Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jakimi pojazdami wojskowymi dysponuje Ukraina?

Pojazdy Ukrainy – jakimi pojazdami dysponują siły zbrojne naszego zaatakowanego przez Rosjan sąsiada? Prześledźmy te konstrukcje.
Ukraiński BMP-2 (fot. Віталій / Wikimedia)

Ukraina cały czas wytrwale stawia opór najeźdźcy. Nie jest tajemnicą, że jej potencjał militarny jest mniejszy od rosyjskiego, przyjrzyjmy się jednak jakimi pojazdami wojskowymi dysponują dziś nasi sąsiedzi dzielnie broniący swojego kraju przed rosyjskim agresorem. Choć wciąż wiele pojazdów w służbie Ukrainy pamięta czasy ZSRR, to od 2014 roku, czyli momentu aktywacji separatystów na wschodzie Ukrainy i przejęcia Krymu przez Rosjan, udało się Ukrainie zmodernizować wiele jednostek.

Pojazdy Ukrainy -Czołgi: Czołg T-84

Ukraiński czołg podstawowy T-84 (fot. domena publiczna)

Ukraiński czołg podstawowy opracowany w 1994 roku, stanowiący modernizację starszej, radzieckiej konstrukcji, czołgu T-80UD. Modernizację zaprojektowały zakłady zbrojeniowe w Charkowie. Czołg napędza 6-cylindrowy silnik wysokoprężny KMDB 6TD-2 o pojemności 16,3 litra o mocy 1200 KM, stosunek mocy do masy wynosi 26 KM na tonę. Maksymalna prędkość na drodze to 65 km/h.

Czołg BM Oplot (T-84 Oplot-M)

Czołg podstawowy BM Oplot (fot. VoidWanderer / Wikimedia)

Najnowszy czołg na wyposażeniu ukraińskiej armii, będący z kolei głęboką modernizacją opisanego wyżej T-84. Najmocniejszy wariant tego wozu napędzany jest przez 6-cylindrowy diesel KMDB 6TD-3 o mocy 1500 KM. Jednostka jest cięższa od T-84, ale dzięki większej mocy ma jeszcze wyższy współczynnik mocy do masy: 30 KM/tonę. Maksymalna prędkośc na drodze to 70 km/h, w terenie do 45 km/h.

Czołg T-64

Czołg T-64BW Model 2017 – najnowsza odmiana ukraińskich T-64 (fot. Сергій Попсуєвич / Wikimedia)

To najstarszy czołg wciąż znajdujący się na wyposażeniu armii Ukrainy. Konstrukcja radziecka z lat 60. XX wieku. W jednostkach polowych służy obecnie najprawdopoodbniej najnowsza jego wersja T-64BW. Czołgi te wyposażono m.in. w nowe obrazowanie termowizyjne, czy wymienne moduły pancerza reaktywnego.

Czołg T-72

Czołg T-72AMT (fot. VoidWanderer / Wikimedia)

Również bardzo stara już konstrukcja posowiecka (jednostki T-72 służyły w ZSRR od 1974 roku), dodatkowo stanowiąca problem dla Ukrainy o tyle, że czołgi te produkowane były w zakładach Uralwagonzawod zlokalizowanych w Rosji, a nie – jak np. T-64 – w ukraińskim Charkowie. Wiele egzemplarzy T-72 Ukraina sprzedała. Te, które dało się naprawić w sposób improwizowany przez zakłady we Lwowie wciąż służą w wojskach liniowych Ukrainy.

Pojazdy Ukrainy – Bojowe wozy piechoty: BMP-2

Ukraiński BMP-2 (fot. Віталій / Wikimedia)

Bojowy wóz piechoty konstrukcji radzieckiej (w Polsce znany pod nazwą BWP-2). Wóz napędza wysokoprężny, sześciocylindrowy silnik UTD20S1 o mocy ok. 300 KM. Moc znacznie mniejsza niż ww czołgach, ale wynika to z mniejszej masy (14,4 tony), warto zaznaczyć, że jest to jednostka pływająca. Prędkość maksymalna na drodze to 65 km/h.

Bojowy wóz piechoty BMP-1

Bojowy wóz piechoty BMP-1 (fot. Wikimedia)

Przestarzały, poradziecki poprzednik wyżej opisanego BMP-2, mimo to Ukraińcy wysiłkiem pracowników zakładów pancernych w Żytomierzu zmodernizowali i wciąż wykorzystują pamiętającą lata 60. ubiegłego wieku konstrukcję. Również w tym przypadku pojazd napędza silnik wysokoprężny, wolnossący UTD-200 o mocy ok. 300 KM. Maksymalna prędkość ok. 65 km/h. Jest to również jednostka pływająca.

Wóz bojowy piechoty BMD-1

Lekki wóz bojowy piechoty BMD-1 zaprojektowany dla wojsk powietrzno-desantowych (fot. Wikimedia)

Kolejny posowiecki sprzęt, lekki (7,5 t.) wóz bojowy piechoty przeznaczony jednak dla jednostek powietrzno-desantowych. Wóz napędza silnik diesla 5D20 (pięciocylindrowy) o mocy 240 KM. Jest to również jednostka pływająca, szybkość maksymalna na drodze to 65 km/h.

Pojazdy Ukrainy – transportery opancerzone: BTR-4

Transporter opancerzony BTR-4 (fot. domena publiczna)

Tym razem konstrukcja ukraińska zaprojektowana w zakładach w Charkowie. Ten kołowy transporter opancerzony stanowi platformę nośną dla wozów zarówno o przeznaczeniu liniowym, jak też opancerzonych ambulansów, pojazdów ewakuacyjnych, naprawczych, czy wozów dowodzenia. BTR-4 występuje w wersjach z ukraińskim silnikiem wysokoprężnym 3TD-2 o mocy 500 KM lub z niemiecką jednostką napędową Deutz BF6M1015CP o mocy 450 KM.

Transporter opancerzony BTR-3

Transporter opancerzony BTR-3 (fot. Wikimedia)

Ukraińska modyfikacja i modernizacja bazująca na wcześniejszej, sowieckiej konstrukcji transportera BTR-80. W stosunku do poprzednika wóz jest wyposażony w nową wieżę z silniejszym uzbrojeniem. Pojazd napędza 6-cylindrowy diesel produkcji niemieckiej, silnik Deutz BF6M1015 o mocy ok. 320 KM.

Transporter opancerzony BTR-80

Ukraiński transporter opancerzony BTR-80 (fot. SFJZ13 / Wikimedia)

Wykorzystywany przez Ukrainę, posowiecki transporter z lat 80. XX wieku. Pojazd napędza silnik wysokoprężny KamAZ 7403 o mocy 260 KM. Masa bojowa tego wozu to 13,6 tony. Jest to także jednostka pływająca osiągająca na drodze utwardzonej prędkość do 80 km/h.

Lekki transporter opancerzony Kozak-2

Lekki transporter opancerzony Kozak-2 (fot. Artemis Dread / Wikimedia)

Ukraiński pojazd opancerzony z napędem 4×4 opracowany przez ukraińską firmę zbrojeniową NPO Practika. Pojazd może przewozić 11 osób, na dachu może mieć zamontowany granatnik lub karabin maszynowy.

Lekki transporter opancerzony KrAZ Spartan

KrAZ Spartan (fot. Atermis Dread / Wikimedia)

Choć KrAZ to zakłady ukraińskie, tym razem mowa o kanadyjskiej konstrukcji, którą Ukraina produkuje na swoje potrzeby na licencji. Oryginalny Spartan jest napędzany przez 6,7-litrowego turbodiesla V8 produkcji Forda. Generowana przez ten silnik moc to 400 KM, ładowność 1,1 tony. Pojazd mieści 6 osób i jest w stanie jechać po drodze z szybkością 110 km/h.

Lekki transporter opancerzony Dozor B

Transporter opancerzony Dozor-B (fot. Zinnsoldat / Wikimedia)

Pojazd z napędem 4×4 produkcji ukraińskiej, produkowany także w Polsce na licencji przez firmę Mista. Pojazd wyposażany jest w dwa typy silników, jeden to diesel Iveco 8142.38.11, drugi to niemiecka wysokoprężna jednostka Deutz BF 4M 1013 FC, rzędowy, czterocylindrowy diesel o mocy 160 KM i 700 Nm momentu obrotowego.

Lekki transporter opancerzony Novator

Transporter opancerzony Novator (fot. Zinnsoldat / Wikimedia)

Kolejna konstrukcja ukraińska, pojazd nowy (produkowany od 2019 roku), wykorzystywany w różnych służbach naszego sąsiada (nie tylko armia, ale również straż graniczna itp.). Pojazd napędza turbodiesel V8 o pojemności 6,7 litra i mocy 300 KM. Maksymalna szybkość jaką Novator jest w stanie rozwinąć na drodze to 140 km/h.

Lekki wielozadaniowy pojazd kołowy Humvee (HMMWV)

Humvee (fot. domena publiczna)

To oczywiście doskonale znany sprzęt armii amerykańskiej. Przekazany Ukrainie (pierwsza partia) już w 2015 roku. Ukraina korzysta z różnych odmian tego pojazdu (ambulanse, wozy zwiadu itp.). Pojazd może być napędzany różnymi silnikami – wszystkie z nich to V8 o pojemnościach 6.2 i 6.5 litra, jest też wersja turbodoładowana.

Opancerzony pojazd rozpoznawczy BRDM-2

Ukraiński BRDM-2 (fot. Sergio Hoffman / Wikimedia)

Przestarzała dziś konstrukcja, która jednak, z braku alternatyw, wciąż służy w wojskach Ukrainy. Konstrukcja sowiecka, pamiętająca lata 60. XX wieku. Bazowy model napędzany był gaźnikowym, widlastym V8 radzieckiej konstrukcji o mocy 140 KM.

Transporter opancerzony Saxon

Transporter opancerzony Saxon (fot. Wikimedia)

Ten transporter opancerzony to konstrukcja brytyjska, która w wojskach Ukrainy pełni rolę pancernego centrum dowodzenia. Saxony używane są przez m.in. siły artyleryjskie do koordynacji wsparcia ogniowego. Pojazd napędza 6-cylindrowy diesel Bedford 500 o mocy 164 KM. Maksymalna prędkość to 96 km/h.

Bogdan 2351

Bogdan 2359 (fot. Zinnsoldat / Wikimedia)

Produkowany na Ukrainie Bogdan 2351 to nic innego jak chiński pick-up Great Wall Wingle 5. Ukraina zaadaptowała pojazd do swoich potrzeb w 2018 roku, aktualnie korzysta z ok. 350 takich wozów (głównie w roli ambulansów). Nie wiemy z jakim silnikiem pracuje ukraińska wersja, oryginalna chińska konstrukcja oferowana była z czterema wariantami napędu, dwoma benzynowymi i dwoma dieslami. Wszystkie jednostki są czterocylindrowe ich pojemności wynoszą od 2.0 do 2.8 litra.

Ciężarówka KrAZ-5233VE

KrAZ-5233VE (fot. Artemis Dread / Wikimedia)

Na koniec jeszcze jedna ukraińska konstrukcja opracowana przez firmę KrAZ z miasta Krzemieńczuk. Wersja 5233 to czterokołowy pojazd ciężarowy o ładowności od 6 do 10 ton. Napędza go silnik V8 o pojemności 14,86 litra i mocy 330 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym 1275 Nm. Prędkość maksymalna załadowanego wozu to 100 km/h, pojazd wykorzystywany zarówno do przewozu towarów, jak i żołnierzy.

Wojna na Ukrainie wiele zmienia

Total
9
Shares