Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lexus: Jak przebiegała historia luksusowej marki?

Lexus i jego historia. Od czego się zaczęło, jak przebiegało i co można przewidywać w nadchodzących latach?
lexus lfa
LFA V10 to prawdziwa legenda. Powstało ich tylko 500 (fot. materiały prasowe)

Lexus to dziś masowy producent samochodów klasy premium. Od początku istnienia marki głównym mottem był rozwój motoryzacji pod kątem możliwie wysokiego luksusu i najnowszych technologii. Historia zaczęła się od prostego wyzwania, postawionego przez ówczesnego CEO Toyoty Eiji’ego Toyody. Polegało ono na stworzeniu nie tylko dorównującej najwyższym standardom, ultraluksusowej limuzyny, ale także znacznym podniesieniu poprzeczki na tym segmencie. Tajny projekt nazwano “F1”, czyli “Flagship 1” (po polsku – flagowiec). Jak to było dokładnie? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym timeline’m, od początku, do 2021 roku.

Lexus 1983-1988 – początki

lexus ls400
Pierwszy LS400 przejechał ogromną drogę, by dotrzeć do procesu produkcji seryjnej (fot. materiały prasowe)
 • Historia rozpoczyna się w sierpniu 1983 roku. Toyoda zapowiedział tajemne spotkanie w Japonii, na którym zderzyło się grono najlepszych inżynierów i stylistów marki. Główne pytanie brzmiało – “czy możemy stworzyć luksusowy samochód, który pokona najlepszych?”
 • Zespół od razu wziął się do pracy i jeszcze w tym samym roku powstało 400 prototypów. Sto zostało doszczętnie zniszczonych na możliwie szczegółowych testach zderzeniowych. Pozostałe 300 przejechało około w sumie 4,5 miliona kilometrów na trzech kontynentach. Wyzwaniu stworzenia wymarzonego samochodu Toyody stawiało czoło wtedy ponad 1400 inżynierów i 2300 techników. Każdy detal dopracowywano z możliwie dużą precyzją, a każdy możliwy błąd nie był tolerowany przez testerów jakości.
 • Proces tworzenia prototypów trwał 4 lata, aż do 1987 roku. Projekty limuzyny “F1” tworzone w dużej mierze z gliny w końcu obrały swój docelowy kształt, znanego nam dzisiaj pierwszego LS’a.
 • Rok później, w 1988, wybrano nazwę “Lexus“. Miała ona reprezentować luksus i wysokiej klasy technologię. Alternatywne nazwy, które brano pod uwagę, to “Alexis” i “Lexis”.

Lexus 1989 – 1993 – pierwsze samochody na rynku

ls400
Premiera LS400 – legendarnej limuzyny, która do dziś zachwyca swoimi rozwiązaniami (fot. materiały prasowe)
 • W 1989 roku marka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność pod nazwą Lexus. Zaprezentowano pierwszy model, czyli LS400. Samochód od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem i w pierwszym miesiącu sprzedano aż 3000 limuzyn. Od strony technicznej bardzo znaczące było stworzenie nowej technologii w pełni zautomatyzowanego spawania nadwozi, która tworzyła spawy o 1,5 raza wytrzymalsze od konwencjonalnych.
 • 1990 to rok wkroczenia na rynek Europejski z LS400 i udostępnieniem na rynek amerykański nowego, mniejszego, luksusowego sedana ES. Flagowego LSa poprawiono pod kątem aerodynamiki, zmieniając lekko kształt podwozia.
 • W roku 1991 zaczęły się pierwsze nagrody. W Stanach marka otrzymała koronę najlepszego importera aut luksusowych na tamtejszy rynek, wyprzedzając BMW i Mercedesa. Rozpoczęto też produkcje pierwszego coupé, SC400.
 • 1993 to rok premiery pierwszej generacji Lexusa GS300 na rynek Europejski. Premiera miała miejsce we Frankfurcie.

Lata 1995 – 2000

lexus rx300
Pierwszy luksusowy SUV – RX300 (fot. materiały prasowe)
 • 1995 był rokiem prezentacji Lexusa LS drugiej generacji. Wraz z modelem wprowadzono pierwszą w historii produkowanych seryjnie samochodów łamaną kolumnę kierowniczą, która pozytywnie wpłynęła na bezpieczeństwo i jest montowana do dziś.
 • Silnik LS400 przeszedł modernizację dwa lata później, w 1997. Dodano zmienną fazę rozrządu VVT-i, którą Toyota stosowała jeszcze przez wiele lat.
 • 1998 to rok kolejnych nagród za najlepiej sprzedające się luksusowe samochody w USA, tym razem wyprzedzając nawet rodzime, amerykańskie marki. Powstał też pierwszy luksusowy SUV – RX300. LS400 jako pierwsze w historii samochodów zyskało satelitarną nawigację.
 • W 1999 premierę miał kompaktowy sedan IS200, celujący głównie w rynek Europejski. Samochód wyposażono w sześciocylindrowy silnik Toyoty o pojemności 2 litrów i mocy 150 KM. Po raz pierwszy użyto także technologii LED w tylnych światłach pojazdu.
 • RX300 w Europie pojawił się w 2000 roku. Wtedy też zadebiutował nowy Lexus LS430, który wszedł na rynek z zawieszeniem pneumatycznym, regulującym się samodzielnie w zależności od ilości pasażerów w środku lub prędkości samochodu.

Lexus w latach 2001 – 2010

lexus lfa
LFA podczas testów na Nurburgingu (fot. materiały prasowe)
 • XXI wiek dla marki rozpoczął się wprowadzeniem piątego modelu, kabrioletu SC430. Samochód wyposażono w aluminiowy twardy dach, którego założenie miało trwać tylko 25 sekund.
 • Pierwszy hybrydowy SUV, RX400h, pojawił się w 2004 roku. Samochód wyrabiał normy emisyjne ówczesnych samochodów miejskich.
 • Co ciekawe, Lexus na rodzimym, japońskim rynku zadebiutował dopiero w 2005 roku. Sukces był murowany. Towarzyszyła mu premiera drugiej generacji IS i trzeciej GS.
 • Rok 2006 był rokiem premiery czwartej generacji LS’a, którego wyposażono w pierwszą na świecie, ośmiobiegową skrzynię automatyczną. Pojawił się też RX350. Rozwija się również rynek hybryd, wraz z wjazdem do salonów luksusowej limuzyny GS450h.
 • W 2007 wprowadzono pierwsze hybrydy z V8, wraz z premierą LS600h. Na rynek wjeżdża pierwszy usportowiony Lexus z serii “F”, czyli ISF.
 • 2009 był rokiem głównych testów wytrzymałościowych LFA z V10 pod maską. 24-godzinna gonitwa na Nurburgringu miała przynieść wszystkie niezbędne informacje do produkcji seryjnej.
 • W 2010 na rynek wchodzi pierwszy “luksusowy kompakt” marki, CT200h.

Lexus od 2011 do dziś

rx300
Wszystkie generacje Lexusa RX (fot. materiały prasowe)
 • Pierwszego i jedynego z 500 wyprodukowanych LFA doczekaliśmy się w Europie w 2011 roku. W 2012 kończy się produkcja supersamochodu.
 • 2013 rok to data premiery trzeciej generacji Lexusa IS.
 • RX czwartej generacji zadebiutował w 2015 roku. Wtedy zaprezentowano też koncept LF-FC, który rok później przekształcił się w model LC.
 • W 2017 mogliśmy zobaczyć pierwsze egzemplarze piątej generacji Lexusa LS.
 • 2018 to krok w stronę autonomiczności. Lexus wypuszcza pierwszą na świecie reklamę nadchodzącego modelu ES, całkowicie napisaną przez sztuczną inteligencję. Powstaje nowy hybrydowy układ napędowy, zdolny do przejechania zeroemisyjnie o ponad 50% więcej niż poprzedni.
 • Ważny dla marki był rok 2019. Wtedy z taśmy zjechał 10-cio milionowy Lexus, a model LFA V10 obchodził swoje 10 urodziny. Lexus LC doczekał się konceptu w wersji cabrio, a sama marka zaczęła rozwijać się pod kątem elektryfikacji, przedstawiając możliwości na przykładzie prototypu LF-30 Electrified.
 • Pierwszy, w pełni elektryczny samochód marki wszedł do seryjnej produkcji w 2020. Był to UX300e, a na czerwonym dywanie towarzyszyła mu kolejna generacja flagowego LS’a i finalny model kabrioleta LC.

Co będzie dalej? Dowiemy się pewnie w nadchodzących miesiącach. Jedno jest pewne – przyszłość marki będzie elektryzująca.

Lubicie Lexusy? Koniecznie dajcie znać na naszym Facebooku i Instagramie. Chętnie przeczytamy Wasze historie!

Total
0
Shares