Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile mamy aut elektrycznych i ładowarek w Polsce? Nowe dane

Liczba aut elektrycznych w Polsce systematycznie (i coraz szybciej) rośnie. Rośnie też liczba ładowarek. Oto dane najnowszego Licznika Elektromobilności.
BMW iX3 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
BMW iX3 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Rok 2021 zamknęliśmy “zawrotną” liczbą 38 001 osobowych aut z wtyczką. Pamiętajmy, że liczba ta obejmuje zarówno auta wyłącznie elektryczne, jak i samochody z napędem hybrydowym plug-in. Z jednej strony to prawie dwukrotnie więcej niż pod koniec 2020 roku – z drugiej, w tym samym, 2021 roku sprowadzono do Polski prawie milion starych aut spalinowych…

Aktualizacja Licznika Elektromobilności prowadzonego przez PSPA i PZPM to dobra okazja by podsumować rozwój elektromobilności w Polsce w ubiegłym roku. Spójrzcie na infografikę:

Zdjęcie
Licznik Elektromobilności (źr. PSPA)

Dwa razy więcej zarejestrowanych elektryków i hybryd plug-in

Licznik elektromobilności posumowujący rok 2021 (źr PSPA)

W 2021 roku zarejestrowano 10 470 hybryd plug-in oraz 8939 aut wyłącznie elektrycznych. To wynik znacznie wyższy od rejestracji w 2020 roku (odpowiednio: 4832 aut elektrycznych i 5217 hybryd plug-in). Jednak bardziej wymowny jest fakt, że łącznie nowo rejestrowanych aut z wtyczką w 2021 roku było więcej, niż… było ich w ogóle w Polsce do końca 2020 roku. Choć wzrost jest znaczący, to wyraźnie widać, że konsumenci znacznie chętniej sięgają po zwykłe hybrydy.

Hybryd jest znacznie więcej

Hybrydy są znacznie popularniejsze od aut z wtyczką (źr. PSPA)

Do końca 2021 roku park maszynowy samochodów osobowych i dostawczych z napędem hybrydowym (jakiegokolwiek typu) liczył 325 136 pojazdów. Z tego 132 960 egzemplarzy zarejestrowano w 2021 roku, co jest wzrostem o 84% w stosunku do liczby rejestracji w roku 2020. Łatwo zatem zauważyć, że pojazdów hybrydowych jest znacznie więcej niż tych, które są zdolne do jazdy bezemisyjnej.

Cykl ELEKTROMOBILNOŚĆ – hybrydy, wszystko co warto o nich wiedzieć

Ładowarki – z tym jest gorzej

Polska nigdy nie była szczególnie rozbudowana infrastrukturalnie jeżeli chodzi o liczbę ładowarek. Teoretycznie to się zmienia i liczba ładowarek rośnie. Problem jednak w tym, że liczba ładowarek rośnie wolniej niż flota aut wymagających ładowania. Tylko w grudniu 2021 roku (a na wykresie widać, że końcówka ubiegłego roku to wzrost dynamiki jeżeli chodzi o liczbę stacji ładowania), liczba ładowarek wzrosła o 7 proc. miesiąc do miesiąca. Tymczasem jak spojrzymy wyżej na liczbę aut wymagających ładowania, analogiczny wskaźnik wzrostu aut elektrycznych wyniósł 10 proc. miesiąc do miesiąca. Jest jeszcze jedna istotna kwestia – struktura mocy i typów gniazd w punktach ładowania, wyjaśnia to poniższy wykres:

Większość punktów ładowania to powolne ładowarki (źr. PSPA)

Jak widać, większość ogólnodostępnych punktów ładowania, to stacje AC (prąd przemienny) o niskiej mocy, co oznacza, że ewentualne podładowanie auta trwa długo. Te najbardziej pożądane przez posiadaczy aut elektrycznych, którzy ruszyli w dłuższą trasę stacje DC stanowią mniejszość. Najpopularniejszym gniazdem szybkiego ładowania we flocie aut wyłącznie elektrycznych jest złącze CCS Combo 2 – niestety, w takie wyposażono jedynie 14 proc. wszystkich ogólnodostępnych punktów ładowania w Polsce.

Jak rozwija się sieć ładowania w Polsce?

W niektórych miastach rozwój stacji ładowania zatrzymał się w miejscu

Miasta z największą liczbą stacji ładowania (źr. PSPA/PZPM)

Miastem z największą liczbą stacji ładowania jest Warszawa, co nie dziwi, bo to największe miasto naszego kraju. Smuci raczej to, że wiele spośród 15. najbardziej “zelektryfikowanych” (pod względem liczby ładowarek) miast w Polsce w grudniu nie zwiększyło swojej infrastruktury. A ostatni na liście “największych” Lublin – dysponuje zaledwie kilkunastoma stacjami ładowania, a ich liczba w grudniu 2021 roku się nie zmieniła, podobnie jak w Gliwicach, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu, czy Katowicach.

Cykl ELEKTROMOBILNOŚĆ – jakie nowe samochody elektryczne zobaczymy w 2022 roku?

Total
5
Shares