Automobili Lamborghini obchodzi w tym roku 30-tą rocznicę powstania Diablo. To jeden z najbardziej kultowych modeli w historii marki. Na rynku dostępny był od stycznia 1990 roku.
Project 132
Historia Diablo rozpoczęła się w 1985 roku. Projekt został nazwany Project 132, a jego celem było zastąpienie Countacha na szczycie gamy Lamborghini. Purystyczne, agresywne linie nadwozia są wynikiem projektu Marcello Gandiniego, który został częściowo zmieniony przez centrum projektowe Chryslera (amerykańska firma w międzyczasie stała się większościowym udziałowcem Automobili Lamborghini).
Diablo było najszybsze
Diablo było oficjalnie najszybszym samochodem produkcyjnym na świecie w chwili premiery, rozwijającym prędkość maksymalną 325 km/h. Jego imponująca dynamika była wynikiem intensywnych prac rozwojowych z udziałem mistrza rajdowego Sandro Munari. Silnik Diablo ma klasyczną, wzdłużną 12-cylindrową konfigurację w układzie V. Motor ma pojemność 5.7, cztery wałki rozrządu w głowicy i cztery zawory na cylinder oraz jest wyposażony w wielopunktowy wtrysk elektroniczny. Taki zestaw zapewnia moc 485 KM i 580 Nm momentu obrotowego. Żadne elektroniczne systemy wspomagania jazdy, ani wspomaganie kierownicy nie były dostępne do aż do 1993 roku.
Diablo VT
W 1993 roku firma Automobili Lamborghini wprowadziła na rynek Diablo VT, pierwsze Lamborghini Granturismo wyposażone w napęd na cztery koła. Auto otrzymało również szereg ulepszeń mechanicznych i zmian stylistycznych, które wkrótce zostaną wprowadzone również w wersji z napędem na tylną oś. W 1993 roku została zaprezentowana specjalna seria SE30, upamiętniająca 30 lat od powstania firmy, z mocą zwiększoną do 523 KM.
Diablo SV
Diablo SV zadebiutowało na targach motoryzacyjnych w Genewie w 1995 roku i było dostępne tylko jako wersja z napędem na tył o maksymalnej mocy 510 KM. SV miał również regulowany tylny spoiler. W grudniu tego samego roku na rynku pojawiło się też Diablo VT Roadster. To pierwsze 12-cylindrowe Lamborghini z otwartym dachem, produkowane seryjnie.
Przejęcie przez Audi
W 1999 roku, po zakupie Automobili Lamborghini przez Audi Group, miała miejsce prezentacja „liftingu” Diablo SV zaprojektowanego przez Luca Donckerwolke, pierwszego wewnętrznego projektanta Lamborghini. Z mechanicznego punktu widzenia silnik, teraz o mocy 529 KM i momencie obrotowym 605 Nm, był wyposażony w system zmiennych faz rozrządu i, po raz pierwszy w Lamborghini, hamulce otrzymały ABS. Lamborghini Diablo powstało w ilości 2903 egzemplarzy. Pozostał był dostępny w ofercie aż do 2001 roku, kiedy to zastąpił go model Murciélago.