniej karany prawomocnym wyrokiem sądu za jazdę pod wpływem alkoholu.

Widzisz dziwnie zachowującego się kierowcę na drodze? Reaguj! Nawet anonimowe powiadomienie policji może uratować czyjeś życie! (fot. Shutterstock)

Lubelska Policja w oficjalnym komunikacie opublikowanym na witrynie prasowej Policji Polskiej pogratulowała małżeństwu z Zamościa obywatelskiej postawy. To również wskazówka dla wszystkich kierowców – widząc podejrzanie zachowujący się pojazd na drodze publicznej nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też reagujmy na takie przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom na pewno przyczyni się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców, a to oznacza większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Korzystając z okazji chcemy Wam przypomnieć w jaki sposób można rozpoznać, że kierowca auta może być pod wpływem alkoholu:

  • kierowca zatrzymuje się bez powodu, raptownie rusza, hamuje, prowadzi chaotycznie
  • przesadnie ostrożna jazda
  • nieumiejętność utrzymania auta zgodnie z kierunkiem jazdy
  • szerokie pokonywanie zakrętów
  • jazda z ignorowaniem przepisów
  • jazda bez świateł, brak użycia kierunkowskazów
  • nadmierna pobudliwość kierującego (przekleństwa, wymachiwanie rękami)

Już przy stężeniu 1,5 promila alkoholu we krwi ryzyko spowodowania wypadku jest aż 36-krotnie wyższe niż w sytuacji, gdy kierujący jest trzeźwy.

Total
0
Shares