Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Piaggio Medley S 125. Wygodny skuter na kategorię B. Test

Chociaż nasz klimat nie rozpieszcza kierowców jednośladów, to popularność skuterów wciąż rośnie i nie mówimy tutaj o tych, które przywożą wam pizzę na serialowy wieczór na kanapie. Skuter w dużym mieście to jeden z lepszych sposób (przynajmniej wiosną i latem) na szybkie i sprawne przemieszczanie się oraz brak problemów z parkowaniem. Tym bardziej, kiedy masz do czynienia z maszyną, która jest dobrze wyposażona, wygodna, dynamiczna, a żeby nią jeździć – wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Uniwersalny, włoski styl

Piaggio Medley S
Lekkie linie i duże koła – to wyróżnia Medley’a na pierwszy rzut oka (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Piaggio Medley S to średniej wielkości skuter, która poza pełnym, LED-owym oświetleniem wyróżnia się dużymi kołami: 16” przodu i 14” z tyłu. W połączeniu z wygodną kanapą zapewniają one wyśmienity komfort kierowcy i pasażerowi, a spory schowek (36 litrów) pod siedzeniem swobodnie pomieści dwa kaski. Jeśli jeździcie sami, przestrzeni wystarczy tam jeszcze na mały plecak, czy damską torebkę.

schowek na dwa kaski
Duży schowek pomieści dwa kaski i kilka dodatków (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Bezpretensjonalny, uniwersalny styl, w jakim zaprojektowano Medley’a, pasuje do każdego outfitu. Wersja S, w stosunku do zwykłej, wzbogacona jest o kilka sportowo wyglądających dodatków stylistycznych. Pozycja do prowadzenia jest wygodna, a jeśli masz duże stopy, to znajdziesz na nie sporo miejsca.

Prostota obsługi i zaawansowane multimedia

wyświetlacz Piaggio Medley S
Rozbudowany, duży wyświetlacz ma imponujące możliwości (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Nie jeździłeś dotąd skuterem? Nie musisz się martwić. Obsługa jest bajecznie prosta, wszystkie przyciski dokładnie opisane, a sam wyświetlacz ciekłokrystaliczny zawiera więcej informacji niż w niejednym dużym motocyklu. Poza prędkościomierzem i obrotomierzem sprawdzisz między innymi średnią prędkość, zużycie paliwa, zasięg, czy poziom oleju.

Dodatkowo system multimedialny tego skutera może się połączyć za pomocą Bluetooth ze smartfonem. Połączeniami, czy wiadomościami możesz kierować z poziomu zegarów, a jeśli masz kask z interkomem na Bluetooth, to także możesz na przykład głosem ustawiać muzykę. To doskonałe i nowoczesne rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę, że jazda jednośladem wymaga sporego skupienia, szczególnie w dużym, zatłoczonym mieście, to równie dobrze nic się nie stanie, jeśli przez pewien czas odpoczniesz od ukochanego telefonu.

Piaggio app
Aplikacja jest darmowa i daje użytkownikowi dodatkowe możliwości (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Rzetelnie dodam, że po zainstalowaniu apki, którą bez problemu ściągniesz z sieci, masz też inne możliwości, takie jak odnotowanie pozycji skutera na mapie, kiedy już wyłączysz zapłon, zużycie paliwa, czy przebytą trasę. Co bardziej dociekliwi znajdą w niej też porady serwisowe i kontakt do najbliższego dealera Piaggio.

Silnik, czyli co napędza Piaggio Medley S

Silnik i-get
Silnik i-get ma 125 cm3 i daje temu jednośladowi solidnego kopa (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Medley’a napędza nowoczesny, jednocylindrowy silnik i-get o pojemności 125 cm3. Ma elektroniczny wtrysk i jest chłodzony cieczą. Z tej pojemności oddało się uzyskać 15 KM i 12 Nm momentu obrotowego, co przekłada się na bardzo dobre osiągi i elastyczność. Medley otrzymał bardzo sprawną jednostkę napędową, która jest cicha i nie wibruje zbyt mocno. Także układ wydechowy ma przyjemny dźwięk i nie męczy przy stałej, wyższej prędkości. Napęd wędruje na koło dzięki bezstopniowej skrzyni CVT.

Piaggio Start&Stop
System Start&Stop – jeśli nie lubicie takich rzeczy – można go oczywiście wyłączyć (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Piaggio Medley ma znany z samochodów system Start&Stop. System wyłącza silnik po zatrzymaniu np. na światłach w różnym czasie (od 1 do 5 sekund) w zależności od tego, czy silnik jest zimny, czy już rozgrzany. Zamiast klasycznego rozrusznika na wale korbowym umieszczono silnik elektryczny, zapewniający błyskawiczny start po lekkim poruszeniu manetki. Ponowne włączenie odbywa się gładko, nie denerwuje i jest komfortowe. Odkręcasz gaz i większość samochodów zostaje z tyłu. Dynamika jest bardzo dobra do około 80 km/h. Potem na przyrost prędkości trzeba już trochę poczekać. Maksymalnie rozpędziłem się do licznikowych 104 km/h.

Jak się jeździ Medley’em S?

jazda miejska skuterem
Duże koła i wygodna pozycja to duże zalety podczas jazdy miejskiej (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Wygodna kanapa i duże koła sprawiają, że pokonywanie miejskich nierówności jest zaskakująco bezstresowe. Nie martwiłem się zbytnio jakością polskich dróg, jeździłem też tym skuterem po polnych drogach, żeby odpocząć na łonie przyrody. Widać tutaj ogromną różnicę, porównując Piaggio Medley S z jednośladami o mniejszych kołach. Widelec teleskopowy z przodu ma skok 88 mm, a podwójny amortyzator hydrauliczny z tyłu – 76 mm.

Tylna opona ma rozmiar 120/70/14 (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Pewne detale docenią też prawdziwi motocykliści – szeroka tylna opona (120/70/14) daje stabilność i pewniejszą jazdę. Krótko mówiąc, Piaggio Medley S przemierza polskie szosy z manierami dużo poważniejszej maszyny. Dodatkowo nie jest ciężki, bo na sucho waży tylko 136 kg, a manewruje się nim równie łatwo, jak mniejszymi modelami, co szczególnie docenimy, na przykład przeciskając się między samochodami w korku.

hamulce Piaggio Medley
Piaggio Medley S ma czym hamować. Tarcza z przodu ma 260 mm (fot. Łukasz Walkiewicz/automotyw.com)

Za hamowanie odpowiada pokaźny układ hamulcowy (tarcza 260 mm z przodu i 240 mm z tyłu) i rzeczywiście mówiąc potocznie – skuter zatrzymuje się niemal w miejscu, więc przy ostrym hamowaniu trzeba się mocno trzymać kierownicy. W standardzie jest dwukanałowy ABS na każde koło.

Werdykt

Piaggio Medley S
Piaggio Medley S kosztuje 17 900 zł (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Piaggio Medley nie jest skuterem do zadawania szyku. Mimo sportowych dodatków wersji S wygląda zachowawczo i nie pcha się na pierwszy plan, ale docenicie go zapewne po jeździe testowej i bliższym przyjrzeniu się. Jeździłem nim przy temperaturze około 12-13 stopni, więc było jeszcze dość chłodno. Przy prędkościach powyżej 50 km/h i otwartym kasku wiatr dawał się mocno we znaki i konieczna była kominiarka. Dodatkowa szyba byłaby niezłym rozwiązaniem. Podsumowując – lista zalet tego włoskiego jednośladu jest długa, a cena – 17 900 zł – rozsądnie skalkulowana.

Plusy:

  • Wysoki komfort jazdy dzięki dużym kołom
  • Pokaźny kufer mieszczący dwa kaski
  • Nowoczesny, elastyczny i dynamiczny silnik
  • Zaawansowane multimedia
  • Skuteczne hamulce
  • Zwrotność
  • Zauważalna wysoka jakość

Minusy:

  • Wiatr powyżej 50 km/h – jednak sprawiedliwie dodajmy, że w kasku integralnym nie powinno to być aż tak odczuwalne

*Wymiana oleju co 10 000 km. Regulacja zaworów co 20 000 km

Total
0
Shares