Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak sprowadzić samochód? Przeczytaj zanim to zrobisz

Samochód z zagranicy to marzenie niejednego kierowcy. Wielu nie chcąc ryzykować zakupu sprowadzonego auta, woli po nie pojechać samemu.
(fot. Shutterstock)

Nowe samochody stają się absurdalnie drogie, dobrych używanych na polskim rynku coraz mniej i również drożeją. Może to dobry czas na auto z zagranicy? Jak sprowadzić samochód? Gdzie najlepiej szukać takiego pojazdu? Jakie opłaty trzeba będzie ponieść? Jak wygląda rejestracja sprowadzonego auta? Wyjaśniamy.

Samochody używane sprowadzane przez handlarzy i importerów kojarzą się wielu potencjalnym nabywcom z “podszykowanym” do sprzedaży złomem. Dlatego wiele osób rozważa samodzielne sprowadzenie wymarzonego pojazdu zza granicy. Jednak warto pamiętać, że nieuczciwi handlarze trafiają się wszędzie, nie tylko w Polsce. O czym warto pamiętać?

Gdzie i jak szukać?

Zanim wyruszyć w podróż po auto, najpierw się przygotuj (fot. Shutterstock)

Wyprawa do Niemiec czy innego kraju w ciemno w celu poszukiwania auta w zagranicznych komisach czy giełdach to chybiony pomysł. Strata czasu i pieniędzy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie do takiej podróży jeszcze przed jej rozpoczęciem. Im lepiej zaplanujemy wyprawę po auto, tym mamy większe szanse na sukces.

Sprowadzenie samochodu z USA – czy to się opłaca?

Z pewnością słyszeliście o aukcjach na auta używane, sęk w tym, że najlepsze, młode i nieuszkodzone pojazdy sprzedawane przez floty praktycznie nie trafiają do oferty publicznej lecz najczęściej wracają do producentów, którzy rozprowadzają je we własnej sieci dealerskiej w ramach określonych programów sprzedaży aut używanych.

Programy dealerskie Mercedes, Peugeot, Renault

Programy dealerskie Toyota i Volvo

Programy dealerskie Grupa VW, Hyundai, Jaguar

Programy dealerskie Audi, BMW, Citroen

Programy dealerskie Kia, Land Rover, Lexus

Aukcje i serwisy online

Aukcje to “zabawa” dla profesjonalistów i firm, wiele ofert nie jest w ogóle dostępnych publicznie (fot. Shutterstock)

Jak sprowadzić auto z zagranicy? Jeżeli macie firmę możecie próbować wziąć udział w aukcjach samochodów organizowanych dla firm. Dobra wiadomość jest taka, że auta na nie trafiające to zazwyczaj sprawdzone i dobrze opisane egzemplarze, raczej bez cofniętych liczników. Zła – to nie są tanie samochody, wręcz ich cena wraz z niezbędnymi opłatami za sprowadzenie może okazać się wyższa niż średnia za analogiczny model z danego rocznika oferowany w Polsce.

W efekcie jedną z popularniejszych metod jest korzystanie z serwisów internetowych takich jak mobile.de czy autoscout24 – to odpowiedniki polskich OLX czy Otomoto, na których znajdziemy oferty na auta używane z całej Europy. Szukajmy ofert prywatnych wystawionych przez rodowitych Niemców, Holendrów, Belgów, Duńczyków etc. Prywatni sprzedawcy raczej nie bawią się w “sztuczki” znane “handlarzom” – jednak podobnie jest i w Polsce. W serwisach tych znaleźć można oferty dilerskich komisów, ale ich ceny raczej nie będą zachęcające. Najlepsze ceny uzyskamy u drobnych pośredników pochodzenia tureckiego, libańskiego etc. Jednak kupno auta u takich handlarzy to akt desperacji – lepiej już pójść do polskiego komisu. Jedno jest pewne, poszukiwania dobrego, używanego auta za granicą nie są łatwe, a jeżeli już znajdziemy auto godne uwagi, to trzeba liczyć się z tym, że nie będzie ono tanie. Jedyne co jest przewagą takiego sposobu kupowania aut w stosunku do kupna samochodu używanego w Polsce jest większa podaż aut na rynku.

Sprawdzenie stanu technicznego i historii

Warto sprawdzić wybrane auto w profesjonalnym warsztacie jeszcze przed jego zakupem – oczywiście za zgodą sprzedawcy (fot. Shutterstock)

Gdy znajdziesz poszukiwany model nie wahaj się przed jego sprawdzeniem w warsztacie, dobrze jest też sprawdzić historię danego pojazdu, poniżej przydatne serwisy z różnych krajów:

Podpowiadamy też, że polski serwis Historia Pojazdu również umożliwia sprawdzenie informacji na temat aut zagranicznych nie zarejestrowanych w Polsce, jednak – w przeciwieństwie do aut zarejestrowanych w Polsce – oprócz podstawowych informacji (nr rejestracyjny, VIN i data pierwszej rejestracji) trzeba jeszcze zalogować się do usługi Profilem Zaufanym.

Ważne dokumenty

Niezależnie od tego, skąd sprowadzasz auto, musisz ponieść koszt przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego (fot. Shutterstock)

Oczywiste jest, że kupując auto za granicą musimy zadbać o komplet wymaganych dokumentów. Jakie to dokumenty? Na przykład przy sprowadzeniu auta z Niemiec potrzebujemy umowy kupna-sprzedaży, dowodu rejestracyjnego (w Niemczech Farhzeugschein), niemiecką kartę pojazdu (tzw. Fahrzeugbrief – jego wzór znajdziecie na tej stronie)

Tutaj istotna podpowiedź. Ponieważ nie każdy wie, jak wyglądają dowody rejestracyjne pojazdów w poszczególnych krajach, warto zapoznać się z wzorcami tych dokumentów udostępnianymi na stronach Ministerstwa Infrastruktury. Poszczególne dowody rejestracyjne (wzory) są udostępnianie w łatwej do wydrukowania formie pliku PDF. Warto wydrukować sobie wzorzec dowodu rejestracyjnego obowiązującego w kraju, z którego chcemy sprowadzić pojazd.

Ważne! Dokumenty pojazdu w innym języku niż polski (dotyczy to również dowodu rejestracyjnego za wyjątkiem jego części zawierającej ujednolicone kody stosowane w EOG (Europejski Obszar Gospodarczy)) muszą być przetłumaczone. Nie możesz jednak ich sam przetłumaczyć – tłumaczenia dokumentów musi dokonać tłumacz przysięgły.

Przyjazd do kraju

Nie chcesz płacić za tymczasowe tablice zagraniczne? Możesz przewieźć kupione auto lawetą, ale to też kosztuje (fot. Shutterstock)

Jak sprowadzić auto z zagranicy do Polski? Jeżeli chcesz wrócić zakupionym za granicą samochodem na kołach możesz to zrobić tylko w następujących przypadkach:

 • Auto nie zostało wyrejestrowane w kraju macierzystym, ma ważny przegląd i OC. Wówczas możesz się nim poruszać na terenie Polski przez 30 dni. To jednak rzadka sytuacja, sprzedawcy zagranicą zazwyczaj wyrejestrowują auta w chwili sprzedaży.
 • Chcąc przyjechać na kołach wyrejestrowanym, świeżo kupionym za granicą autem musisz postarać się o tymczasowe tablice rejestracyjne i ważne OC. Na przykład w Niemczech stosowne tablice tymczasowe (zwane tam Überführungskennzeichen, czyli tablice transportowe) ważne przez 5 dni (do godziny 23:59 dnia widocznego na żółtym pasku po prawej stronie takiej tablicy) wymagają potwierdzenia ubezpieczenia pojazdu (tzw. eVB-Nummer), dowodu osobistego lub paszportu, dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia o badaniu technicznym. Koszt ich wykupienia to 13,10€, koszt wykonania ok. 30€, do tego trzeba doliczyć jeszcze ewentualnie koszt ubezpieczenia OC.

Trzeci sposób to przewóz auta na lawecie, wówczas nie musi ono być tymczasowo zarejestrowane, ani mieć ważnego OC, niemniej transport na lawecie nie jest tanią sprawą, ceny są różne, ale powinieneś liczyć się z wydatkiem 1000-2000 zł.

Akcyza i przegląd

Każde sprowadzone z zagranicy auto używane musi przejść przegląd techniczny (fot. Shutterstock)

Auto sprowadzone, dokumenty przetłumaczone, przed Tobą jeszcze trochę formalności. Wysokość stawki podatku akcyzowego w 2022 roku zależy od pojemności silnika samochodu oraz typu jego napędu. W przypadku samochodu spalinowego stawki akcyzy prezentują się następująco:

 • 3,1% podstawy opodatkowania (ceny auta) dla silników o pojemności do 2000 cm3
 • 18,6% podstawy opodatkowania dla silników powyżej 2 litrów pojemności

Jeżeli sprowadziłeś z zagranicy samochód z napędem hybrydowym to dla aut tego typu stawki akcyzy wynoszą odpowiednio 1,55% oraz 9,3% (zależnie od pojemności silnika spalinowego). Co ciekawe, niższa akcyza dotyczy również tzw. miękkich hybryd.

Nieco inaczej jest w przypadku aut typu hybryda plug-in. Hybrydy, które można ładować z zewnętrznego źródła energii są zwolnione z podatku akcyzowego, o ile ich silnik spalinowy ma co najwyżej 2 litry pojemności. Samochody zeroemisyjne (pełne elektryki na baterie lub elektryki na wodorowe ogniwa paliwowe) są zwolnione z podatku akcyzowego.

Przed udaniem się do urzędu w celu rejestracji auta, sprowadzony pojazd musi przejść obowiązkowy przegląd techniczny, należy również wykupić ubezpieczenie OC.

Koszty rejestracji

Po złożeniu wszystkich dokumentów możesz jeździć sprowadzonym pojazdem praktycznie od wyjścia z urzędu, dzięki pozwoleniu czasowemu (fot. Shutterstock)

Oprócz kosztów akcyzy dodatkowe koszty poniesiemy za następujące rzeczy:

 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • dowód rejestracyjny – 54 zł
 • karta pojazdu – 75 zł
 • tablice rejestracyjne – 80 zł
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł

Mając pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód) możesz korzystać z pojazdu w zasadzie po opuszczeniu urzędu. Co do tablic stałych, jeżeli zależy Ci na tablicach indywidualnych, ich koszt jest sporo wyższy – 1000 zł.

Chcąc zarejestrować sprowadzony pojazd z zagranicy w polskim urzędzie powinieneś przedstawić następujące dokumenty:

 • dowód własności auta (umowa kupna sprzedaży, rachunek/faktura)
 • karta pojazdu
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy (gdy wymagana)
 • potwierdzenie wniesienia opłat

Sami widzicie, kupowanie auta za granicą nie jest proste. Ceny nie są wcale niższe niż w Polsce, często jest wręcz przeciwnie. Handlarze potrafią oszukiwać nie tylko u nas, znalezienie dobrego auta wymaga czasu i cierpliwości, do tego jeszcze koszty ze względu na odległość i formalności są wyższe. Jedyny plus – znacznie większy wybór aut niż na rodzimym rynku.

Total
0
Shares