Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Płonie… Zatoka Meksykańska

Zatoka Meksykańska to region intensywnie eksploatowany pod względem wydobycia paliw kopalnych i ciężko doświadczony katastrofami ekologicznymi
Platforma wiertnicza na morzu – zdjęcie ilustracyjne (fot. Shutterstock)

Czy woda może się palić? Sama woda nie, ale gdy pod wodą znajduje się podmorski gazociąg, w tym przypadku infrastruktura meksykańskiej firmy państwowej Petroleos Mexicanos, to możliwe. Zatoka Meksykańska znowu doświadcza ciężkiej próby. Rzeczony gazociąg uległ uszkodzeniu, nastąpił podmorski wyciek gazu, a z głębi oceanu zaczęły wydostawać się na powierzchnię… kule ognia.

Ekologiczna stal – wyjaśniamy co to jest

Wciąż potrzebujemy paliw kopalnych, są one niezbędne w energetyce, przemyśle i motoryzacji. Jednak każdy, kto leje do swojego auta kolejne litry benzyny, oleju napędowego czy gazu LPG raczej nie uświadamia sobie jakie koszty środowiskowe wiążą się z wydobyciem. Spektakularny pożar oceanu (tak, wiemy jak to brzmi) to kolejny przykład wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Zatoka Meksykańska to region intensywnie eksploatowany i… ciężko doświadczony w kontekście katastrof ekologicznych – czy właśnie nastąpiła kolejna? Materiał filmowy Independent poniżej

W incydencie nieopodal platformy (pożar wybuchł pod wodą ok. 150 metrów od niej) pracującej na polu naftowym Ku-Maloob-Zaap, przyczyną było rozszczelnienie podmorskiego gazociągu meksykańskiego. Wyciek ten nastąpił w piątek, operator gazociągu poinformował, że w ciągu pięciu godzin opanowano wyciek gazu, ale oprócz spektakularnego zjawiska widocznego na załączonym filmie, nie jest jasne ile szkód środowiskowych spowodował ten incydent.

Associated Press przywołuje w kontekście tego zdarzenia słowa Miyoko Sakashity, dyrektorki w Center for Biological Dirversity. Pani Sakashita powiedziała: “Przerażający materiał filmowy z Zatoki Meksykańskiej pokazuje światu, że odwierty na morzu są niebezpieczne”. Sakashita dodaje “Te przerażające wypadki będą nadal szkodzić Zatoce, dopóki raz na zawsze nie zakończymy odwiertów oceanicznych”.

Co to ma wspólnego z motoryzacją? Czyż nie korzystamy wszyscy z samochodów, które zasilane są paliwami kopalnymi? Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji środowiskowych i rosnących kosztów – nie tylko ekonomicznych, ale i ekologicznych – wydobycia.

Hybrydy – wszystko co warto o nich wiedzieć

Total
0
Shares