Po raz kolejny Lublin okazał się miastem najbardziej przyjaznym kierowcom. Z tych dużych, bo z mniejszych Częstochowa.
Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców zrealizowany został przez Oponeo, we współpracy z Yanosikiem.
W grupie dziewięciu największych miast po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Lublin, który zdobył 44 punkty. To już czwarte zwycięstwo z rzędu. Drugie miejsce należy do Krakowa, Łodzi i Gdańska, które zdobyły po 40 punktów. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań z liczbą 36 punktów. Kolejne miejsca należą do Szczecina – 35 punktów, Wrocławia – 34 punkty, Warszawy – 32 punkty i Bydgoszczy – 28 punktów.
Z mniejszych Częstochowa
W zestawieniu średnich miast podium należy do Częstochowy, Gliwic – 44 punkty i Sosnowca – 43 punkty. Poza podium znalazły się Radom – 42 punkty, Kielce – 40 punktów, Rzeszów – 37 punktów, Białystok – 35 punktów, Katowice – 33 punkty, Gdynia – 32 punkty i Toruń – 21 punktów.
Każda z powyższych miejscowości została poddana ocenie w ośmiu różnych kategoriach: prędkość jazdy, aktualne ceny paliw, koszty związane z ubezpieczeniem, ilość kolizji, koszt wymiany opon, miejsca parkingowe, carsharing oraz infrastruktura przyjazna samochodom elektrycznym. To najistotniejsze parametry, które decydują o stopniu otwartości miasta na codzienne potrzeby kierowców.
Parkowanie najistotniejsze
System oceniania polegał na przyznawaniu punktów w każdej z powyższych kategorii. Miasta z liczbą mieszkańców powyżej 300 tys. mają punktację od 1 do 9, a mniejsze miejscowości od 1 do 10. Wyjątkiem jest carsharing, który dał możliwość uzyskania 4 punktów oraz koszt wymiany opon, za który można było zdobyć punkty od 1 do 6. Najmocniejszym aspektem poddawanym ocenie było parkowanie i to zagadnienie zostało podzielone na 4 różne warianty.