Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Akcja “Myśl trzeźwo”. Uważaj na “nieświadomą nietrzeźwość”

Akcja “Myśl trzeźwo” ma wam przypomnieć, że “dzień po” wciąż możecie być pijani. Nie warto wtedy wsiadać za kółko. Można się zbadać. Gratis.
Piłeś wczoraj, zanim wsiądziesz za kółko, sprawdź poziom alkoholu w organizmie (fot. Shutterstock)

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji we współpracy z firmą Neptis S.A., operatorem popularnej wśród kierowców aplikacji Yanosik, wprowadzili akcję informacyjno-edukacyjną “Myśl trzeźwo”. Akcja trwa do 16 stycznia 2022 roku. Termin nie został wybrany przypadkowo, trwa przecież karnawał.

Czy można wypić alkohol i prowadzić?

Celem akcji jest podnoszenie świadomości kierowców w zakresie m.in.: skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, akcja przekazuje też cenne informacje na temat tzw. “nieświadomej nietrzeźwości”, a także informuje kierowców, gdzie bezpłatnie i rzetelnie mogą sprawdzić zawartość alkoholu w organiźmie.

“Nieświadoma nietrzeźwość”, czyli co?

Następnego dnia po zakrapianej imprezie wciąż poziom alkoholu w organizmie może być zbyt wysoki. (fot. Shutterstock)

Choć media nagłaśniają najbardziej spektakularne zdarzenia drogowe z udziałem pijanych kierujących, to wg danych policji olbrzymia większość kierowców złapanych na jeździe na “podwójnym gazie” jest nieświadoma faktu, że są nietrzeźwi. Wynika to stąd, że wsiadamy za kółko zbyt wcześnie po wczorajszej imprezie. To, że czujemy się trzeźwo niestety nie oznacza, że alkohol całkowicie wyparował z naszego organizmu. Dlatego jeżeli wczoraj imprezowaliście, przed jazdą warto skontrolować zawartość alkoholu w organizmie.

Nie musisz kupować alkomatu

Naprawdę, nie potrzebujecie taniego alkomatu, ani to dokładne, ani wiarygodne. A te wiarygodne tanie nie są (fot. Shutterstock)

Oczywiście można to zrobić i na rynku jest szeroka gama tego typu urządzeń. Sęk w tym, że te najtańsze, to głównie nieudane urządzenia nie dające wiarygodnych wyników i mogące stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnych, kalibrowanych alkomatów. Oczywiście bez konieczności ich zakupu (to drogi sprzęt). Kontrolę stanu alkoholu w wydychanym powietrzu możemy dziś przeprowadzić praktycznie na każdej komendzie policji. Jedna uwaga! Nie jedźcie na posterunek własnym autem (w sensie: nie prowadźcie go), bo jeżeli okaże się, że jednak macie zbyt dużo promili, dojazd będzie złamaniem prawa. Niech ktoś trzeźwy was podrzuci. Dopiero po skontrolowaniu stanu bezpiecznie możecie wsiadać za kółko.

Przypominamy wam kompletny, nowy taryfikator mandatów

Total
0
Shares