Marka z Monachium zaprezentowała nowe BMW X1, czyli startowy model dla wszystkich, którzy marzą o BMW z symbolem X. Na zdjęciach widać podobieństwo do większych modeli, a samo auto nabrało bardziej nowoczesnego, ale jednocześnie lekko agresywnego wyglądu, który tak doceniają klienci BMW.
Nowa stylistyka nawiązuje do innych modeli BMW
BMW konsekwentnie od lat używa skrótu SAV, zamiast SUV. SAV oznacza Sports Activity Vehicle, czyli w telegraficznym skrócie – auto dla aktywnych, ale z tym komunikatem zapewne spotkaliście się również w przypadku innych marek. Stylistyka nowego BMW X1 pełna jest kątów i przetłoczeń. Nowe, ostro narysowane reflektory LED mogą być adaptacyjne i matrycowe, co oznacza doskonałą jakość jazdy nocą. Oczywiście przód oznaczony jest tak, że nie sposób pomylić marki tego auta – X1, jak inne modele szczerzy się potężną atrapą chłodnicy, zwaną potocznie nerką. Do tego promowane przez BMW w swoich aktualnych modelach niewystające poza linię pojazdu klamki, uniesiona linia okien i wąska szyba dynamizują sylwetkę. Do tego dochodzi szereg pakietów zewnętrznych (np. M Sport), które pomogą zindywidualizować ten samochód.
W standardzie otrzymamy 17-calowe aluminiowe obręcze kół, ale uważamy, że będzie to jeden z najrzadszych elementów widywanych w tym aucie. Dostępne będą też 18”, 19”, a nawet – po raz pierwszy w X1 – koła 20-calowe. Do wyboru 12 rodzajów lakieru, w tym coraz popularniejszy matowy, zwany Frozen (opcja Individual)
Technologia i praktyczność
W wnętrzu kierowcę powita potężny, zakrzywiony ekran z najnowszym oprogramowaniem BMW Operating System 8 znanym z innych najnowszych modeli BMW, nowy system iDrive, do tego ciekawy w formie podłokietnik i obowiązkowa dziś półka na smartfona plus bezprzewodowy Apple CarPlay i Android Auto. Obowiązkowo, jak to w klasie w klasie premium, do wyboru kilka rodzajów tapicerek (w tym skór), którymi obszyto siedzenia. Przednie fotele mogą być sportowe i mieć funkcję masażu. Między kierowcą, a pasażerem z przodu umieszczono innowacyjną poduszkę powietrzną, mającą złagodzić skutki bocznego uderzenia.
Na tylnej kanapie zmieszczą się trzy osoby, ale trzeba zaznaczyć, że muszą być to wychudzeni ultramaratończycy lub dzieci. Wygodnie, jak to bywa w samochodach tej wielkości, będzie tam dwójce osób. Dzielone oparcia tylnych siedzeń w proporcji 40:20:40 można złożyć lub ustawić pod innym kątem, aby zwiększyć pojemność bagażnika. W samochodach spalinowych będzie możliwość regulacji tylnych siedzeń do przodu i do tyłu. Pojemność bagażnika można zwiększyć z 540 do maksymalnie 1600 litrów, a fani podróży z przyczepą będą mogli zamówić hak wysuwany elektrycznie po naciśnięciu przycisku w kabinie. Całości dopełnia dwustrefowa klimatyzacja automatyczna, skórzana kierownica sportowa i mapy BMW od podstawowego modelu. Bez dopłaty dostaniemy też cztery porty USB-C, dwa 12V gniazdek elektrycznych i więcej systemów wspomagania kierowcy.
Jakie silniki będzie miało nowe BMW X1?
W momencie premiery w październiku 2022 r. początkowo dostępne będą dwa silniki benzynowe i dwa wysokoprężne. Dobra wiadomość dla wszystkich kochających skrzynie automatyczne, bo te jednostki będą standardowo połączone z siedmiobiegową skrzynią Steptronic z podwójnym sprzęgłem. Za chwilę do wersji spalinowych dołączy elektryczne BMW iX1 xDrive30, a także modele hybrydowe plug-in i dwa warianty zasilane konwencjonalnie z technologią miękkiej hybrydy 48V (MHEV).
BMW iX1 xDrive30 ma dwie zintegrowane jednostki napędowe na przedniej i tylnej osi zapewniające łącznie 313 KM i 494 Nm. BMW iX1 xDrive30 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,7 sekundy. Technologia BMW eDrive piątej generacji obejmuje też wydajną technologię ładowania samochodu, w tym ulepszone oprogramowanie do ładowania, które można znaleźć również w BMW i7, oraz akumulator wysokonapięciowy dający zasięg z 413 – 438 kilometrów.
W hybrydach plug-in zastosowano technologię BMW eDrive piątej generacji, mającą dawać większy zasięg podczas jazdy tylko na prądzie. Miękka hybryda 48 V pojawi się w dwóch czterocylindrowych silnikach: benzynowym xDrive23i (218 KM), znanym przez nas już z testowanej serii 2 Active Tourer, oraz w dieslu xDrive23d o mocy 197 KM.
Napęd na przód lub 4×4
Moc będzie przekazywana na przód (dziś już nikogo to nie dziwi) albo za pomocą inteligentnego napędu na cztery koła BMW xDrive, w zależności od modelu. Nowe BMW X1 ma się też lepiej prowadzić dzięki: zmniejszeniu wagi, usztywnieniu nadwozia, szerszemu rozstawowi niż w poprzedniku i wielowahaczowemu zawieszeniu na tylnej osi. Jeśli kochacie sportową jazdę (choć SUV, czy też SAV nie są do tego najlepsze), to z pakietem M Sport zawieszenie obniży się o 15 mm.
Jakie wyposażenie ma nowe BMW X1 w serii?
Dzisiejsze samochody wchodzą na coraz wyższe poziomy automatyzacji i zwiększenia naszego komfortu. Tak też będzie z nowym BMW X1. Standardowe wyposażenie obejmuje adaptacyjny tempomat z funkcją hamowania i system ostrzegania przed kolizją czołową, który wykryje również pojazdy nadjeżdżające z przeciwka podczas skręcania w lewo oraz pieszych i rowerzystów podczas skręcania w prawo. Bazowo BMW X1 będzie wyposażone też w asystenta parkowania (kamera cofania i asystent cofania).
Co można dokupić i kiedy nowe BMW X1 będzie dostępne?
Lista opcjonalnych funkcji jest długa i obejmuje asystenta kierowania i pasa ruchu, aktywny tempomat z funkcją Stop&Go, aktywną nawigację, funkcję ostrzegania przed wysiadaniem i wyświetlacz BMW Head-Up, a także Surround View, Remote 3D View, BMW Drive Recorder i Remote Theft Recorder. Istniejące funkcje można aktualizować zdalnie, ewentualnie płacąc również za dodanie nowych. Rozjaśnienie tych wszystkich informacji otrzymacie od nas tak szybko jak to możliwe po pierwszych jazdach testowych nowym BMW X1. Premiera rynkowa tego auta nastąpi w październiku 2022.
Zobacz również: