Akcyza na samochód w 2023 roku może zaskoczyć osoby, które chciały tanio i szybko sprowadzić nowe lub używane auto do kraju. Pozytywnie zdziwieni mogą być natomiast przyszli właściciele hybryd, na których czekają preferencyjne stawki, nawet o 50% niższe od tradycyjnych. Jakie pojazdy opłaca się sprowadzać do kraju i ile wynosi obowiązkowy podatek akcyzowy?
Jaka akcyza na samochód w 2023 roku?
Akcyza na samochód w 2023 roku, i jej należność, uregulowane są prawnie. Przede wszystkim ważna jest wartość pojazdu, jaka znajduje się na umowie kupna-sprzedaży oraz pojemność silnika. Stawki określa art. 105 ustawy opisującej podatek akcyzowy. W jego myśl ważna jest pojemność silnika, a od niego zależy, czy sprowadzający będzie musiał zapłacić:
- 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
- 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.
Preferencyjne stawki czekają na właścicieli pojazdów hybrydowych. Mogą być one nawet o 50% niższe od standardowych i zależą od:
- 1,55% wartości samochodu dla tak zwanych pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV) z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm3,
- 9,3% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (model HEV wyróżnia się przede wszystkim brakiem opcji ładowania akumulatorów z tradycyjnego gniazdka) oraz tak zwanych hybryd miękkich (model MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy od 2000 cm3 do 3500 cm3.
Warto również wspomnieć, że samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX) i hybrydy plug-in z silnikiem do 2000 cm3 są całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego. Jeśli hybryda PHEV ma silnik o pojemności do 3500 cm3, właściciel płaci akcyzę równą 9,30% zamiast 18,60%.
Akcyza na samochód w 2023 roku – kiedy i gdzie zapłacić?
Podatkiem akcyzowym są objęte wszystkie pojazdy, które wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski. Wskazaną opłatę należy uiścić w przeciągu 30 dni od momentu sprowadzenia auta z zagranicy. Obliczoną kwotę przelewa się na konto bankowe właściwego urzędu skarbowego. Wcześniej trzeba jednak pamiętać o wypełnieniu deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S. Obowiązuje ona od października 2017 roku. Formalności dokonać można poprzez Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Warto jednak pamiętać, że na złożenie deklaracji przysługuje 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Zazwyczaj liczy się go od dnia, w którym auto wjechało na teren kraju. Właściciel zobligowany jest do dostarczenia następujących dokumentów:
- wypełnionej deklaracji AKC-U/S,
- dowodu zapłaty za wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
- wniosku o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
- umowy kupna-sprzedaży auta,
- dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu,
- przetłumaczonych dokumentów,
- zaświadczenia o badaniu technicznym,
- potwierdzenia wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu.
Dopiero takie czynności prawne umożliwiają otrzymanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy.
Niezapłacona akcyza za samochód – jakie konsekwencje?
Każda osoba sprowadzająca nowy lub używany pojazd zza granicy musi zapłacić podatek akcyzowy. Jeśli tego nie zrobi, nie zarejestruje auta w Wydziale Komunikacji – do tego potrzebne jest zaświadczenie potwierdzające zapłacenie akcyzy.
Zwłoka w zapłacie należności wiąże się z naliczeniem karnych odsetek. Jeśli ich łączna suma przekroczy 7500 zł, przeciw kierowcy wszczęte zostanie postępowanie skarbowo-karne. Może zakończyć się zajęciem majątku właściciela pojazdu.
Jakie zmiany od 2023 roku?
Od 13 stycznia 2023 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy regulujące podatek akcyzowy. Zacznie działać i obowiązywać kupujących systemu EMCS oraz elektroniczne uproszczone dokumenty towarzyszące e-SAD. Obecnie podmioty, które nabywają wewnątrzwspólnotowo pojazd i posługują się papierowym uproszczonym dokumentem UDT, będą musiały posiadać też numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy albo numer akcyzowy uprawnionego wysyłającego.
Od 2 stycznia 2023 roku możliwe jest złożenie wniosku o takie numery na portalu PUESC.Ubiegać się tam można również o jednorazowe nabycie lub dostawę wewnątrzwspólnotową ważne przez 3 miesiące.
Zwolnienie z akcyzy na samochód
W myśl art. 110 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ze zwolnienia z akcyzy samochodowej może skorzystać osoba, która zdecydowała się na powrót do Polski na pobyt stały, mieszka tutaj co najmniej 185 dni, i chce przywieźć ze sobą swój majątek (tzw. mienie przesiedleńcze). Musi wówczas spełnić konkretne warunki:
- samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby,
- samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w państwie członkowskim Unii Europejskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu,
- osoba ta przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dowód potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w punkcie 2 ustawy (dowodem takim może być np. dokument rejestracyjny, ubezpieczenie samochodowe),
- samochodu osobowego nie można sprzedać, wynająć lub w jakikolwiek inny sposób oddać do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy.
Akcyza na samochód w 2023 roku obejmuje kilka istotnych kwestii. Każdy, kto chce sprowadzić samochód do kraju, powinien zapoznać się z wyszczególnionymi kosztami i obowiązkowymi formalnościami. W razie pominięcia którychś z kroków prawnych, właściciel może spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi.