Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Uważaj komu użyczasz auto. Mandat dla właściciela

Mandat to nic przyjemnego, zdarzają się sytuacje, kiedy go otrzymasz także w sytuacji, gdy wydaje Ci się, że wszystko gra. Oto jeden z takich przypadków.
Policja
(fot. Shutterstock)

W użyczaniu auta znajomym, czy pracownikom, nie ma nic wydawałoby się złego. Jednak bywają sytuacje, kiedy za użyczenie mandat może dostać właściciel samochodu. Taką sytuację odnotowali policjanci z Rawy Mazowieckiej, którzy ukarali mandatem właściciela busa, za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania pojazdami.

Jak się zachować podczas kontroli drogowej?

Patrol ruchu drogowego skontrolował na drodze wojewódzkiej 725 w Krukówce dostawczego Volkswagena. Samochodem kierował 32-letni mieszkaniec Rawy Mazowieckiej, który – jak się okazało – nie miał uprawnień do kierowania i obowiązywał go jeszcze 2-letni zakaz kierowania wszelkich pojazdów mechanicznych.

Co ciekawe, na miejscu pasażera siedział właściciel kontrolowanego busa. Był trzeźwy i miał prawo jazdy. Gdyby to on prowadził, kontrola zakończyłaby się bezstresowo. Tak jednak nie było. Właściciel nie miał wiedzy, że pracownik, któremu użyczył auto nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Niestety, choć rozumiemy właściciela, że mógł być zdziwiony, to jednak niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności. Właściciel auta został ukarany mandatem, za dopuszczenie osoby nie mającej wymaganych uprawnień do kierowania samochodem. Znacznie większe kłopoty mieć będzie mieć jednak kierujący. Za złamanie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz dalszy, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjant po służbie zatrzymał pirata

ten przypadek podajemy jako przykład, by użyczając auto znajomemu, pracownikowi, nie polegać wyłącznie na zaufaniu, ale sprawdzać, czy osoba, której udostępniamy nasz pojazd ma uprawnienia do jego prowadzenia. Policja przypomina:

Zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie podlega każe grzywny w wysokości 300 zł.

Z kolei zgodnie z art. 244 kodeksu karnego kierowca, który nie stosuje się do orzeczonego sądownie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd orzeka również obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Widzisz wypadek? Jak się zachować, gdy jesteś świadkiem?

Total
0
Shares