Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile będzie kosztować ładowanie w Greenway? Idą zmiany

Greenway Polska opublikował nowy cennik ładowania. Zmiany zaczną obowiązywać od 1.04.2022 roku. Prąd będzie droższy, a to nie jedyne zmiany.
Volvo S60 Recharge T8 Polestar Engineered na stacji GreenWay
Na stacji GreenWay (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Greenway Polska ogłosił zmianę cennika, nowe stawki zaczną obowiązywać na stacjach ładowania tego operatora od 1 kwietnia 2022 roku. I to nie jest prima aprilis. Czy będzie drożej? Tak, cena za kilowatogodzinę wzrośnie średnio o 16 proc., a opłaty abonamentowe o 14 proc. Jak wyjaśnia operator, wynika to z inflacji i rosnących cen produkcji i dystrybucji energii. Operator uprościł jednocześnie stawki. Oto co się zmienia.

Ile kosztuje ładowanie w Polsce?

Na początek spójrzmy na wciąż obowiązujący cennik:

Aktualny cennik ładowania aut elektrycznych w sieci Greenway – obowiązujący do 30 marca 2022 roku (źr. Greenway Polska)

Jak widać stawka za kilowatogodzinę jest uzależniona od wybranego przez użytkownika planu abonamentowego oraz od czterech poziomów mocy/typów ładowarek. Od 1 kwietnia 2022 podział stawek zostanie nieco uproszczony. Poniżej nowy cennik:

Nowy cennik Greenway od 1 kwietnia 2022 (źr. Greenway Polska)

Greenway zmienia także naliczanie czasu ładowania

Ładowarka sieci Greenway
“Darmowy” czas na ładowarce DC zostanie skrócony do 60 minut bez względu na abonament, w przypadku ładowarek AC to 120 minut, z wyjątkiem godzin 21:00 – 7:00 (fot. Greenway)

Jak widać odseparowano stawki za ładowanie w przypadku stacji AC i DC, a także zwiększono próg mocy w pierwszym przedziale cen dla punktów ładowania DC do 100 kW. Ponadto ujednolicono czas bez opłat. W przypadku ładowarek AC za samą energię zapłacimy tylko, gdy ładowanie będzie trwało nie dłużej niż 180 minut i to niezależnie od posiadanego abonamentu (jeszcze dziś posiadacze najdroższego abonentu Energia Max mogą liczyć na 480 minut “darmowego” czasu na ładowarce). W przypadku stacji DC czas nie będzie rozliczany tylko przez pierwszą godzinę ładowania. Każda nadmiarowa minuta powyżej progu 180 minut (dla ładowarek AC) i 60 minut (dla stacji DC) kosztować ma 0,34 zł. Jest od tej reguły wyjątek – w przypadku ładowarek AC w godzinach 21:00 – 7:00 następnego dnia opłata za nadmiarowy czas nie obowiązuje.

Jak ładować auto w domu?

Greenway: karty RFID nie będą już bezpłatne

Do końca marca każdy nowo zarejestrowany użytkownik może otrzymać jedną kartę RFID gratis (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Oprócz tego operator wprowadził następujące zmiany od 1 kwietnia 2022 roku:

  • Wprowadzono opłatę za wydanie karty RFID (nawet pierwszej), argumentując, że jej wybór przy rejestracji użytkownika jest opcjonalny (wciąż można korzystać z ładowarek za pośrednictwem aplikacji, która jest i pozostaje bezpłatna)
  • Ilość kart RFID przypisanych do danego kierowcy ograniczono do jednej
  • Ładowanie na jednym koncie kierowcy z aktywnym planem Energia Plus lub Energia Max (czyli płatne poziomy abonamentowe) ograniczone zostanie do jednego pojazdu.
  • Wprowadza się również zasadę automatycznej zmiany planu na Energia Standard (bezpłatny, z wyższymi stawkami za 1 kWh) z planów płatnych (Energia Plus lub Energia Max) w przypadku powstania zaległości w płatnościach.

Warto też zaznaczyć, że mimo zmian cen, do końca lipca br w cenniku Greenway obowiązują obniżone do 5 proc. stawki podatku VAT (to efekt rządowej tarczy antyinflacyjnej). Od sierpnia ceny za energię, zatem również za ładowanie aut w sieci Greenway, ponownie wzrosną.

Elektromobilni walczą o ryczałt na ładowanie elektryków z domowych ładowarek

Total
0
Shares