Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile kosztuje ładowanie samochodu w Polsce?

Ładowanie samochodu elektrycznego ma być tańsze od tankowania samochodu spalinowego. Czy to prawda na publicznych stacjach ładowania?
Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego? (fot Shutterstock)

Cykl ELEKTROMOBILNOŚĆ #24. Tym razem przyglądamy się kilku polskim sieciom stacji ładowania, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego u poszczególnych operatorów i jak to się ma do kosztów tankowania auta spalinowego?

Nasze zestawienie to nie tylko ceny ładowania w najpopularniejszych sieciach operatorskich w Polsce, ale też porównanie ile będzie nas kosztować przejechanie 100 km autem elektrycznym przy założeniu, że posiadany pojazd zużywa 25 kWh/100 km, co jest dość realistycznym założeniem zimą w przypadku większości modeli dostępnych na polskim rynku.

Ile mamy aut elektrycznych i ładowarek w Polsce?

GreenWay Polska – tanie ładowanie? Niekoniecznie.

GreenWay Polska to jeden z najpopularniejszych operatorów stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce. Firma dysponuje najbardziej rozbudowaną siecią szybkich stacji ładowania prądem stałym (DC), jednak w ilości stacji ładujących prądem przemiennym liderem jest obecnie Orlen. Operator ten chwali się obecnie 1071 punktami ładowania w swojej sieci. Ile kosztuje ładowanie na stacjach ładowania tego operatora? Zgodnie z oficjalnym cennikiem stawka zależy od tego, czy jesteśmy czy też nie, zarejestrowanym klientem operatora. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać np. w aplikacji mobilnej. Warto to zrobić, bo dzięki temu za energię pobraną ze stacji ładowania zapłacimy mniej. Jak prezentują się ceny ładowania. Oto oficjalny cennik GreenWay Polska:

Oficjalny, aktualny cennik ładowania w sieci GreenWay Polska (źr. GreenWay Polska)

Jak widać różnice w cenach 1 kWh zależą zarówno od mocy ładowania jak i od tzw. planu jaki posiadamy. Najdrożej jest w przypadku ładowania jednorazowego: od 1,59 zł/kWh do 2,99 zł/kWh. Dlatego jeżeli zamierzamy choćby okazjonalnie korzystać z ładowarek tej sieci warto przejść na bezpłatny plan standardowy, co redukuje ceny za kWh do poziomu od 1,29 zł/kWh do 2,59 zł/kWh. Wybór tzw. planów korzystnych cen to już rozwiązania dla posiadaczy aut elektrycznych, którzy regularnie zamierzają korzystać ze stacji ładowania tej sieci. Ceny za 1 kWh są w tych planach niższe, ale wymagana jest stała, comiesięczna opłata abonamentowa. Policzmy, ile kosztuje jednorazowe doładowanie 25 kWh (co powinno wystarczyć na przejechanie 100 km), a ile energia niezbędna na 1000 km i 2000 km trasy (odpowiednio 250 kWh i 500 kWh):

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 32,25 zł (AC i DC do 25 kW w planie standardowym) do 74,75 zł w przypadku ładowania jednorazowego na najszybszej ładowarce DC >140 kW.
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 302,49 zł (plan ENERGIA PLUS, ładowanie AC i DC do 25 kW) do 747,5 zł za najszybsze ładowanie w trybie jednorazowym.
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 584,99 zł (plan ENERGIA MAX, ładowanie AC i DC do 25 kW) do 1495 zł za najszybsze ładowanie w trybie jednorazowym.

Jak widać płatne plany abonamentowe opłacają się w przypadku częstszego korzystania z ładowarek. Przy dystansie 1000 km miesięczne optymalnym wyborem jest plan ENERGIA PLUS, w którym nawet w przypadku najszybszego (i najdroższego ładowania), koszt 250 kWh wynoszący z abonamentem 502,49 zł będzie i tak o niemal 150 zł niższy niż w przypadku ładowania jednorazowego. Jeżeli miesięcznie autem elektrycznym pokonujemy jeszcze dłuższe dystanse, wtedy opłacalny staje się plan z najwyższym abonamentem i najniższymi cenami za 1 kWh.

Jak wypada GreenWay w porównaniu np. z tankowaniem samochodu spalinowego zużywającego 7 l paliwa na 100 km? Zakładając, że 1 l paliwa kosztuje 6 zł, koszt przejechania dystansu 100 km, 1000 km i 2000 km przedstawia się następująco:

 • 100 km – 42 zł
 • 1000 km – 420 zł
 • 2000 km – 840 zł

Jak widać korzystanie z szybkiego ładowania na stacjach GreenWay wcale nie jest tańsze od tradycyjnych paliw (a przynajmniej nie w każdym przypadku). Warto zaznaczyć, że powyższe wyliczenia kosztów ładowania nie uwzględniają opłat za czas na ładowarce, zwracamy uwagę, że powyżej pewnego czasu każda minuta na ładowarce również jest płatna.

Orlen Charge – ładowanie wreszcie bez przedpłaty

Sieć ładowarek należących do PKN Orlen, po przejęciu punktów operatora Energa jest dziś największa w Polsce, jednak wynika to z dużej liczby stacji AC, pod względem szybkich ładowarek DC liderem pozostaje GreenWay. Orlen Charge dotychczas nie cieszyło się szczególną popularnością ze względu na irytujący wymóg podczas korzystania ze stacji ładowania – konieczność tzw. “preautoryzacji środków” czyli po prostu blokowania kwoty 150 zł lub 200 zł (zależnie od mocy używanej stacji ładowania) na koncie klienta. Nie dalej jak tydzień temu Orlen poinformował, że kończy z tą praktyką – blokad na kontach klientów nie będzie. Jak kształtują się ceny?

Cennik Orlen Charge (źr. Orlen)

Jak widać cennik tego operatora jest znacznie prostszy. Policzmy nasze przykładowe koszty:

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 35,75 zł (AC) do 59,75 zł w przypadku ładowania DC na stacji o mocy większej niż 50 kW.
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 357,50 zł (AC) do 597,5 zł za najszybsze ładowanie DC.
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 715 zł (AC) do 1195 zł za najszybsze ładowanie DC.

W powyższych wyliczeniach nie uwzględnialiśmy dodatkowych opłat za czas ładowania. Jak widać jedynie najtańsze i najwolniejsze ładowarki są cenowo konkurencyjne z tankowaniem klasycznych paliw.

Tauron

Cennik ładowania w sieci Tauron (źr. Tauron)

Tauron, podobnie jak Greenway rozróżnia klienta na zarejestrowanego i niezarejestrowanego oferując różne stawki zależnie od statusu. Niezarejestrowani płacą drożej. Oto jak wyglądają koszty w tej sieci.

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 30,25 zł (AC; klient zarejestrowany) do 57,75 zł (Gość, korzystający z punktu DC).
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 302,50 zł (AC; klient zarejestrowany) do 577,5 zł (Gość, korzystający z punktu DC).
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 605 zł (AC) do 1155 zł (Gość, korzystający z punktu DC).

Jak widać również w tym przypadku pobór energii elektrycznej będzie tańszy niż tankowanie auta spalinowego spalającego 7 l/100 km tylko w przypadku korzystania z wolniejszych stacji AC.

Revnet

Cennik ładowania w sieci Revnet (źr. Revnet)

Jeszcze prostszą strategię cenową obrał operator sieci Revnet. W tym przypadku aby móc w ogóle się naładować, należy dysponować aplikacją mobilną i zarejestrować się w usłudze (jest to bezpłatne). Jak wyglądają koszty tym razem?

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 27,25 zł (AC) do 46,25 zł (DC).
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 272,50 zł (AC) do 462,5 zł (DC).
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 545 zł (AC) do 925 zł (DC).

Podobnie jak wcześniej – ładowanie AC jest tańsze niż paliwa kopalne, ale już DC tak korzystnie nie wypada. W przypadku sieci Revnet nie jest to jednak problem, gdyż stacji DC w Polsce praktycznie nie ma, wszystkie znalezione przez nas punkty to stacje DC o mocy do 22 kW.

EV+

Stacja ładowania sieci EV+ (fot. evplus.com)

Kolejny operator stacji ładowania w Polsce, oferuje dostęp za pośrednictwem karty RFID, aplikacji mobilnej jak i ad hoc (bez konieczności rejestracji), ceny przedstawiają się następująco:

Cennik sieci EV+ (źr. EV+)

Jak widać operator ten stosuje podobne rozwiązanie co GreenWay: abonamenty. Jednocześnie firma ta nie daje ani minuty postoju gratis, zatem każda minuta ładowania to dodatkowo 5 lub 10 groszy, zależnie od typu i mocy ładowarki, z jakiej korzystamy. Koszty szacunkowe obliczamy przy umownym założeniu, że spędzamy godzinę na ładowarce przy 25 kWh. Powyższy cennik ma znaczenie praktyczne tylko do drugiego wiersza, ładowarek o mocy >150 kW nie ma w Polsce w tej sieci. Dlatego nasze wyliczenia opieramy tylko na dwóch typach stacji: AC i DC do 100 kW.

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 33 zł (AC, plan START) do 58 zł (DC w płatności jednorazowej).
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 310 zł (AC; plan COMFORT) do 580 zł (DC w płatności jednorazowej).
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 560 zł (AC; plan COMFORT) do 1160 zł (DC).

E:on (dawniej Innogy)

Stacja ładowania e:on (fot. e:on)

W przypadku tego operatora stawka jest najprostsza z możliwych: 1,49 zł za kWh. Żadnych opłat za czas, żadnych abonamentów itp. Jak się kształtują nasze przykładowe koszty?

 • Koszt doładowania 25 kWh: 36,25 zł
 • Koszt doładowania 250 kWh: 362,50 zł
 • Koszt doładowania 500 kWh: 725 zł

W tym przypadku ładowanie będzie nieco tańsze od kosztów klasycznego paliwa dla auta spalinowego, ale trzeba pamiętać, że e:on dysponuje jedynie stacjami AC o niezbyt szybkim ładowaniu (do 22 kW mocy). Zatem może i taniej, ale dłużej. A przecież wszyscy znamy powiedzenie – czas to pieniądz. Ładowanie w domu to optymalny sposób “tankowania” auta elektrycznego. Gdy zechcemy pojechać gdzieś dalej, tanio już nie będzie.

Spalinowe czy elektryczne? Porównujemy koszty wybranych modeli

Total
26
Shares