Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Gdzie kupić auto używane? Programy dealerskie Toyota i Volvo, a ogłoszenia z Otomoto

Mamy kolejny tydzień, a to oznacza kolejną, tym razem już ostatnią, porcję informacji na temat markowych programów sprzedaży aut używanych. W naszym ostatnim odcinku cyklu przyjrzymy się programom Toyota Pewne Auto oraz Volvo Selekt i porównamy oferty na pojazdy używane z analogicznymi modelami wystawianymi przez użytkowników podających się za osoby prywatne w serwisie Otomoto.

Zajrzyjcie do naszego wcześniejszego materiału o programach sprzedaży aut używanych przez marki Mercedes, Peugeot i Renault.

Markowe programy sprzedaży aut używanych dają szansę na zakup auta używanego, które – przynajmniej zgodnie z obietnicami danej marki, sieci dealerskiej i autoryzowanych serwisów – są sprawdzone, mają wiarygodną historię serwisową i w wielu przypadkach, oferowane są z gwarancją. Zarówno długość tej gwarancji, jak i jej zakres mogą się różnić i to nawet nie tylko w różnych programach dealerskich sprzedaży aut używanych, ale także w przypadku indywidualnych ofert. Dlatego zawsze warto upewnić się, co dokładnie obejmuje przypisana do danej oferty gwarancja na auto używane.

Zobaczcie wcześniej opisane programy sprzedaży aut używanych marek KIA, Land Rover i Lexus

Z kolei w prywatnych ogłoszeniach, jakie znajdziemy w popularnym serwisie Otomoto, próżno oczekiwać auta z gwarancją w przypadku, gdy ogłoszenie wystawia osoba prywatna – to zrozumiałe. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy ktoś pozbywa się auta na tyle nowego, że wciąż obowiązuje jeszcze na dany egzemplarz fabryczna gwarancja. I żeby było jasne – nie deprecjonujemy rynku wtórnego i aut oferowanych przez indywidualnych sprzedawców. Każdy, kto ma auto, kiedyś będzie chciał je sprzedać, zamienić na inne itp. Niestety, polski rynek wtórny jest wciąż w znacznym stopniu patologiczny. Nieweryfikowalne historie pojazdów, przekręcone liczniki itp. Wszyscy to znamy. Nasz cykl ma odpowiedzieć na pytanie, czy dealerskie/producenckie programy sprzedaży oferują jakieś dodatkowe benefity i większą ochronę kupującego, a jeżeli tak – to za jaką cenę.

Programy dealerskie Grupy VW, marki Hyundai oraz Jaguara – zobacz

Kupujemy używane – Toyota Pewne Auto

Toyota Corolla Hatchback (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Toyota Pewne Auto, choć w nazwie programu jest wyraźnie podkreślona japońska marka, to w istocie program sprzedaży aut używanych wszystkich marek, nie tylko tych produkowanych przez ekipę pana Toyody. Na jakie benefity mogą liczyć klienci, którzy skuszą się na pojazd używany znaleziony w ofercie programu Toyota Pewne Auto?

Zacznijmy od gwarancji. Zgodnie z deklaracją w opisie programu, każdy samochód w ofercie Toyota Pewne Auto ma być objęty co najmniej roczną gwarancją, podczas której podlega okresowym przeglądom technicznym. Niestety, tu już musimy sprostować. Nie każdy. Każdy pojazd jest badany przez serwisy dealerskie Toyoty, ale tylko najlepsze z nich są oferowane z ochroną gwarancyjną. Auto z gwarancją ma również mieć udokumentowaną historię i przebieg, sprawdzony stan techniczny, a przyszły właściciel dodatkowo w okresie gwarancji objęty jest całodobową pomocą assistance. Prawa gwarancyjne są przypisane do auta i mogą przechodzić na kolejnych właścicieli. Toyota zapewnia, że każde auto w ofercie przechodzi jednolity wielopunktowy test kontroli jakości. Używane auta oferowane w ramach programu Toyota Pewne Auto możemy kupić nie tylko za gotówkę, dealerzy japońskiej marki biorący udział w programie oferują wiele form finansowania takiego zakupu. Poniżej porównanie ofert z programu z podobnym autem z prywatnego ogłoszenia w serwisie Otomoto:

 • Toyota Yaris 1.0 Active 69 KM – auto z programu Toyota Pewne Auto
  • Rocznik: 2017
  • Przebieg: 48 000 km
  • Cena: 45 900 zł
 • Toyota Yaris 1.0 Active 69 KM – auto z prywatnego ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2017
  • Przebieg: 23 700 km
  • Cena: 47 000 zł

Mamy tu ciekawą sytuację, otóż auto oferowane w ramach programu (zgodnie z opisem sprzedawane z roczną gwarancją) okazuje się tańsze od auta z prywatnego ogłoszenia. I żeby nie było, akurat w opisywanym przypadku auto z drugiej ręki oferowane przez prywatnego sprzedawcę również nie budzi najmniejszych zastrzeżeń (pierwszy właściciel, auto z polskiego salonu, pełna dokumentacja, etc.), niemniej sprzedawca prywatny siłą rzeczy gwarancji zapewnić nie może. Niemniej jeszcze raz podkreślamy

Kupujemy używane – Volvo Selekt

Jeden z egzemplarzy oferowanych w ramach programu Volvo Selekt (fot. materiały dealera Euro-Kas SA)

To ostatni program markowej sprzedaży aut używanych, który prześledzimy w naszym cyklu. W tym przypadku mamy do czynienia z programem sprzedaży aut używanych jednej marki – Volvo. Zgodnie z informacją udostępnianą przez producenta, używane modele Volvo oferowane w ramach tego programu są sprzedawane z gwarancją, nie dealera, ale producenta, co oznacza, że zakres tej gwarancji jest identyczny jak w przypadku fabrycznie nowych aut szwedzkiej marki. Warunek – dotyczy to aut, które mają nie więcej niż 5 lat. Długość gwarancji to standardowo 12 miesięcy (na auta używane), ale opcjonalnie klient może wykupić rozszerzony zakres ochrony przedłużając gwarancję do 3 lat. Każde auto oferowane jest też z całodobową, roczną ochroną assistance na terenie UE.

Oczywiście jak w przypadku innych programów również tutaj producent zapewnia, że każdy egzemplarz używany oferowany w ramach programu przeszedł skrupulatną kontrolę stanu technicznego, dodatkowo każdy egzemplarz ma również zaktualizowane oprogramowanie pokładowego do najnowszej wersji dostępnej dla danego modelu. Jeżeli wybrane auto z pewnych względów nowemu właścicielowi nie przypadnie do gustu, istnieje możliwość jego wymiany w ciągu 30 dni od zakupu (lub do limitu 1500 km) na inny model czy egzemplarz o nie mniejszej wartości. Przy czym taka wymiana jest możliwa tylko raz. Poniżej porównujemy ofertę z programu Volvo Selekt z autem znalezionym w prywatnym ogłoszeniu w serwisie Otomoto:

 • Volvo V40 D2 Drive-E Momentum 120 KM – auto z programu Volvo Selekt
  • Rocznik: 2017
  • Przebieg: 149 240 km
  • Cena: 73 000 zł
 • Volvo V40 D2 120 KM – auto z prywatnego ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2017
  • Przebieg: 198 000 km
  • Cena: 55 900 zł

W tym przypadku różnica w cenie jest wyraźnie na korzyść pojazdu z ogłoszenia. Jednak auto z Otomoto to pojazd sprowadzony, co prawda zarejestrowany w Polsce, ale sam fakt, że jest to egzemplarz importowany może nieco utrudnić weryfikację historii serwisowej tego auta. W przypadku auta z programu Volvo Selekt, cena jest znacznie wyższa, ale też mamy roczną gwarancję. Ciekawostką jest także to, że możliwe jest dodanie wybranych opcji do auta używanego. Np. dopłacając 3220 zł można używane Volvo V40 D2 oferowane w ramach Volvo Selekt doposażyć w wyświetlacz cyfrowy zamiast klasycznych zegarów na desce rozdzielczej.

Zajrzyjcie też do materiału, w którym opisujemy programy sprzedaży aut używanych Audi, BMW i Citroena

Total
0
Shares