Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile kosztuje ładowanie samochodu w Polsce?

Ładowanie samochodu elektrycznego ma być tańsze od tankowania samochodu spalinowego. Czy to prawda na publicznych stacjach ładowania?
Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego? (fot Shutterstock)

Tym razem przyglądamy się kilku polskim sieciom stacji ładowania, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego u poszczególnych operatorów i jak to się ma do kosztów tankowania auta spalinowego?

Nasze zestawienie to nie tylko ceny ładowania w najpopularniejszych sieciach operatorskich w Polsce, ale też porównanie ile będzie nas kosztować przejechanie 100 km autem elektrycznym przy założeniu, że posiadany pojazd zużywa 25 kWh/100 km, co jest dość realistycznym założeniem zimą w przypadku większości modeli dostępnych na polskim rynku.

Ile mamy aut elektrycznych i ładowarek w Polsce?

GreenWay Polska – tanie ładowanie? Niekoniecznie.

GreenWay Polska to jeden z najpopularniejszych operatorów stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce. Firma dysponuje najbardziej rozbudowaną siecią szybkich stacji ładowania prądem stałym (DC). Ile kosztuje ładowanie na stacjach ładowania tego operatora? Zgodnie z oficjalnym i aktualnym cennikiem (obowiązującym od 1.11.2022 do 31.12.2022) stawka zależy od tego, czy jesteśmy czy też nie, zarejestrowanym klientem operatora. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać np. w aplikacji mobilnej. Warto to zrobić, bo dzięki temu za energię pobraną ze stacji ładowania zapłacimy mniej. Jak prezentują się ceny ładowania. Oto oficjalny cennik GreenWay Polska:

Aktualny cennik GreenWay Polska (źr. GreenWay Polska

Jak widać różnice w cenach 1 kWh zależą zarówno od mocy ładowania jak i od tzw. planu jaki posiadamy. Najdrożej jest w przypadku ładowania jednorazowego: od 1,88 zł/kWh do 3,24 zł/kWh. Dlatego jeżeli zamierzamy choćby okazjonalnie korzystać z ładowarek tej sieci warto przejść na bezpłatny plan standardowy (czyli po prostu zarejestrować się w usłudze), co redukuje ceny za kWh do poziomu od 1,67 zł/kWh do 2,77 zł/kWh. Wybór tzw. planów korzystnych cen to już rozwiązania dla posiadaczy aut elektrycznych, którzy regularnie zamierzają korzystać ze stacji ładowania tej sieci. Ceny za 1 kWh są w tych planach niższe, ale wymagana jest stała, comiesięczna opłata abonamentowa. Policzmy, ile kosztuje doładowanie 25 kWh (co powinno wystarczyć na przejechanie 100 km), a ile energia niezbędna na 1000 km i 2000 km trasy (odpowiednio 250 kWh i 500 kWh):

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 41,75 zł (AC w planie standardowym) do 81 zł w przypadku ładowania jednorazowego na najszybszej ładowarce DC >100 kW.
 • Koszt doładowania 250 kWh w planie ENERGIA PLUS: od 375 + 29,87 zł (plan ENERGIA PLUS, ładowanie AC) do 555 + 29,87 zł za najszybsze ładowanie planie ENERGIA PLUS.
 • Koszt doładowania 500 kWh w planie ENERGIA MAX: od 685 + 85,36 zł (plan ENERGIA MAX, ładowanie AC) do 935 + 85,36 zł za najszybsze ładowanie w planie ENERGIA MAX.

Jak widać płatne plany abonamentowe opłacają się w przypadku częstszego korzystania z ładowarek. Przy dystansie 1000 km miesięczne optymalnym wyborem jest plan ENERGIA PLUS, w którym nawet w przypadku najszybszego (i najdroższego ładowania), koszt 250 kWh wynoszący z abonamentem 584,87 zł będzie i tak o ponad 225 zł niższy niż w przypadku ładowania 250 kWh w trybie ładowania jednorazowego na najszybszych ładowarkach. Jeżeli miesięcznie autem elektrycznym pokonujemy jeszcze dłuższe dystanse, wtedy opłacalny staje się plan z najwyższym abonamentem i najniższymi cenami za 1 kWh.

Jak wypada GreenWay w porównaniu np. z tankowaniem samochodu spalinowego zużywającego 7 l paliwa na 100 km? Zakładając, że 1 l paliwa kosztuje 6,62 zł (średnia cena Pb95 wg danych Reflex), koszt przejechania dystansu 100 km, 1000 km i 2000 km przedstawia się następująco:

 • 100 km – 46,34 zł
 • 1000 km – 463,40 zł
 • 2000 km – 926,80 zł

Jak widać korzystanie z szybkiego ładowania na stacjach GreenWay wcale nie jest tańsze od tradycyjnych paliw (a przynajmniej nie w każdym przypadku). Warto zaznaczyć, że powyższe wyliczenia kosztów ładowania nie uwzględniają opłat za czas na ładowarce, zwracamy uwagę, że powyżej pewnego czasu każda minuta na ładowarce również jest płatna.

Orlen Charge

Sieć ładowarek należących do PKN Orlen, po przejęciu punktów operatora Energa jest dziś największa w Polsce, jednak wynika to z dużej liczby stacji AC, pod względem szybkich ładowarek DC liderem pozostaje GreenWay. Orlen Charge również podrożał, zmiana cen obowiązuje od 22 listopada 2022 roku. Jak kształtują się ceny?

Jak widać cennik tego operatora jest znacznie prostszy. Policzmy nasze przykładowe koszty:

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 40,25 zł (AC) do 68 zł w przypadku ładowania DC na stacji o mocy większej niż 125 kW.
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 402,50 zł (AC) do 680 zł za najszybsze ładowanie DC.
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 805 zł (AC) do 1360 zł za najszybsze ładowanie DC.

W powyższych wyliczeniach nie uwzględnialiśmy dodatkowych opłat za czas ładowania. Jak widać jedynie najtańsze i najwolniejsze ładowarki są cenowo konkurencyjne z tankowaniem klasycznych paliw.

Tauron

Cennik ładowania w sieci Tauron (źr. Tauron)

Tauron, podobnie jak Greenway rozróżnia klienta na zarejestrowanego i niezarejestrowanego oferując różne stawki zależnie od statusu. Niezarejestrowani płacą drożej. Oto jak wyglądają koszty w tej sieci.

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 30,25 zł (AC; klient zarejestrowany) do 57,75 zł (Gość, korzystający z punktu DC).
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 302,50 zł (AC; klient zarejestrowany) do 577,5 zł (Gość, korzystający z punktu DC).
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 605 zł (AC) do 1155 zł (Gość, korzystający z punktu DC).

Jak widać również w tym przypadku pobór energii elektrycznej będzie tańszy niż tankowanie auta spalinowego spalającego 7 l/100 km tylko w przypadku korzystania z wolniejszych stacji AC.

EV+

Stacja ładowania sieci EV+ (fot. evplus.com)

Kolejny operator stacji ładowania w Polsce, oferuje dostęp za pośrednictwem karty RFID, aplikacji mobilnej jak i ad hoc (bez konieczności rejestracji), ceny przedstawiają się następująco:

Cennik sieci EV+ (źr. EV+)

Jak widać operator ten stosuje podobne rozwiązanie co GreenWay: abonamenty. Jednocześnie firma ta nie daje ani minuty postoju gratis, zatem każda minuta ładowania to dodatkowo 5 lub 10 groszy, zależnie od typu i mocy ładowarki, z jakiej korzystamy. Koszty szacunkowe obliczamy przy umownym założeniu, że spędzamy godzinę na ładowarce przy 25 kWh. Powyższy cennik ma znaczenie praktyczne tylko do drugiego wiersza, ładowarek o mocy >150 kW nie ma w Polsce w tej sieci. Dlatego nasze wyliczenia opieramy tylko na dwóch typach stacji: AC i DC do 100 kW.

 • Koszt doładowania 25 kWh: od 33 zł (AC, plan START) do 58 zł (DC w płatności jednorazowej).
 • Koszt doładowania 250 kWh: od 310 zł (AC; plan COMFORT) do 580 zł (DC w płatności jednorazowej).
 • Koszt doładowania 500 kWh: od 560 zł (AC; plan COMFORT) do 1160 zł (DC).

E:on (dawniej Innogy)

Stacja ładowania e:on (fot. e:on)

W przypadku tego operatora stawka jest najprostsza z możliwych: 1,99 zł za kWh. Żadnych opłat za czas, żadnych abonamentów itp. Jak się kształtują nasze przykładowe koszty?

 • Koszt doładowania 25 kWh: 49,75 zł
 • Koszt doładowania 250 kWh: 497,50 zł
 • Koszt doładowania 500 kWh: 995 zł

Niestety, również w tym przypadku koszty ładowania na dość powolnych stacjach E:on (max 22 kW) i tak wychodzi drożej niż tankowanie i to mimo dzisiejszych, wysokich (nawet bardzo wysokich) cenach benzyny. Ładowanie w domu to optymalny sposób “tankowania” auta elektrycznego. Gdy zechcemy pojechać gdzieś dalej, tanio już nie będzie.

Spalinowe czy elektryczne? Porównujemy koszty wybranych modeli

Total
45
Shares