Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Zarówno opony wyłącznie sezonowe (w tym przypadku będziemy rozpatrywać jedynie opony zimowe), jak też opony wielosezonowe zwane też oponami całorocznymi mają plusy i minusy. Sens zakupu jednych lub drugich zależy nie tylko od możliwości samych opon, ale wręcz bardziej od tego jakie mamy auto i w jaki sposób z niego korzystamy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik wyjaśni wątpliwości dotyczące doboru optymalnego ogumienia, a także pozwoli dokonać właściwej decyzji.
Opony całoroczne mają grono swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że opony tego typu zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa i przyczepność w każdych warunkach, a jednocześnie nie zmuszają corocznie do dwukrotnego inwestowania w przekładanie opon w zakładzie wulkanizacyjnym. Z kolei przeciwnicy stosują popularną frazę, że “jak coś jest do wszystkiego to jest do…” – wszyscy wiemy o co chodzi. Kto ma rację? Obaj.
Uczciwa odpowiedź na pytanie, czy lepsze są opony stricte zimowe, czy wielosezonowe brzmi: to zależy. Czynników determinujących wybór typu ogumienia w sezonie zimowym jest wiele, postaramy się je wymienić. Jedno jest pewne już od razu: jazda na oponach letnich w zimie – nawet tak lekkiej jak ostatnia – to skrajna nieodpowiedzialność. Opony letnie w niskich temperaturach tracą swoje właściwości. W efekcie nawet na suchej nawierzchni nie spełniają swojego zadania – a gdy złapie gołoledź lub spadnie trochę śniegu to… Napiszemy jedynie tyle, że drogi publiczne to nie scena spektaklu “Gwiazdy tańczą na lodzie”. Na letnich w zimę dość szybko możemy się za to znaleźć w przydrożnym rowie.
Wracając do kwestii czy zimówki, czy całoroczne, ujmijmy to w kilku punktach:
- Przebieg. Kierowco, jeżeli jeździsz regularnie w naprawdę długie trasy, odpowiedź jest jedna: wybierz dedykowane ogumienie na sezon zimowy. Przy naprawdę dużych przebiegach opony wielosezonowe nawet nie przetrwają tych “wielu sezonów”, zatem ich zakup jest bez sensu. Natomiast jeżeli roczny przebieg to jakieś 10-20 tys. km to kupując dedykowane zestawy na sezon letni i zimowy ryzykujemy, że zanim opony ulegną zużyciu, to się po prostu zestarzeją. W takim przypadku wielosezonówki powinni się zdecydowanie sprawdzić. Tym bardziej, że wiele dostępnych na rynku modeli charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością.
- Nawierzchnia. Zaletą opon wielosezonowych jest dobre odprowadzanie wody, co jest też cechą opon zimowych. Większość opon wielosezonowych powstała w oparciu o opony zimowe, ale dostosowano je do tego, by – dosłownie – nie rozpuszczały się upalnym latem. Zmodyfikowana mieszanka przy pozostawieniu charakterystycznego dla zimówek układu lamelek pozwala toczyć się bezpiecznie na wielosezonówkach również latem. Choć – to od razu trzeba powiedzieć, opona całoroczna na gorącej, suchej nawierzchni spisze się gorzej niż dedykowana opona letnia wysokiej klasy.
- Dynamika. Opony wielosezonowe nie są stworzone do dynamicznej jazdy. Jeżeli dysponujecie szybkim, mocnym autem, które czasem decydujecie się wyprowadzić na tor – opony całoroczne to naprawdę kiepski pomysł. Jednak gdy wysokie obroty, ryk silników i wbijające w fotel przyśpieszenia to nie twoja bajka, a chcesz po prostu mieć pewność bezpiecznego poruszania się po drogach, zgodnie z przepisami – z dobrej opony całorocznej na pewno będziesz zadowolony.
Poniżej wybraliśmy godne polecenia opony całoroczne (wielosezonowe). Pamiętając o wcześniej wyjaśnionych regułach decydujących o doborze konkretnego typu ogumienia, mamy nadzieję, że poniższe zestawienie najwyżej notowanych opon w testach organizacji ADAC ułatwi wam wybór. Wyjaśnię tylko, że pod uwagę bierzemy testy przeprowadzone przez ADAC w ostatnich dwóch latach (od 2018 roku). Zdecydowaliśmy się nie uwzględniać starszych wyników testów, gdyż w branża oponiarska rozwija się dynamicznie, a zależało nam by proponować wam możliwie najnowocześniejsze i sprawdzone przez ekspertów rozwiązania. Ceny proponowanych opon podajemy dla dwóch najpopularniejszych rozmiarów.
Nexen N Blue 4 Season
Ten model okazał się najlepszy w przeprowadzonym przez ADAC teście opon wielosezonowych w rozmiarze 175/65 R14. Badanie przeprowadzono w 2018 roku. Opony marki Nexen uzyskały najwyższą notę 2,7 w teście. Wyjaśnię tylko, że ADAC wyróżnia produkty w skali szkolnej – niemieckiej, czyli im niższa wartość tym lepiej, wynik powyżej 4,8 oznacza niezadowalający produkt. Jeżeli chodzi o typ nawierzchni, opona ta wypada bardzo dobrze na mokrej nawierzchni. Nieznacznie gorzej radzi sobie na śniegu i na kompletnie suchej nawierzchni., ale znów na oblodzonej jezdni okazała się bezkonkurencyjna w całym teście. W efekcie mamy produkt, który zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas deszczów (niezależnie, czy zimą czy latem), a także utrzyma trakcję gdy w trasie zaskoczy nas oblodzenie. Mimo, że na śniegu ta opona wypadła słabiej to i tak jest znacznie lepsza od jakiejkolwiek opony letniej. Smaczku dodaje fakt, że jest to opona klasy budżetowej, a nie produkt premium. Zwracam też uwagę, że to propozycja dla kierowców, którzy nie jeżdżą dużo. Trwałość tego modelu została oceniona niżej niż w pozostałych naszych propozycjach. Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę z wynikami w serwisie ADAC.
- Cena dla rozmiaru 195/65 R15: ok. 200 zł
- Cena dla rozmiaru 205/55 R16: ok. 230 zł
Continental AllSeasonContact
Opona ta okazała się bardzo dobra nie w jednym, a dwóch testach. W pierwszym, wspomnianym wcześniej uplasowała się zaraz za oponami Nexena (nota 3.0). Natomiast w drugim, tegorocznym teście opon do średniej klasy SUV-ów (rozmiar 235/55 R17) produkt Continentala był już najlepszy. Trzeba jednak zauważyć, że choć najlepszy, to otrzymana nota 3,6 oznacza ocenę w zasadzie dostateczną (coś pomiędzy polską czwórką z minusem, a trójką z plusem). Opona ta okazała się stosunkowo dobra na mokrej nawierzchni i zadowalająca na śniegu. Najgorzej (choć wciąż dobrze) spisała się na zupełnie suchej drodze. Sprawdzi się u spokojnych kierowców. Podobnie jak praktycznie wszystkie “wielosezonówki” to nie są opony do dynamicznej jazdy. Warto też zauważyć, że opony te (w mniejszym rozmiarze) odnotowały najlepszy wynik jeżeli chodzi o wpływ na zużycie paliwa. Zainteresowanych odsyłam do szczegółowych wyników w pierwszym teście i w drugim teście ADAC.
- Cena dla rozmiaru 195/65 R15: ok. 260 zł
- Cena dla rozmiaru 205/55 R16: ok. 340 zł
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2
Kolejny produkt, który wypadł bardzo dobrze w obu testach ADAC dotyczących wielosezonowych opon. Goodyear uzyskał miejsca: trzecie w mniejszym rozmiarze (ocena 3,3) i drugie w teście opon dla średnich SUV-ów (ocena 3,8). Opona ta wyróżniła się bardzo dobrymi parametrami na mokrej nawierzchni (w teście mniejszych rozmiarów okazała się w tym najlepsza), nieco gorzej razi sobie ze śniegiem i z nawierzchnią suchą. Eksperci ADAC bardzo wysoko też ocenili jej trwałość – w obu testach w kategorii “zużycie” opony Goodyeara uzyskały doskonałą notę 1.0. Jak zwykle szczegółowe wyniki na stronie ADAC: test pierwszy oraz test drugi.
- Cena dla rozmiaru 195/65 R15: ok. 260 zł
- Cena dla rozmiaru 205/55 R16: ok. 320 zł
Nokian Weatherproof
Opony marki Nokian w obu wspomnianych testach ADAC uplasowały się na wysokim, czwartym miejscu (noty: 3,4 dla mniejszego rozmiaru i 3,9 dla większych opon). W mniejszym rozmiarze produkt ten okazał się bezkonkurencyjny na śniegu spośród wszystkich opon wielosezonowych. Nokiany dobrze wypadły również na mokrej nawierzchni. Słabością jest zachowanie na suchych drogach, ale i tak jest ono znacznie lepsze od jazdy zimową oponą po suchej drodze latem. Również te opony wyróżniono za wysoką trwałość i niewielkie zużycie. Wersja dla SUV-ów okazała się jednak dość głośna. Ponownie zainteresowanych odsyłam to wyników tej opony w teście mniejszych rozmiarów i teście opon dla SUV-ów.
- Cena dla rozmiaru 195/65 R15: ok. 230 zł
- Cena dla rozmiaru 205/55 R16: ok. 300 zł
Michelin CrossClimate+
Ostatnia nasza propozycja to opona szczególna. Wyróżnia ją przede wszystkim technologia. Michelin spróbował zupełnie innego podejścia i przygotował oponę wielosezonową zbudowaną na bazie opony letniej, a nie zimowej (jak w przypadku innych wielosezonówek). Widać to wyraźnie gdy porównamy strukturę bieżnika Michelin CrossClimate+ z innymi oponami całorocznymi. Opona Michelin w tegorocznym teście uplasowała się na trzecim miejscu (w starszym teście nie brała udziału – tego modelu nie było jeszcze wówczas na rynku – była starsza generacja, bez “plusa” w nazwie, ale wypadła znacznie gorzej). Naszym zdaniem jest to produkt godny zainteresowania ze względu na dwie specyficzne cechy – to najlepsza opona wielosezonowa na suchą nawierzchnię. Gorzej radzi sobie na śniegu, ale znacznie lepiej od jakiejkolwiek opony letniej. Ponadto Michelin CrossClimate+ jest też najtrwalszą oponą – w kategorii “zużycie” uzyskała najwyższą możliwą – idealną – notę 0,6! O ile wcześniej wspominaliśmy, że wielosezonówki są dla osób, które jeżdżą raczej nieduże przebiegi, to można stwierdzić, że w przypadku Michelin, mamy wyjątek od tej reguły. To opona całoroczna dla tych, którzy robią nieco większe przebiegi, ale zimą nie zamierzają wybrać się w Alpy.
- Cena dla rozmiaru 195/65 R15: ok. 300 zł
- Cena dla rozmiaru 205/55 R16: ok. 370 zł
Na koniec zwracam uwagę, żeby naszych propozycji nie czytać w sposób, że pierwsza to najlepsza, a ostatnia – najgorsza. Wszystko zależy do tego w jaki sposób, na jakim terenie i w jakim aucie będziemy z tych opon korzystać. Każda z propozycji ma swoje zalety jak i wady – wszak ideałów nie ma. I jeszcze jedna istotna kwestia – wszystkie wymienione przez nas opony całoroczne mają oznaczenie 3PMSF (charakterystyczna śnieżynka na tle trzech szczytów górskich). To oznacza, że spełniają one wymogi prawne państw, które nakładają na kierowców obowiązek zakładania właściwego typu ogumienia w sezonie zimowym. Udanych wyborów i szerokiej drogi!