Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Co oznaczają kontrolki w aucie? Przewodnik

Kontrolki w aucie, kiedyś było ich kilka, we współczesnych samochodach jest ich mnóstwo. Co oznaczają? Wyjaśniamy.
Rozumienie tego, co pojawia się na zegarach jest niezmiernie ważne chociażby dla naszego bezpieczeństwa (fot. shutterstock)

Każdy samochód sygnalizuje kierowcy swoje zachowanie, funkcje, a także usterki. Powszechnie stosowaną metodą sygnalizacji są charakterystyczne kontrolki, symbole wyświetlane na tablicy rozdzielczej. Symbole te są powszechne i – na szczęście – podobne w aucie każdej marki. Przygotowaliśmy obszerny przewodnik po symbolach, które możemy zobaczyć na tablicy rozdzielczej naszego pojazdu.

Kolor kontrolki ma znaczenie

Zacznijmy od barwy. Kolor danej kontrolki ma zasadnicze znaczenie, bo określa, czy mamy problem, czy też dany symbol spełnia wyłącznie informacyjną rolę. Rozróżniamy następujące barwy:

  • kolor zielony lub niebieski – kontrolki wyłącznie informacyjne, nie ma podstaw do niepokoju, pokazują one że wszystko jest w porządku i dany podsystem działa poprawnie (np. światła mijania, światła drogowe, tempomat itp.)
  • kolor żółty lub pomarańczowy – kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, w tym przypadku mogą już oznaczać pewien problem, ale najczęściej nie jest on na tyle poważny by uniemożliwić dalszą jazdę, niektóre kontrolek oznaczane kolorem żółtym są wyłącznie informacyjne i po prostu zachęcają kierowcę do podjęcia pewnych działań. Np. żółty symbol dystrybutora paliwa oznacza po prostu, że warto niebawem odwiedzić stację benzynową. Powodów do paniki nie ma, ale zignorować żółtych kontrolek nie powinniśmy.
  • kolor czerwony – taka barwa zwykle oznacza już problem z samochodem. Jednak nie każda czerwona kontrolka oznacza od razu awarię, niekiedy jest to po prostu zwrócenie uwagi na pewien fakt, wymuszenie stosownej reakcji kierowcy przed kontynuowaniem jazdy (np. zwolnienie hamulca ręcznego). Niemniej czerwonych wskazań nie ignorujemy i dobrze jest znać ich znaczenie.

Czy da się kupić sprawne auto za 5 tys. zł? Zobacz!

Czas świecenia też ma znaczenie

Zanim przejdziemy już do opisu poszczególnych symboli jeszcze jedna istotna informacja: czas świecenia i moment zapalenia się danej kontrolki też ma znaczenie. Na przykład w momencie włączenia zapłonu, w większości aut tablica rozdzielcza na kilka sekund rozjarza się kompletem kolorowych symboli niczym noworoczna choinka. Jeżeli po kilku sekundach większość z nich gaśnie, najczęściej wszystko jest w porządku. Należy zwracać uwagę na te symbole, które mogą pojawić się w trakcie jazdy. Tyle na początek, przejdźmy do opisów poszczególnych symboli, zaczynając od tych najmniej niepokojących: informacyjnych.

Kontrolki informacyjne

Poniżej lista symboli, które absolutnie nie powinny wzbudzać żadnego niepokoju.

Zaświecenie się i pulsowanie którejkolwiek z tych zielonych strzałek oznacza po prosty aktywny kierunkowskaz.
Symbol pokazujący aktywność świateł postojowych/pozycyjnych
W nowszych autach ten symbol oznacza aktywny system automatycznej zmiany świateł z mijania na drogowe
Symbol informujący o aktywności świateł przeciwmgielnych przednich
Niebieski reflektorek to aktywne światła drogowe, tzw. długie
Ten symbol można spotkać np. gdy jedziemy samochodem z różnymi trybami jazdy i korzystamy z trybu ekonomicznego, oszczędzającego paliwo/energię. Inną sytuacją gdy ten napis się może pojawiać jest, gdy prowadzimy auto z techniką odłączania cylindrów lub gdy nie korzystamy z mocy silnika i żeglujemy lub dotaczamy się. Oznacza po prostu oszczędzającą paliwo jazdę.
Informacja dla kierowcy, żeby zmienił bieg na wyższy, jeżeli chce jeździć oszczędnie, w niektórych samochodach ma ona bogatszą prezencję, dodatkowo niekiedy wyświetlana jest cyferka podpowiadająca, na który bieg zmienić.
Informacja o aktywnym systemie zapobiegającym stoczeniu się pojazdu, gdy po prostu ruszymy, ten symbol zgaśnie.
Nic groźnego, po prostu zimny silnik, gdy osiągnie optymalną temperaturę roboczą, ten symbol zniknie.

Kontrolki informacyjno – ostrzegawcze

Spokojnie, to nic poważnego, po prostu kończy się płyn w spryskiwaczu szyb, wystarczy dolać płynu i symbol zniknie.
Takie lub podobne symbole oznaczają po prostu rezerwę, ale nie paliwa, tylko energii. Z oczywistych względów zobaczą go posiadacze aut elektrycznych, ewentualnie hybryd plug-in
Tego symbolu raczej nie ignorujmy, ikonka “check engine” może oznaczać bardzo wiele rzeczy – od kiepskiej jakości paliwa, czy wilgoć w instalacji, po usterkę któregokolwiek elementu objętego w procedurze samodiagnostycznej (to jej wynik decyduje o pojawieniu się lub nie widocznego symbolu). Najczęściej możemy dalej kontynuować jazdę, ale warto zajrzeć do warsztatu, gdzie ekspert podepnie komputer diagnostyczny i sprawdzi przyczynę problemu.
Ten symbol najczęściej sygnalizuje, że przepaliła się któraś z żarówek, po wymianie żarówki problem zniknie.
Taki symbol może oznaczać, że komputer uznał iż przebieg auta kwalifikuje go do odbycia rutynowego przeglądu.
Taki symbol może oznaczać, że układ przeciwdziałania kolizjom (Pre-Collision System) nie działa poprawnie, nie musi oznaczać awarii – w trudnych warunkach atmosferycznych (np. śnieżyca) może po prostu oznaczać zabrudzenie kamer/czujników, gdy jednak to nie brud czy pogoda jest przyczyną, warto sprawdzić rzecz w serwisie; jazdę można kontynuować.
Taki symbol ostrzega, że jakiś system nie działa prawidłowo. Ponieważ w różnych modelach jego znaczenie może być zupełnie odmienne, zawsze należy sprawdzić co się dzieje w naszym aucie bądź to w menu systemu multimedialnego, bądź w instrukcji obsługi
Symbol ostrzegający o niskim poziomie oleju, nie należy go mylić z całkowitym brakiem oleju, można spokojnie dojechać np. na stację i uzupełnić olej
Symbole oznaczające, że systemy – odpowiednio – ESP (kontrola trakcji) oraz ABS nie działają prawidłowo.
Symbol ostrzegający o niedziałającej kontroli trakcji, nie musi oznaczać awarii, zobaczymy go również wtedy, gdy celowo wyłączymy kontrolę trakcji w aucie. Niekiedy mruganie tego symbolu oznacza coś przeciwnego, że jedziesz tak dynamicznie, że wymusiłeś działanie kontroli trakcji.
Symbol ostrzegawczy monitoringu układu hamulcowego, nie oznacza krytycznego problemu z hamulcami, ale zalecenie odwiedzin w serwisie np. w celu wymiany zużytych klocków.
Symbol ostrzegawczy układu monitoringu ciśnienia opon, najprawdopodobniej spadek ciśnienia w którymś z kół, nie musi od razu oznaczać przebicia opony.
Symbol spotykany w autach z uruchamianiem bezkluczykowym – informuje o braku kluczyka w pojeździe.
Taki symbol zdarzyło nam się zobaczyć podczas testów jednego z aut elektrycznych, gdy energii w akumulatorach zostało baaardzo niewiele. Symbol informuje o przełączeniu napędu w ultraoszczędny i mniej dynamiczny tryb.
Usterka lub wyłączenie systemu wspomagania parkowania (czujniki zbliżeniowe nie działają)
Asystent pasa ruchu nie działa (taki symbol zobaczymy zarówno gdy przyczyną jest awaria, jak i wówczas, gdy sami wyłączymy asystenta pasa ruchu).
Po prostu kończy się paliwo
To nie żadna awaria, tylko po prostu sygnalizacja aktywnych tylnych świateł przeciwmgielnych. Dlaczego na żółto? Bo przy dobrej pogodzie takie światła powinny być wyłączone, więc dobrze, że samochód nas przed tym niejako “ostrzega”.
Kontrolka świec żarowych (obecna tylko w autach z silnikiem diesla), świeci się zawsze podczas rozruchu silnika i to jest normalne. Natomiast jeżeli zapali się w trakcie jazdy lub miga może oznaczać… wiele rzeczy, zależnie od modelu auta. Nie zawsze musi to oznaczać nieprawidłową pracę świec żarowych – w takim przypadku lepiej zajechać do serwisu i podpiąć auto pod komputer, by wyjaśnić wątpliwości.
Kontrolka filtra DPF – gdy się zaświeci filtr może wymagać wyczyszczenia lub wymiany.

Kontrolki ostrzegawczo – alarmujące

Żadnej z czerwonych kontrolek nigdy nie ignorujmy, podpowiemy tylko, że auto, w którym po uruchomieniu i przygotowaniu do jazdy, stale świeci się jakakolwiek czerwona kontrolka, nie przejdzie badania technicznego i nie zostanie dopuszczone do ruchu na drogach publicznych. Nie wszystkie jednak oznaczają awarię, niemal wszystkie jednak oznaczają coś, co uniemożliwia bezpieczną jazdę.

Uwaga, otwarta maska. Po zamknięciu maski symbol powinien zniknąć.
Podobnie jak wyżej – otwarty bagażnik.
Niedomknięte drzwi, w niektórych autach dodatkowo otrzymujemy informację, o które dokładnie drzwi chodzi.
Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, jeżeli kontrolka ta świeci również po zapięciu pasów, może oznaczać awarię elektroniki.
Zaciągnięty hamulec ręczny (postojowy), przed jazdą należy go zwolnić
Awaria systemu wspomagania układu kierowniczego lub brak płynu w hydraulice – uzupełnić płyn i sprawdzić auto w serwisie
Bardzo niski (krytyczny) poziom oleju, dalsza jazda grozi zatarciem silnika, natychmiast dolać olej, w razie wycieku wezwać pomoc drogową.
Bardzo niski poziom energii w akumulatorze i/lub awaria systemu ładowania (np. uszkodzony napęd alternatora)
Ogólny sygnalizator POWAŻNEGO problemu, jak najszybciej udać się do serwisu
Awaria systemu hamulcowego – obowiązkowo do serwisu, dalsza jazda może być bardzo niebezpieczna
Nieprawidłowe działanie systemu poduszek powietrznych – obowiązkowa wizyta w serwisie
Zbyt wysoka temperatura w układzie chłodniczym, kontynuowanie jazdy grozi przegrzaniem silnika, natychmiast zatrzymać auto i poczekać na ostygnięcie silnika, w razie np. całkowitego wycieku chłodziwa, wezwać pomoc drogową.
Ten tajemniczy symbol oznacza… światła awaryjne
Problem ze skrzynią biegów, chcąc uniknąć bardzo dużych wydatków lepiej jak najszybciej się zatrzymać i wezwać pomoc drogową
Zbyt wysoka temperatura oleju w skrzyni biegów (dotyczy skrzyni automatycznej) – jej naprawa może być koszmarnie droga przy dalszym kontynuowaniu jazdy. Zatrzymujemy się, czekamy aż ostygnie – kontrolka powinna zgasnąć, co pozwoli ostrożnie kontynuować jazdę, ale wizyta w serwisie zalecana. Podczas normalnej jazdy do przegrzania nigdy nie powinno dojść.
Brak płynu hamulcowego, kontynuowanie jazdy to głupota – wzywamy pomoc
Taki symbol zobaczymy w nowszych samochodach wyposażonych w systemy oceny odległości naszego auta od pojazdu poprzedzającego lub systemy przeciwdziałania kolizji. Symbol ten oznacza po prostu, że jesteśmy za blisko (lub zbliżamy się zbyt szybko) do poprzedzającego pojazdu.
Total
0
Shares